Ana Sayfa Ekonomi AstraZeneca Hisseleri, Aşısı Reddedilmesine Rağmen Büyüyor

AstraZeneca Hisseleri, Aşısı Reddedilmesine Rağmen Büyüyor

1
AstraZeneca Hisseleri, Aşısı Reddedilmesine Rağmen Büyüyor

Bugünlerde küresel aşılama ile ilgili en ilginç haber, birçok ülkenin AstraZeneca ilacına karşı kararıdır. Şirketin hisselerinin sadece darbeye direnmekle kalmayıp aynı zamanda büyüme göstermesi de tuhaf değil. Nasıl olur? Hadi bulalım.

AstraZeneca aşısını hangi ülkeler reddetti?

AstraZeneca ilacına dayalı anti-COVID kampanyası Danimarka, İzlanda, Norveç, Avusturya, İtalya, Litvanya, Letonya, Bulgaristan, Lüksemburg, Fransa, Almanya, Portekiz, İspanya, Slovenya, Hollanda, İsveç, Kıbrıs’ta durduruldu. Güney Afrika ve Endonezya.

Yukarıdaki listedeki ilk ülke Danimarka’dır. İlacı 11 Mart’ta resmen reddetti. Aşılanan hastalarda akut yan etkilerin fark edildiği ülke burasıdır.

Aşı tehlikeli midir?

AB’nin aşıya karşı kararı, AstraZeneca ürününün trombozu tetikleyebileceği korkusuyla açıklanıyor. Bununla birlikte, hiçbir Avrupa ülkesi herhangi bir istatistik veya kanıt sunmamıştır.

Endonezya’da reddedilme, olası bir pıhtılaşma bozukluğundan kaynaklanıyordu. Güney Afrika’da iddia edilen neden farklı: Yeni araştırmanın, virüsün yerel suşuna karşı tge aşısının etkisiz olduğunu kanıtladığını söylüyorlar.

Dünya Sağlık Örgütü, AstraZeneca ilacının hiçbir zaman tehlikeli veya öldürücü olduğu kanıtlanmadığını belirtmektedir. Şirket temsilcileri de aynı konuda ısrar ediyor.

AstraZeneca paylaşımlarında neler var?

Aşıya karşı karar veren ülkelerin listesi her geçen gün büyümeye devam ediyor. Üretim ve arz hacimleri planın altında: AB ülkeleri için 100 milyon dozdan yalnızca 30 milyon doz tedarik edilecek.

Bu arada ilaç firmasının teklifleri de konumunu kaybetmiyor. Ayrıca, 15 Mart’ta AstraZeneca (NASDAQ: AZN) hisseleri% 0,72 artışla 48,77 USD’ye yükseldi. Ertesi gün ise% 2.62 artışla 50.05 USD’ye yükseldi.

AstraZeneca hisseleri neden büyüyor?

Bazı analistler, Moderna ve Pfizer’in ürünlerine kıyasla ilacın başlangıçta düşük etkinliğe sahip olduğu fikrini kanıtlayarak, böyle bir durumun riskinin fiyata zaten dahil edildiğini söylüyorlar.

Diğer uzmanlar, şirketin büyük bir biyoteknoloji şirketi olduğunu ve konumunun tek bir ilaçla ilgili sorunlardan zar zor zarar görebileceğini söylüyor.

Ancak, Kanada ve Avustralya’dan gelen iyi haberler sayesinde AstraZeneca’nın kademeli düşüşünü geri çektiğini söyleyen uzmanlar var. Bu ülkelerde ilaç plana göre kullanılacak.

Özetliyorum

Neredeyse tüm AB ülkeleri, hastalarda olası tromboz korkusuyla İngilizce-İsveç aşısı kullanımını duraklattı. Dahası, şirket tedarik planını bir kez daha ihlal ediyor.

Ancak tüm bunlar şirketin kotasyonlarını etkilemiyor: hisseler hem kötü hem de iyi habere orta düzeyde tepki veriyor. Uzmanlar neler olup bittiğine dair farklı açıklamalarda bulunuyor.

Bilge bir tüccar riskleri nasıl değerlendireceğini bilir. % 2’nin ötesine geçmemelidir ve en ideal sadece% 1 veya daha azdır. Bir risk, giriş fiyatı eksi zararı durdurma ve ardından pozisyon boyutu ile çarpılmasıdır. Yüksek dereceli bir ekonomik açıklama, bir tüccarın kaymasına neden olabilir. Kayma, bir sipariş fiyatı beklediğiniz zamandır ve daha da kötüleşir. Örneğin,% 1 riskli ticaret yokuş aşağı gitti ve% 5’lik bir kayıp oldu. Pazar davranışı her zaman tahmin edilemez olacaktır. Bu kesin bir gerçektir, bu nedenle tüccarlar genellikle hisse senetlerini kapatarak ve bir veri yayımlanmadan önce yeni işlemler yapmaktan kaçınarak yüksek riskli olaylardan kaçınmaya çalışırlar. Davranış ekonomisinde bu, bir yatırımcının kazanan bir yatırımı satma eğilimine karşı kayıptan kaçınma kavramıyla kaybedilen bir yatırımı satma eğilimi hakkında çok şey söylüyor.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz