Ana Sayfa Kripto ETHEREUM Tüccarlar kripto piyasası çöküşlerinden ve tasfiyelerinden nasıl yararlanır?

Tüccarlar kripto piyasası çöküşlerinden ve tasfiyelerinden nasıl yararlanır?

1
Tüccarlar kripto piyasası çöküşlerinden ve tasfiyelerinden nasıl yararlanır?

Yeni yılın ilk haftası, piyasadaki tüm kripto para birimlerinde kısır bir geri çekilme gördü. Ether ( ETH ) fiyatı Kasım ayındaki zirvesi olan 4.800$’dan 8 Ocak’ta 3.000$’ın altına düştü ve Terra’nın LUNA yönetim tokeni de 31 Aralık’ta 85$’dan 8 Ocak 2022’de 67$’a düştü. 

Bu beklenmedik dramatik hareketler genellikle borç verme piyasasında tasfiye basamaklarına neden olur, ancak aynı zamanda teminat tasfiye piyasalarında benzersiz satın alma fırsatları yaratırlar.

Kujira’nın Orca protokolü, Terra ağı üzerine kurulmuş bir platformdur ve yatırımcıların risk altındaki teminat tasfiye edildiğinde bETH (Ether’in tahvilli varlığı) ve bLUNA’ya (LUNA’nın tahvilli varlığı) indirimli fiyattan teklif vermelerini sağlar.

Kujira’daki takma adlı bir analistin belirttiği gibi,

Tasfiye, uzun süredir borç verme platformlarının “gölgeli göbeği” oldu ve botlar tarafından o kadar tekelleştirildi ki, ortalama kullanıcı bunun devam ettiğini, en azından bundan nasıl faydalanabileceklerini neredeyse hiç bilmiyor”.

Kujira, bu varlıkları indirimli fiyattan edinme fırsatını yakalayarak herkesin tasfiye sürecine katılmasına izin verir.

8 Ocak’taki son çöküşte, Ether’in satın alınabileceği en düşük fiyat (tahvil varlık beTH formunda) 2.833 dolardı, Ether’in piyasa fiyatı ise 3.000 dolar civarındaydı. Benzer şekilde, tüccarlar bLUNA’yı 58,90$’a kadar satın alabilirken, LUNA’nın spot fiyatı 67$ civarındaydı.

Bir piyasa çöküşü sırasında indirimli olarak beTH ve bLUNA’yı edinme stratejilerine daha yakından bakalım.

Pazar yapısı, indirimli satın almak için benzersiz fırsatlar sunar

Terra ekosisteminde, katılımcılar yüksek verimli likidite havuzlarına, ilk merkezi olmayan değişim tekliflerine (IDO’lar) veya aşağıdakileri içeren diğer karlı ticaret faaliyetlerine katılmak için Terra blok zincirinin sabit parası olan Terra USD’yi (UST) Anchor gibi DeFi protokollerinden ödünç alabilirler. UST.

UST ödünç almak için, katılımcıların Anchor’a teminat olarak tahvil varlıkları (bETH veya bLUNA) yatırması gerekir. Her cüzdanın ödünç alabileceği maksimum miktar, genellikle DeFi protokolleri tarafından maksimum LTV (krediden değere) olarak adlandırılan teminat değerinin %60’ıdır.

Ether ve LUNA fiyatlarının yükseldiği bir boğa piyasasında, LTV düşmeye devam ediyor ve hiçbir teminat risk altında değil. Ether veya LUNA fiyatı düştüğünde teminat değeri düşer ve LTV %60’ı geçerse bir tasfiye olayı tetiklenir.

Bu, Anchor’ı Kujira Orca’da indirimli yangın satış fiyatıyla maksimum LTV’yi aşan teminat oranını satması konusunda uyarır. Burası, ticaretin diğer tarafındaki potansiyel alıcıların teminatı indirimli olarak satın alabileceği yerdir.

ETH ve LUNA’daki fiyatlandırma anormalliklerinden nasıl yararlanılır?

Ether veya LUNA’yı indirimli olarak satın almak isteyen yatırımcıların izleyebilecekleri bazı basit adımlar burada.

  • Terra cüzdanını platforma bağladıktan sonra, bir yatırımcı teklif etmek istediği varlığı seçer (şu anda sadece bLUNA ve beTH mevcuttur), ardından alacağı primi (noktadan indirim yüzdesi) seçer.
  • Teklif vermek için “Teklif Ver” butonuna tıkladıktan sonra yatırımcı “Tekliflerim” penceresini görecektir. Teklifin hazır olması 10 dakika sürer ve ardından yatırımcının teklifi teklif kuyruğuna dahil etmek için “Etkinleştir”e tıklaması gerekir.
  • Teklif doldurulduktan sonra, tutar “Çekilebilir” penceresinde gösterilecektir. Yatırımcının daha sonra geri çekmeyi tıklaması ve varlığı Terra cüzdanına geri aktarmak için bir ücret ödemesi gerekir.

Teklif verirken hatırlanması gereken üç önemli şey vardır:

1. Yatırımcı, para çekme ücretini ödemek için KUJI’yi (Kujira’nın yerel jetonu) kullanmıyorsa, 2 UST ve 1 UST’lik bir ağ ücreti olduğundan her zaman %1’den fazla bir prim (indirim) yüzdesi koymalıdır % komisyon ücreti. KUJI kullanılıyorsa komisyon yalnızca %0,5’tir.

2. Farklı indirimli oranlarda birden fazla teklif varsa, yatırımcı ağ ücretlerinden tasarruf etmek için hepsini bir kerede etkinleştirmelidir.

3. Teklifler, aynı indirimli fiyattan teklif veren herkes arasında eşit ve orantılı olarak doldurulur. İlk gelen, ilk hizmet avantajı sağlayan veya önce doldurulan bir avantaj elde eden daha büyük teklifler yoktur. Tekliflerin doldurulduğu tek sıra, indirimli orana bağlıdır yani, daha düşük indirim havuzu önce doldurulur.

Tasfiye varlıklarının her bir teklif sahibi arasında eşit olarak dağıtılması mekanizması, herkese en adil dağıtımı sağlar. Anchor Protocol’ün ortak yapımcısı Ryan Park, Orca hakkında bir röportajda şunları söyledi:

“Tasfiye gelirlerini daha büyük bir çoğunluk arasında eşit olarak dağıtarak, teminat merkezi bir noktaya değil, diğer kullanıcıların eline geri dönüyor. Etkileri şaşırtıcı ve açıkçası bunun ne kadar büyük olduğuna yeterince dikkat edilmediğini düşünüyorum.”

Aşağıdaki örnek, gerçekleştirilecek 100.000 UST tasfiyesi olduğunda, önce %1 indirim havuzunun (toplamda 61.000 UST) doldurulduğunu ve havuzun tamamen boşaltıldığını göstermektedir. Kalan 39.000 UST daha sonra teklifleri doldurmak için %2’lik indirim havuzuna aktarılır.

Her havuzdaki her cüzdan, havuzdaki toplam teklif tekliflerinin boyutuna göre tahsis edilen tasfiye tutarının bir oranını alır. En hızlı tıklayan veya en yüksek teklifi verene öncelik verilmeyen, tamamen adil bir dağıtımdır.

Satın almak için en iyi zamanın belirlenmesi

Şekil 1 ve Şekil 2’de gösterildiği gibi, teklif vermek için en iyi zaman, teminat varlık fiyatlarında çarpıcı bir düşüşün olduğu ve birçok borçlunun LTV’sinin %60’lık maksimum seviyenin üzerine çıktığı zamandır.

Bu, tasfiye sayısında (Şekil 1’deki mavi ve mor çizgi) ve ayrıca platformdaki tasfiye varlıklarının arzında (Şekil 2’deki mavi ve mor çubuk) bir artış yaratır.

Tasfiye edilen borçluların sayısı açısından en kötü durum senaryosu, bLUNA ve bETH fiyatlarının önemli ölçüde düştüğü zamana denk geliyor. Tasfiye miktarı, Ether ve LUNA fiyatlarının Şekil 2’de gösterildiği gibi ana destek seviyelerini aştığı 2021 Aralık ayının başlarında ve Ocak 2022’nin başlarında da arttı.

Tasfiyedeki bu ani artışlar, yatırımcılara bLUNA ve bETH’yi büyük bir indirimle satın almaları için benzersiz fırsatlar yaratıyor. Aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi (Şekil 3), aralık ayındaki LUNA çöküşünde, teklif sahipleri zirvede Kujira Orca’da %11 ila %12 indirimle bLUNA satın alabilirler.

Benzer şekilde (Şekil 4’te gösterilmektedir), Ether fiyatı 16 Kasım’da 4.600 $ seviyesinden 4.100 $’a düştüğünde, teklif sahipleri yaklaşık 3.700 $’dan %11 indirimle bETH satın alabildiler.

Son üç ayda alınan ortalama indirim teklifçilerine bakıldığında, tasfiyelerin çoğunun Kasım ve Aralık 2021 için çok yüksek indirim grubunda (%9 ila %10 veya %10’dan fazla) gerçekleştiğini görmek çok ilginç.

Ocak 2022’de konsantrasyon %6 ila %7 indirim kovasına taşınmış görünüyor. Ancak, Ocak ayı verileri eksiktir ve yalnızca bu yazının yazıldığı sırada 10 Ocak’a kadar kullanılabilir. Bu, %6 ila %7’lik kovadaki konsantrasyonun yalnızca yılın başındaki düşüşün bir yansıması olduğu ve ayın geri kalanında hala değişebileceği anlamına gelir.

Tüccarlar beklerken kazanabilirler

Tarihsel iskonto verileri, yatırımcıların beTH ve bLUNA’yı piyasa fiyatından %9 veya %10’a varan bir indirimle satın alabileceklerini, ancak tekliflerin doldurulmasının uzun zaman alabileceğini açıkça göstermektedir.

Neyse ki, yakında teklifleri beklerken UST’den faiz kazanmaya devam etmenin bir yolu olacak.

Yatırımcılar, Anchor’s Earn’e basitçe UST yatırabilir ve mevcut %19 APY oranında faiz tahakkuk ettirebilir ve aldıkları AUST jetonunu Kujira Orca’da tasfiye varlıklarını teklif etmek için IOU jetonu olarak kullanabilirler. Bu şekilde, Kujira’da teklif dolduruluncaya ve tasfiye alımı için UST’ye dönüştürülene kadar faiz tahakkuk etmeye devam eder.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz