Ana Sayfa Ekonomi Avustralya RBA’da yükselişe geçti

Avustralya RBA’da yükselişe geçti

1
Avustralya RBA’da yükselişe geçti

Avustralya doları yükselişini sürdürüyor ve salı gününde önemli kazanımlar kaydetti. AUD/USD şu anda, gün için %0,51 artışla 0.7396’da işlem görüyor.

Analistler, RBA’nın gösterge faiz oranını ve tahvil alımlarını sürdürmesini büyük ölçüde bekliyordu ve bu doğru çıktı. Ancak merkez bankası, Eylül ayında tahvil alımlarını azaltma planına sadık kalacağını açıklayarak piyasaları şaşırtmayı başardı. Covid vakalarındaki yeniden canlanma nedeniyle RBA’nın temmuz ayında açıkladığı planlı daralmasını geciktirebileceğine dair yaygın beklentiler vardı. Sonunda, Banka beklenenden daha şahin davrandı ve bu da Avustralya dolarının yükselmesini sağladı.

Tahvil alımlarının haftalık 5 milyar AUD’den 4 milyar AUD’ye düşmesiyle, daralmanın boyutu oldukça mütevazı. Ancak daha da önemlisi, piyasalara RBA’nın sıkılaştırma politikası olduğu ve ekonominin toparlanmaya devam etmesi koşuluyla daha fazla sıkılaştırmanın beklenebileceği mesajıdır.

RBA Başkanı Philip Lowe, Covid’deki son artışa rağmen ekonomik görünüm hakkında olumlu konuştu. Lowe, ekonominin direncini vurguladı ve “bugüne kadar deneyim, virüs salgınları kontrol altına alındığında ekonominin hızlı bir şekilde toparlandığını” belirtti.

Sürpriz indirim duyurusuna rağmen, RBA’nın para politikası güvercinliğini koruyor. İndirim programı Kasım ayında gözden geçirilecek ve Lowe, ekonomik koşulların 2024’ten önce bir faiz artırımı için olgunlaşmayacağını yineledi.

RBA da haftanın ilerleyen saatlerinde gündemde olacak. RBA Başkanı Lowe perşembe günü milletvekillerinin huzurunda ifade verdi ve RBA cuma günü üç aylık ekonomik tahminlerini yayınladı.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz