Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaKriptoRipple, Escrow'dan 1B XRP Yayınladı: Ne Beklemeli?

Ripple, Escrow’dan 1B XRP Yayınladı: Ne Beklemeli?

Ripple, temmuz ayının ilk gününde emanet cüzdanından 1 milyar XRP jetonunun kilidini açtı. Hareket, Ripple’ın emanet politikalarının planlanmış bir parçasıydı, ancak bugün birkaç saat içinde XRP fiyatını %6’dan fazla düşürdü. 

Kripto takipçisi Whale Alert’in bildirdiği gibi, cuma günü erken saatlerde iki özdeş işlem sırasında yaklaşık 329 milyon dolar değerinde XRP kripto para emanet cüzdanını Ripple’ın hesabına bırakmıştı.

Arzı Sabitlemek İçin Milyarlarca XRP Kilitlendi

Blockchain ödeme şirketi Ripple Labs, 2017 yılında 55 milyar XRP jetonunu veya toplam arzının %55’ini birden fazla defter emanetine kilitledi. Şirkete göre bu, XRP arzına ek öngörülebilirlik sağlamak için yapıldı.

XRP defterinde bulunan ve bir konsensüs mekanizması tarafından kontrol edilen emanetler, belirlenen miktarda madeni parayı kilitli tutar ve belirli koşullar yerine getirildiğinde daha sonra teslim eder. 

Şubat 2018’den bu yana, Ripple’ın emanetleri her ay 1 milyar XRP jetonunun kilidini açacak. Bununla birlikte, şirket, genellikle yaptığı gibi, belirli bir miktarda madeni parayı yeni bir emanete iade etme hakkına sahiptir.

Geçtiğimiz 44 ay içinde, Ripple 54 milyar jetonun kilidini açtı ve bugün itibariyle emanetlere 44,5 milyar XRP iade etti. Bu, her ay ortalama 800 milyon XRP’ye dönüşüyor. 

Şirket, SEC ile devam eden davası nedeniyle kilidi açılmış XRP’lerin çoğunu emanetlere geri verme kararı aldı. Genellikle, kilidin açılmasından birkaç saat sonra serbest bırakılan paraları geri kilitler.

Bununla birlikte, Whale Alert, bugün erken saatlerde 1 milyar XRP kilidinin açılmasından bu yana Ripple’ın emanetlerine herhangi bir büyük XRP transferi bildirmedi, bu da şirketin henüz madeni paraları emanete geri döndürmeye başlamadığı anlamına geliyor.

XRP Fiyatı Düştü

Bu arada, XRP’nin fiyatı, milyarlarca yeni madeni paranın dolaşıma girmesinden birkaç saat sonra %6,2’den fazla düştü. Madeni para bugün 0,3123 dolarlık en düşük seviyeye dokundu ve şamandıra yazı yazılırken aynı seviyenin biraz üzerinde kaldı.

XRP perşembe günü yükselişe geçti ve 24 Haziran’dan bu yana yaşanan uzun süreli düşüşün ardından bir gün içinde %8’den fazla arttı. Madeni para, tek bir haftada değerinin %17’sinden fazlasını kaybetmeden önce 0,3749 $ seviyesine ulaştı.

Fiyat düşüşü, cüzdanlardan kripto borsası Bitstamp’a yapılan büyük XRP token transferleriyle aynı zamana denk geldi. Kripto takipçisi Whale Alerts’in bildirdiği gibi, ikinci çeyreğin son haftasında birden fazla transferle yaklaşık 600 milyon XRP parası Bitstamp’ta anonim cüzdanlara taşındı.

Tarihsel olarak, artan madeni para girişleri, yatırımcıların uzun vadeli holdinglere karşı temkinli olduğunu gösterdiği için düşüş eğilimi sinyali olarak görülüyor.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Ömer Çelik
Ömer Çelikhttps://paragunlugu.com/
Finansal okur-yazarlığımı iyi bir seviyede tutmaya çalışırken karşılaştığım haberleri ve piyasa koşullarını yorumlayarak paylaşıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok beğeni alanlar

Son yorumlananlar

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım