Ana Sayfa Forex Türk Lirası ile işlem yapmak için 5 ipucu

Türk Lirası ile işlem yapmak için 5 ipucu

0
Türk Lirası ile işlem yapmak için 5 ipucu

TRY ticareti nasıl yapılır

Türk Lirası son haftalarda önemli ölçüde düştü. Lira yıllık %30’un üzerinde düştü ve sadece 10 Ağustos’ta %16 düştü Ekonomideki çöküşün en önemli nedenlerinden biri Türkiye’nin cari işlemler açığıdır.

Bu basitçe, Türkiye ekonomisinin borç alınan parayla işlediği, diğer ülkelerin ekonomiyi finanse ettiği ve ülkenin açık vermesine izin verdiği anlamına gelir. Türkiye’nin 200 milyar doların üzerinde dış finansman ihtiyacı var. Financial Times’a göre, bu yıl 130 milyar doların üzerinde geri ödeme yapılması gerekecek. 

Ticaretinizi bugün bir sonraki seviyeye taşıyın

Bu cari açığın yanı sıra ABD doları ile güçlü bir faiz artırımına giden Federal rezerv, USD / TRY çifti üzerinde baskı oluşturdu. Dahası, Erdoğan kendi oğlunu merkez bankasından sorumlu tuttu. Bu hareket, bazı tuhaf ekonomik kararlara yol açtı ve en belirgin olanı , ülkenin yükselen enflasyonunu gidermek için çaresizce ihtiyaç duymasına rağmen, faiz oranlarını yükseltmek için güçlü bir isteksizlik oldu .

Öyleyse, Lira’nın son dönemdeki oynaklığından yararlanmak ve yararlanmak istiyorsanız, USD / TRY ticareti için 5 ipucu.

1) Yayılmayı kontrol edin

USD / TRY çifti üzerinde bir işlem açmadan önce ilk ipucu , mevcut spread’i kontrol etmektir . USD / TRY çifti için spread büyük olabilir ve bir dizi farklı brokerden alınan aşağıdaki anlık görüntüde spread bir anda 660+ puandan 31.8 puana kadar değişmektedir. Bu nedenle, işleminizi yapmadan önce, likit olmayan bir zamanda girmemek için spread’i kontrol edin ve bunu yapmak için yüksek bir prim ödeyin. Bu, özellikle piyasada güçlü bir belirsizlik veya oynaklık dönemi varsa önemlidir. Bu zamanlarda, yayılmalar önemli ölçüde genişleyebilir.

2) Konum boyutunuzu kontrol edin

USD / TRY çifti üzerindeki çok sayıda puan nedeniyle kazara çok büyük bir pozisyon büyüklüğü açmak çok kolay olabilir . Bu nedenle, genel bir kural olarak, normal parti büyüklüğünüzün 1 / 10’unu kullanmanız gerekecektir. Örneğin, bir gün içi EUR / USD işleminde normalde 1 lot ile işlem yapıyorsanız, USD / TRY çifti üzerinden normal risk işleminizin benzer bir miktarını yapmak için yalnızca 0,10 lot açarsınız.

Bu yüzden riskinizi hesaplamadan USD / TRY pozisyon büyüklüğünü açmayın. Büyük bir spread ve parite üzerinde çok sayıda nokta ile çok büyük bir pozisyon açmak çok kolay olurdu ve kendinizi hiç vakit kaybetmeden bir marj çağrısı ile bulabilirsiniz. Bu nedenle, bu konum boyutunu kontrol ettiğinizden emin olun. Bir pozisyonu gelişigüzel açarsanız, hemen pişman olursunuz .

3) Riski tanımlamak ve sınırlamak için hareketli ortalamayı kullanma.

Riskinizi tanımlamak ve sınırlandırmak için 100 ve 200 hareketli ortalamaları kullanabilirsiniz. Son zamanlarda yaptığımız büyük hamlelerle, 50, 100 ve 200 hareketli ortalamalar, tüccarların dayanabileceği yerler sağladı.

Türkiye’den gelip giden haber akışıyla riskinizi tanımlayabilir ve sınırlandırabilirsiniz. İleriye dönük olarak, bu hareketli ortalama seviyeler, girmek için iyi yerler ve durmanız için mantıklı yerler bulmak için 1 saat, 4 saat ve günlük grafiklerde mükemmel seviyeler olacaktır.

4) EUR / USD çiftine dikkat edin

USD / TRY’den çok daha likit bir döviz çifti EUR / USD’dir. EUR / USD çifti, Avrupa bankalarının Türkiye’ye verdiği finansman miktarı nedeniyle Türk Lirası krizinden etkileniyor.

Korku, Lira’nın daha zayıf olması durumunda Türk bankalarının ve kurumlarının Avrupa bankalarından aldıkları kredileri ödemeyecekleriydi. Sonuç olarak Euro, Lira ile değer kaybetti. Dolayısıyla, Türkiye’deki kriz yeniden ortaya çıkarsa ve Lira tekrar zayıflarsa, akıllıca bir hareket EUR / USD’yi kısaltmak olabilir.

Parite, dünyanın en çok işlem gören döviz çiftlerinden biri olan USD / TRY’den çok daha yüksek bir likiditeye ve çok daha küçük bir spread’e sahip . Riskin EUR / USD paritesinde hesaplanması USD / TRY paritesine göre daha kolaydır, bu yüzden bu hatırlamaya değer.

5) Haberleri takip edin

Türkiye, Lira’daki düşüşü geçici olarak durduran bir dizi önlem aldı. Ancak bir sonraki yönü ABD ve Türkiye’nin eylemleri belirleyecek. ABD ile Türkiye arasında siyasette herhangi bir gelişme olması destekleyici olacaktır. Son zamanlarda Katar, zayıflayan Lira’nın kanamasını daha da durdurmaya yardımcı olan 15 milyar dolarlık destek enjekte etti. 

Dikkat edilmesi gereken en önemli olay, daha zayıf bir Lira ve daha yüksek enflasyonun ülkeyi etkileyen ikiz sorunlarına değinmeye başlamak için bir merkez bankası faiz artırımıdır. Bu, Lira’nın güçlenmesine neden olacak ve düşen Lira’ya güç vermek için piyasaların olmasını gerçekten istediği şey budur. 

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz