Ana Sayfa BORSA Enflasyondan Korunma

Enflasyondan Korunma

1
Enflasyondan Korunma

Genel nüfusun bununla ne kadar ilgilenip ilgilenmemesi gerektiği konusunda herhangi bir gerçek fikir birliğine bakılmaksızın, bazı ekonomistler bu kelimenin sesi karşısında paniğe kapılmaya devam edecekler.

Önemli ölçüde, kaçınılmaz ve kaçınılmaz enflasyonu anlamanın, onu tanımayı öğrenmek ve tabii ki onunla doğrudan mücadele etmekten daha iyi bir yolu yoktur.

Bunu yaparak, pek çok kişinin yaptığı gibi kesinlikle kıyametin habercisi olmadığını göreceksiniz.

Enflasyonu tanımak: kısa bir giriş

Enflasyon, bir ekonomideki mal ve hizmetlerin ortalama fiyatlarının bir ölçüsü olarak çalışır. Bu nedenle, TÜFE’ye (Tüketici Fiyat Endeksi) baktığınızda, bunun fiyatlarda genel bir artış olduğunu şüphesiz göreceksiniz.

Oldukça basit bir ifadeyle, zamanla işler daha pahalı hale geldi ve enflasyon, sık sık “paranın eskisi kadar ileri gitmediğini” duymanızın nedeni.

Bu nedenle, elinizdeki herhangi bir miktardaki paranın zaman içinde kesinlikle aynı satın alma gücünü elinde tutmayacağı ve özellikle hükümet teşviki ve benzeri görülmemiş miktarda tasarrufla karşı karşıya kaldığında, değerinde kanamaya başlayacağı makul bir varsayımdır. Ekonomiye salınabilir veya serbest bırakılamaz.

Neye bakılmalı: talep çekme veya maliyet itme etkisi nedeniyle mal ve hizmet sepetlerinde (TÜFE) daha yüksek fiyatlar ve/veya para arzındaki herhangi bir büyük artış

İpucumuz: Genellikle gözden kaçan, hesaba katılması gereken üç şey var:

1. TÜFE verilerini tahmin ederken pandemiyi dikkate almayı ve analizinizi PCE (Kişisel Tüketim Harcaması) ile çapraz kontrol ederek telafi etmeyi unutmayın. PCE ayrıca size işletmelerin ne sattığına bir göz atacağından, bu size makro düzeyde ekonominin daha iyi bir resmini verecektir.

2. COVID-19 dünya çapındaki pandemi, talebi benzeri görülmemiş bir şekilde çarpıttı. Uzun hapsetmeler ve karantina süreleri göz önüne alındığında, tüketici talebi değişti ve farklı yollar aradı. Çarpık bir talebin yanı sıra bazı işletmeler bunu başaramayınca kapanmak zorunda kaldı. TÜFE ve PCE’nin kombinasyonu, malların değiştirilmesi gibi şeylere daha iyi bakmanızı sağlayacaktır.

3. O şeyin kendisinin beklentisi de önemlidir. İnsanlar ve iş dünyası, enflasyonun geleceği fikrine tutundukça, davranışları, fiyatları ve harcamaları da onunla birlikte kesinlikle değişecektir.

Önceden planlama: Enflasyondan korunmanın 5 yolu

Enflasyon riskinden korunma tüm yıldızlarınızı bulmakta sorun mu yaşıyorsunuz? Başka yerde arama

Enflasyonla uğraşırken, paranın tek değer deposu olmadığını anlamak esastır ve enflasyonist bir dönem bekleniyorsa, yatırım en iyi şekilde benzer dönemlerde piyasadan daha iyi performans gösteren varlıklara yapılır. En sık tercih edilen seçenekler altın, emtia, Hazine Şişirilmiş Korumalı Menkul Kıymetler (TIPS) ve gayrimenkuldür.

Nerede ve neden bulunabileceği konusunda hala devam eden ve uzun süredir devam eden bir tartışma var ve enflasyon doğal bir olay olmasına rağmen, disiplinli bir yatırımcıysanız beklenmedik bir şey olmamalıdır.

Yaklaşan bir enflasyon döneminin sinyallerini bilmek savaşın yarısıdır. Diğer yarısı ise sağlam, enflasyona dayanıklı bir portföy oluşturmaktır. Bu 5 basit çözüm çok yardımcı olabilir.

1. Altın:

Altın fiyatları, yüksek enflasyon veya finansal belirsizliğin olduğu dönemlerde yükselir ve bu da onu bu sıkıntılı zamanlarda tercih edilen yatırım haline getirir.

Gerçek altın satın almak bir seçenektir, ancak depolama ve arkasındaki gerçek lojistik gibi dikkate alınması gereken birkaç şey vardır.

2. Emtialar:

Pek çok kişi tarafından enflasyonun önde gelen göstergeleri olarak kabul edilen emtialar, arz ve talep tarafları arasındaki küresel dengeler hakkında net bir sinyal sağladığı için ekonomi genelindeki talep şoklarına hızlı tepki veriyor.

Bunun çalışma şekli basittir: mal ve hizmetler için yüksek talep beklenirken, söz konusu şeylerin fiyatının artması kaçınılmazdır, bu da onları üretmek için kullanılan metaların fiyatını da artıracaktır.

Bu, yatırımcıların sermayelerine ve tabii ki bu dönemlerde alabilecekleri herhangi bir yukarı yönlü potansiyele karşı aşağı yönlü koruma arayacakları için onları kullanılmaya eğilimli hale getirir.

Peki, emtialara yatırım yapmaya tam olarak nasıl başlanır?

Doğrudan yatırım mümkündür, ancak ortalama bir yatırımcı için alışılmışın dışında (hatta olanaksız) olabilir.

Daha akıllıca bir yaklaşım, onları üreten şirketlerde hisse senedi satın almak veya bunlara odaklanan belirli Borsada işlem gören Fonlara (veya ETF’lere) yatırım yapmak olacaktır.

3. Hazine Şişirilmiş Korumalı Menkul Kıymetler (TIPS) ve Seri I Tahviller:

Hazine Şişirilmiş Korumalı Menkul Kıymetler veya kısaca TIPS, sabit bir faiz oranı ödeme avantajına sahiptir; bu, enflasyon arttıkça tahvilin değerinin de arttığı anlamına gelir. Bu tür yatırımlar, enflasyon oranına endekslenmek üzere nasıl tasarlandıkları için enflasyon dönemlerinde iyi performans gösterecektir. Bunun dışında, muhtemelen cansız olacaktır.

Seri I Tahvillere gelince, TÜFE’ye endeksli sabit bir getiri bileşenine sahip olmaları dışında aynı şey geçerlidir, ancak aynı zamanda değişken bir bileşen de içerecektir.

Hazine Bakanlığı’nın Tasarruf Tahvili Hesaplayıcısı, bunlar hakkında size daha iyi bir bakış açısı sağlayacaktır.

4. Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları (GYO)

GYO’lar, esas olarak gayrimenkul sahibi olan veya gayrimenkul ile faaliyet gösteren şirketlerden oluşan bir havuzdur. Enflasyon sırasında emlak fiyatları ve kira geliri artmaya bağlı olduğundan, bunlardan veya ilgili bir ETF’de pay sahibi olmak dikkate değer olmalıdır.

5. S&P 500

Genellikle gözden kaçan uzun vadeli bir değer oyunu.

Borsada kötü dönemlere hazırlanmanın (en iyisi değilse de) yollarından biri, uzun vadede yatırım yapmaktır.

Sonuç olarak, uzun vadede içinde olacağınız için düşük getiri süreleri çok fazla sorun olmayacaktır.

S&P 500 ile, çoğu çok az sermaye gerektiren iş modellerine sahip yerleşik şirketlere yatırım yapacaksınız.

Bunu yaparak, çok daha büyük bir zaman dilimine yatırım yaparak ve böylece daha uzun bir döneme ve yüksek getiriye odaklanarak düşük getiri dönemlerini dengeleyeceksiniz.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz