Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaForexDövizHaftalık Döviz Piyasası Özeti: 10 – 14 Ekim 2022

Haftalık Döviz Piyasası Özeti: 10 – 14 Ekim 2022

Merkez bankası konuşmaları, enflasyon güncellemeleri ve küresel ekonomik büyümede daha fazla çatlak belirtisi ile dolu bir takvimle finans piyasalarında yine yoğun bir hafta oldu.

Genel olarak, çoğu piyasada ve FX’de genel bir riskten kaçış havası gördük, bu da ABD doları için bir başka güçlü hafta anlamına geliyordu.

Ancak İngiltere’den gelen bir dizi manşet sayesinde boğalar onu yükseltmeye devam ederken, en iyi performans gösteren İngiliz sterlini oldu.

Önemli Haberler ve Ekonomik Güncellemeler:

Çin Caixin hizmet PMI, Ağustos’taki 55.0’dan Eylül’de 49.3’e düştü.

Rusya, Pazartesi günü Ukrayna savaşının başlamasından bu yana en geniş hava saldırılarını başlattı ve havaya uçurulan bir köprünün intikamını almak için yoğun saatlerde şehirlere seyir füzeleri yağdırdı.

IMF, küresel GSYİH’nın gelecek yıl %2,7’ye, Temmuz tahmininden %0,2 daha düşük olacağını ve 2023’ün milyonlar için bir resesyon gibi hissedileceğini tahmin ediyor.

Salı günü, G7 liderleri Rus kuvvetlerinin Ukrayna’ya karşı gerçekleştirdiği son füze saldırılarını incelemek için acil bir toplantı başlattı.

İngiltere Merkez Bankası, 2,3 trilyon sterlinlik İngiliz devlet tahvili piyasasındaki hızlı bir satışı durdurmak amacıyla acil durum alımını enflasyona bağlı borcu da içerecek şekilde genişletti.

Kore Merkez Bankası, beklendiği gibi temel faiz oranını 50 baz puan artırarak %3,00’e yükseltti.

API raporları, petrol stoklarında 7,05 milyonluk sürpriz bir artış bildirdi

EIA: ABD ham petrol arzı, 7 Ekim’de sona eren haftada 9,9 milyon varil artarak Mart 2021’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı

Şili Merkez Bankası Cuma günü faiz oranını 50 baz puan artırarak %11,25’e yükseltti, ancak bir sonraki toplantılarında faiz oranlarını erteleyebileceklerini önerdi.

Singapur Para Otoritesi, politika bandını yeniden merkezleyerek politikayı bir kez daha sıkılaştırdı

Intermarket Haftalık Özet

Yukarıdaki fiyat hareketinden hareketle, enflasyon beklentileri ve önümüzdeki resesyon spekülasyonlarının bu hafta da baskın temalar olmaya devam ettiğini görebiliriz.

Bu tahvil getirilerindeki ve ABD dolarındaki net kazançlarla kanıtlanırken, risk varlıkları ve hatta altın 2022’nin çoğu boyunca piyasa davranışıyla tutarlı olarak hafta boyunca istikrarlı bir şekilde zemin kaybetti.

Bu temalar hemen hemen her yerden özellikle de Perşembe günü beklenenden daha sıcak bir yıllık %8.2’lik bir TÜFE okuması bildiren ABD’den gelen bir başka sıcak enflasyon güncellemesi turu ile desteklendi ve bu büyük olasılıkla kırbaç hareketlerinin katalizörü oldu.

Merkez bankalarının yakın zamanda sıkılaştırma hareketlerini gevşetme olasılığının azalmasıyla yatırımcıların tahvillerini satmasıyla tahvil getirilerinin yükselmesinin nedeni muhtemelen buydu.

Tahvil satışlarından bahsetmişken, İngiltere bu hafta inanılmaz derecede yoğun bir haber döngüsü nedeniyle tüm dikkatleri üzerine çekiyordu. Buna İngiltere devlet tahvili piyasasının neredeyse çöküşü İngiltere Merkez Bankası’nı kısa vadeli bir tahvil satın alma programına adım atmaya zorlaması ve İngiltere Başbakanı Liz Truss’un geri çekilip selefinin vergisini düşürme sözü vermesiyle siyasi cephede yaşanan drama da vardı.

Önerilen vergi planındaki u dönüşü ve BOE’nin tahvil piyasasına müdahalesi ile, Sterling’in hızlı bir şekilde toparlanabilmesi ve aslında bu hafta (muhtemelen sıcak enflasyondan yararlanan) Amerikan Doları’ndan en üst sırada yer alması şaşırtıcı değil.

Birleşik Krallık dramının yanı sıra tüm büyük merkez bankası başkanlarının ve üst düzey yetkililerin yorumlarına yer veren IMF toplantıları nedeniyle yatırımcılar merkez bankası cephesinde yoğun bir haftaya ayak uydurmaya çalışıyorlardı.

Enflasyonla mücadeleye yönelik şahin söylemlerin yanı sıra, bu hafta Kore Merkez Bankası da dahil olmak üzere Asya’daki birçok merkez bankasından ve Hong Kong ve Singapur’un para otoritelerinden fiili para politikası sıkılaştırma eylemleri aldık.

USD Çiftleri

Chicago Federal Rezerv Başkanı Charles Evans’a göre, tedarik zinciri baskıları hafifledikçe, enflasyonun yavaşladığına dair bazı göstergeler var.

Pazartesi günü Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard’a göre, ABD Federal Rezervi enflasyonu düşürmek için kısıtlayıcı para politikasının gerekli olduğu konusunda net ancak oran artışlarının yönü ve oranı veriye bağlı kalacak.

Ulusal Bağımsız İşletmeler Federasyonu (NFIB), Küçük İşletme İyimserlik Endeksinin bu ay 92,1’e yükseldiğini ve art arda ikinci ayı kazandığını bildirdi.

Fed’den Mester, enflasyonda ilerleme kaydedilmediğini bu nedenle faiz oranlarının yükseltilmesi gerektiğini söyledi

Eylül için ABD Üretici Fiyat Endeksi: +%0,4 a/a, önceki -%0,1 a/a; önceki çekirdek ÜFE +%0,4 m/m ile +%0,2 m/m idi

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, temel enflasyonun devam eden gücü göz önüne alındığında, Federal Rezerv’in para politikasını sıkılaştırmaktan vazgeçmesinin önündeki engelin oldukça yüksek olduğunu söyledi.

ABD ipotek faiz oranları 2006’dan bu yana en yüksek seviye olan ortalama %6,81’e yükselir; Mortgage kredisi başvuru hacmi a/a %2,0 düştü ve %69 a/a düştü

ABD’de aylık manşet TÜFE Eylül’de %0,4 arttı, beklenti 0,2, çekirdek TÜFE de %0,5’e karşı %0,6 arttı; Yıllıklandırılmış ABD enflasyonu, yedi ayın en düşük seviyesi olan %8.2’ye yavaşlıyor, ancak yine de %8,1’lik tahminlerin üzerinde.

En son toplantının Federal Rezerv Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantı tutanakları, FOMC üyelerinin enflasyonun kalıcı olmasına ve beklenenden daha yavaş bir hızda geri çekilmesine şaşırdıklarını gösterdi.

Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi: Eylül’deki 58.6’dan Ekim’deki 59.8 ve 59.0 tahmini; Enflasyon beklentileri bir önceki %4,7’den %5,1’e yükseldi

San Francisco Federal Rezerv Bankası Başkanı Mary Daly Cuma günü yaptığı açıklamada oranların en olası sonucun %4,5 ile %5,0 arasında olduğunu belirtti.

GBP Çiftleri

Son piyasa oynaklığına yanıt olarak, İngiltere Merkez Bankası Pazartesi günü yaptığı açıklamada bankaların müşteri fonları üzerindeki likidite kısıtlamalarını azaltmalarına yardımcı olmak için teminat repo olanağını geçici olarak genişleteceğini duyurdu.

İngiltere Merkez Bankası Salı günü acil tahvil alım operasyonunun genişletildiğini duyurdu. 11-14 Ekim’den itibaren endeks bağlantılı yaldızlar alımını genişletiyor.

İngiltere’deki davacı sayısı Eylül’de 25.5k’ye karşı 4.2k tahmine ve Ağustos’ta 6.3k’ye yükseldi; işsizlik oranı %3.6’dan %3.5’e düştü; ortalama kazanç endeksi %5,5’ten %6,0’a yükseldi ve %5,9 tahmin

Birleşik Krallık Ağustos’ta GSYİH: -%0,3 a/a, öncekine göre +%0,2 a/a; imalat üretimi -1.6% m/m düştü

İngiltere ticaret açığı, Temmuz ayında aşağı yönlü revize edilen 5,4 milyar GBP’den Ağustos’ta 7,1 milyar GBP’ye yükseldi

Ağustos ayında değerli metaller hariç toplam mal ithalatı 3,1 milyar £ (%5,7) arttı; değerli metaller hariç toplam mal ihracatı 0,4 milyar £ arttı (% 1,2)

Cuma günü İngiltere Başbakanı Truss, selefi Boris Johnson’ın şirket vergisini %19’dan %25’e yükselttiği kampanyasını geri alma vaadinden vazgeçti. Bu hamlenin 2026 yılına kadar Birleşik Krallık Hazinesine 18 milyar sterlin (20,1 milyar dolar) net kazandırması bekleniyordu.

EUR Çiftleri

Euro Bölgesi Sentix yatırımcı güveni Ekim’de -31,8’den -38,8’e kötüleşti

Avrupa Merkez Bankası’nın baş ekonomisti Philip Lane Salı günü yaptığı açıklamada, faiz oranlarının artırılmasının piyasalar üzerinde muazzam tahvil stokunu azaltmaktan daha büyük bir etkisi olabileceğini öne sürdü.

Euro Bölgesi sanayi üretimi, Temmuz’daki -%2,3 m/m düşüşe karşı Ağustos ayında %1,5 m/m arttı

Almanya’nın nihai TÜFE yıllık bazda %1.9 a/a veya %10’da değişmedi

Ağustos, euro bölgesinin dünyanın geri kalanıyla olan mal ticareti açığının yaklaşık 51 milyar avroya (49,7 milyar dolar) yükseldiğini gördü; bu, Litvanya’nın Ocak 2015’te 19. üye olarak katılmasından bu yana grubun yaşadığı en büyük açık.

Almanya Toptan satış fiyatları Eylül ayında yıllık bazda %19,9 ve ayada %1,6 arttı (önceki %0,1 a/aya kıyasla)

ECB Başkanı Lagarde, IMF toplantısında euro bölgesi için kredi riski ve finansal istikrar riskinin erken belirtilerini gördüğümüz konusunda uyardı

ECB yetkilileri Vasle ve Kazimir Cuma günü, Ekim ayında 75 baz puanlık bir artışın uygun olabileceğini belirttiler.

CHF Çiftleri

İsviçre Ulusal Bankası başkanı Thomas Jordan’a göre, yükselen enflasyonla mücadele etmek için merkez bankaları para politikasının sıkılaştırılmasını yavaşlatacak siyasi baskıya meydan okumak zorunda.

İsviçre Üretici ve İthalat Fiyat Endeksi Eylül ayında %0.2 a/a ve yıllık %+5.4 arttı; Artış çoğunlukla çelik, çiğ süt ve süt ürünlerinin yanı sıra sebze ve patates fiyatlarındaki artıştan kaynaklandı. Alüminyum ve petrolden yapılan ürünler ise daha ucuz hale geldi.

CAD Çiftleri

Kanada’nın Ağustos ayı imalat satışları, bir önceki aya göre %-0,6’ya kıyasla %-2,0 a/a düşüşle 70,4 milyar $’a geriledi

Kanada Ağustos ayı toptan satışları: bir önceki aya göre %-0,6’ya kıyasla +%1.4 a/a ila 81,3 milyar $

Kanada Merkez Bankası Başkanı Tiff Macklem, gelecek yıl olası bir resesyonla ilgili artan endişelere rağmen faiz artırımı konusundaki tutumunu değiştirmediğini vurguladı. Muhabirlere verdiği röportajda Macklem, merkez bankasının mevcut fiyat istikrarını sağlama ve enflasyonu yüzde iki hedefine indirme hedefini yineledi ve şimdi faiz oranlarında esnek olmanın zamanı olmadığını söyledi.

NZD Çiftleri

BusinessNZ: Yeni Zelanda’nın imalat sektörü hız kaybetti, Eylül’de 54,8’den 52,0’a düştü

Eylül için Yeni Zelanda Gıda Fiyat Endeksi: +%0,4 a/a ve %1,1 a/a

Yeni Zelanda maliye bakanı Grant Robertson Cuma günü yaptığı açıklamada, hükümetlerin merkez bankalarına enflasyonla mücadelede yardımcı olmak için harcamaları azaltmaları gerektiğini söyledi.

AUD Çiftleri

Avustralya AiG Eylül hizmetleri endeksi 48.0’a karşılık 53.3 Ağustos’ta.

Avustralya’nın Westpac tüketici güveni, daha önceki %3,9’luk artışın ardından %0,9 geriledi

Avustralya NAB iş dünyası güven endeksi Eylül’de 10’dan 5’e düştü.

Commonwealth Bank of Australia Salı günü yaptığı açıklamada, Avustralya Hanehalkı Harcama Endeksi’nin Eylül ayında %0.5 a/a düştüğünü duyurdu.

Commonwealth Bank of Australia Salı günü yaptığı açıklamada, Hanehalkı Harcama Niyetleri Endeksi’nin Eylül ayında bir önceki aya göre %0.5 düştüğünü duyurdu.

Avustralya’nın MI enflasyon beklentileri değişmeyerek %5,4’te

JPY Çiftleri

Japonya’da cari hesap açığı 0,63T JPY’den 0,53T JPY’ye daraldı

Japonya’nın Ekonomi Gözlemcileri Duyarlılığı endeksi 45,5’ten 48,4’e yükseldi

Japonya Başbakanı Kishida: BOJ, ücretler yükselene kadar politikayı sürdürmeli

Japon FM Suzuki: Aşırı döviz oynaklığına karşı adım atmaya hazır

Japonya’nın çekirdek makine siparişleri, 6 ayın en büyük düşüşü olan %-5,8 m/m düşüşün ardından. Çekirdek siparişler, yıllık +%12,6’lık bir beklentiye karşı yıllık +%9,7 ile geldi

Japonya Reuters Tankan endeksi Ekim’de 5 ayın en düşük seviyesi olan 5’i gördü

Japon üretici fiyatları Eylül’de %9.4’ten %9.7’ye yükseldi.

Japonya Maliye Bakanı Suzuki: Aşırı döviz oynaklığı ekonomiye zarar verebilir

Japon kabine sekreteri Masuno, yen hareketlerini yakından izlediklerini söyledi

Dolar Çarşamba günü yen karşısında 24 yılın yeni zirvesine yükselirken ve doğrudan müdahalenin önündeki engeller güçlü kalırken, Japon politika yapıcıları yatırımcıları yen satmamaları konusunda uyarmaya devam etti.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Ömer Çelik
Ömer Çelikhttps://paragunlugu.com/
Finansal okur-yazarlığımı iyi bir seviyede tutmaya çalışırken karşılaştığım haberleri ve piyasa koşullarını yorumlayarak paylaşıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok beğeni alanlar

Son yorumlananlar

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım