Ana Sayfa Ekonomi Birleşik Krallık’taki yenilenebilir enerji fırsatlarına daha yakından bakış

Birleşik Krallık’taki yenilenebilir enerji fırsatlarına daha yakından bakış

1
Birleşik Krallık’taki yenilenebilir enerji fırsatlarına daha yakından bakış

COVID-19 küresel olarak ekonomilere saldırdı. Temmuz 2020’deki iş standardı raporuna göre, zarar tahmini 3,8 trilyon dolarlık küresel tüketim kaybına eşitti. Maaş ve ücretlerde 2,1 trilyon dolarlık bir kayıp yaşandı ve yaklaşık 147 milyon insan işini kaybetti. Ancak, her şey sefalet ve acımasız durumlarla ilgili değildi. Aynı dönemde dünya çapında yeşil ve temiz enerji kaynaklarına inanılmaz bir miktar 300 milyar dolar harcanmıştır.  

Ekonomik sıkıntılara rağmen, yatırım 2019’a kıyasla yüzde 9 arttı.

Dahası, enerji stokları ondan gerekli bir itici gücü aldı. 

Patlama tahminlerine göre, hidrokarbonların etkisini azaltmak için, ülkelerin iklim değişikliğiyle savaşmak için 2050 yılına kadar 22,5 trilyon dolar teşvik etmesi gerekecek. 

Bu nedenle, güneş, rüzgar ve diğer yenilenebilir enerjilerin beklentileri sağlamdır. Fonların akışı devam edecek ve bu da sahadaki hisse senetlerini ayakta tutacak.
 

Bol miktarda büyüme fırsatı

IEA ( Uluslararası Enerji Ajansı ), yenilenebilir enerjinin 2023 yılına kadar tüm dünya talebinin yaklaşık yüzde 12,4’ünü yeterince karşılayacağını tahmin etti. 2018’de yüzde 10,3 olarak kaldı. 

Tüm yenilenebilir enerji türleri bir artış görecek ve on bir buçuk yıl içinde büyümeye devam edecek. Yenilenebilir enerji biyo-enerji, güneş enerjisi, rüzgar ve hidroelektrik ile uyumlu görünüyor. 

IEA, yeni enerji üretim kapasitesinin yaklaşık yüzde yetmişinin çevrimiçi olarak erişilebilir olacağına inanıyor. 

Bu nedenle, elektrik stokları artışlar görüyor ve tüccarlar ROinvesting gibi brokerleri kullanarak piyasada kolayca harcama yapıyor. 

En iyi yenilenebilir enerji stokları

Tesla: – Şirket, 766.11B küresel salgın krizi sırasında tarih yazdı. Teknolojiyle oyun değiştirici oldu ve Elon Musk bundan dolayı gezegendeki en zengin adam oldu. Enerji depolama çözümleri, elektrikli araçlar ve elektrik enerjisi nesilleri dünyayı kasıp kavurdu. Şirket, 2020’nin üçüncü çeyreğinde 139.000 araç teslim etti . 2019 rekorunu gölgede bıraktı (112.000 sattı). Tesla, araçlardan sıfır emisyon olduğunu iddia ediyor. 

Enphase Energy Inc.

Şirketin piyasa değeri 23,92 milyar pounddur. 

Şirket, 1.173 MW’lık net üretim kapasitesine sahip 38 adet Birleşik Krallık rüzgar çiftliğine yatırım yaptı. Greencoat Capital, Avrupa’nın önde gelen yenilenebilir yatırım müdürlerinden biri olan şirketi yönetiyor. 6 milyar poundun üzerinde varlığa sahiptir. 

Solar edge teknolojisi: 

Optimize edilmiş invertörü, güneş enerjisinin algılanma biçiminde devrim yarattı. Güneş enerjisi oyunu onunla zirveye çıkıyor. Firma her geçen gün bol miktarda ürün eklemektedir. 

Birleşik Krallık’ta güneş enerjisi

İlginç bir şekilde, İngiltere’de güneş enerjisi kapasitesi şiddetli bir büyümeye tanık oldu. Öyleydi 2019 yılında 13.259 MW 2014 yılında 5,488.6 MW. 

2018 için, AB’deki net güneş enerjisi üretim kapasitesi 171 GW olarak tahmin edildi. Almanya en üst sırayı (45.9 GW) elinde tutarken, onu ikinci sırada İtalya (20.1 GW) ve üçüncü sırada (13.1 GW) İngiltere izledi.

Ancak 2020’nin sonunda İngiltere’nin güneş enerjisi kapasitesi 545 MW büyüdü. Bir önceki yıla göre karşılaştırıldığında, 2019’a kıyasla yüzde 27 büyüdü. 

İngiltere’nin 2023’teki güneş enerjisi geleceği parlak görünüyor. Tahminlere göre İngiltere’nin güneş enerjisi kapasitesi 2.711 MW’lık bir sıçrama ile 15.674 MW’a çıkacak. Bu, önümüzdeki birkaç yıl için bölgede yüzde 4’lük bir bileşik büyüme olacaktır. 

Raporlara göre, rüzgar türbinleri Birleşik Krallık’taki toplam elektriğin yaklaşık dörtte birini sunarak AB’deki fosil yakıt tüketimini geride bıraktı. Yenilenebilir elektriğin geleneksel kaynağı geride bırakması ilk şanstı.

Bir önceki yıl, kömür ve gazdan üretilen yüzde 41’e karşı İngiltere, güneş ışığından, sudan, rüzgârdan vb. Yüzde 42 elektrik üretti.
 

Sonuç: Birleşik Krallık’ta COVID-19 sırasında yenilenebilir enerji ve kaynaklara  olan talep daha da arttı. Ulusal şebeke, mağazaların, restoranların, işletmelerin ve ofislerin kapatılmasına yol açan katı kısıtlamalar ve kilitlenmelerin ardından elektrik ihtiyacında bir düşüşle karşı karşıya kaldı. LSE, yenilenebilir enerji stoklarına yatırım yapan tüccarlarda keskin bir dönüşe tanık oldu.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz