Ana Sayfa Ekonomi Çin’in borç riskleri arttıkça, izlenmesi gereken 3 uyarı işareti var

Çin’in borç riskleri arttıkça, izlenmesi gereken 3 uyarı işareti var

1
Çin’in borç riskleri arttıkça, izlenmesi gereken 3 uyarı işareti var

Çin’in büyüyen borç yığınında zayıf noktalar ortaya çıkıyor.

Ulusal borç seviyeleri GSYİH’nın yaklaşık dört katına tırmanırken, artan sayıda şirket tahvili son 18 ayda temerrüde düştü.

En son temerrütler Çin’in 13 trilyon dolarlık kara tahvil piyasasının bir kısmını temsil etse de Çin hükümetinin devlet destekli firmaların başarısız olmasına izin vermeyeceğine dair ortak algı olduğu için bazı yüksek profilli vakalar yatırımcıları sarstı.

Çinli kötü borç yöneticisi Huarong’un davası da yatırımcıları korkuttu ve bu yıl firmanın kazançlarını zamanında beyan etmemesi ve ABD doları cinsinden tahvillerinin düşmesiyle piyasanın bozulmasına neden oldu.

Analistler, bu gibi vakaların, hükümet tahvil piyasasının kalitesini iyileştirmeye çalışırken devletin sözde örtük garantisinin nasıl değiştiğini işaret ettiğini söyledi daha zayıf firmaları ayıklayarak ve sektör içinde bir miktar farklılaşmaya izin verdi.

Çin’in büyümesi yavaşlarken, yetkililer uzun vadede büyümeyi sürdürmek için kontrolü sürdürmek ve piyasa güdümlü bazı güçlerin ekonomiye girmesine izin vermek arasında daha iyi bir denge kurmaya çalışıyor.

Fitch Ratings’in verilerine göre, bu yılın ilk yarısında Çin’deki temerrüde düşen şirket tahvillerinin toplam sayısı 62,59 milyar Yuan (9,68 milyar $) ile 2014′ten bu yana geçen yılın ilk yarısındaki en yüksek rakam oldu. Bunun içinde, devlete ait şirketlerin temerrütleri, bu miktarın yarısından fazlasına katkıda bulundu yaklaşık 35,65 milyar Yuan.

Fitch’e göre, 2020′nin tamamı için tahvil temerrütleri, 2014′te sadece altı yıl öncesine göre büyük bir sıçrama olan 146,77 milyar Yuan’a ulaştı. Derecelendirme kuruluşu, o yıl temerrütlerin toplam 1,34 milyar Yuan olduğunu ve devlete ait firmaların temerrüdü olmadığını söyledi.

Ekonomistler, yatırımcının artmasından korktuğu için, izlenmesi gereken üç önemli gelişme olduğunu söylüyor.

1. Yerel yönetimin gri alanında tahvil temerrüdü

Çin pazarındaki zımni garanti fikrine karşı koymak için önemli bir kilometre taşı, yerel bir hükümet finansman araçları (LGFV) tarafından ihraç edilen bir tahvilin temerrüdü olacaktır.

Bu şirketler genellikle tamamen Çin’deki yerel ve bölgesel hükümetlere aittir ve kamu altyapı projelerini finanse etmek için kurulmuştur. Bu tür firmalar tarafından ihraç edilen tahviller, Çin ekonomisi iyileştikçe altyapı baskısının ortasında yükseliyor.

Macquarie’deki Çin baş ekonomisti Larry Hu, 25 Haziran’da yaptığı açıklamada, “Birçok LGFV, faizi ödeyememeleri, anaparadan bahsetmemeleri anlamında, sözde Zombi şirketlerinden bile daha kötü” dedi. Not. Zombi şirketler, çok borçlu olan ve hayatta kalmak için kredilere ve devlet sübvansiyonlarına güvenen şirketlerdir. “Sadece hükümetlerin destekleri sayesinde hayatta kalabilirler.”

“2021 yılı, on yıl içinde ilk kez politika yapıcıların GSYİH büyüme hedefi hakkında endişelenmesine gerek olmadığı için, örtük garantiyi kırmak için bir penceredir. Sonuç olarak, daha fazla kredi riskini tolere edebilirler” dedi ve bir LGFV tahvil temerrüdünün gerçekleşmesinin sadece bir zaman meselesi olduğuna dikkat çekti.

2015 yılında, elektrikli ekipman üreticisi Baoding Tianwei, bir yıl önce Çin’in modern kara tahvil piyasasındaki ilk temerrüdü takiben borcunu temerrüde düşen ilk devlete ait kuruluş oldu.

Nomura, LGFV’lerin Çin’in sıkılaştırma hamlesinin “ana odak noktası” olduğunu söyledi ve sektör tarafından ihraç edilen tahvillerin 2018′de sadece 0,6 trilyon Yuan’dan geçen yıl rekor 1,9 trilyon Yuan’a (292,87 milyar $) yükseldiğini kaydetti.

2. Huarong’un sektördeki ‘büyük çıkıntısı’

Bank of America analistleri geçen ay bir notta Çin’deki yatırım yapılabilir tahviller için gelecekteki performans için önemli bir faktörün Huarong Asset Management olayının nasıl çözüldüğü olduğunu söyledi ve durumu “büyük bir çıkıntı” olarak nitelendirdi.

Çin’in en büyük kötü borç yöneticisi Huarong, başarısız yatırım ve ocak ayında ölüm cezasına çarptırılan eski başkanının karıştığı bir yolsuzluk davasıyla boğuşuyor.

2020 sonuçlarını yayınlamak için Mart son tarihini kaçırdıktan sonra, firma ayrıca “denetçilerin denetim prosedürlerini tamamlamak için daha fazla bilgiye ve zamana ihtiyacı olacak” dedi. Ancak sonuçların sağlanamamasının bir temerrüt teşkil etmediğini de ekledi.

Huarong’un en büyük destekçisi Maliye Bakanlığı. Çin ekonomisinin, merkezi hükümet bütçesinin daha fazla zorlanmaması için yeterince hızlı büyümesi gerekecek.

Bank of America, Huarong’un davası hükümet desteğiyle çözülürse, bunun Çin’in varlık yönetimi sektörünü ve ayrıca Çin hükümetiyle bağlantılı diğer kuruluşları güçlendirmesi gerektiğini söylüyor.

Ancak banka şunları ekledi: “Huarong’un dolar tahvilinde düzensiz bir temerrüt varsa, özellikle (yatırım yapılabilir) krediler olmak üzere Çin kredilerinde geniş bir satış görebiliriz.”

Singapur bankası DBS makro stratejisti Chang Wei-Liang, Huarong’un temerrüde düşmesi durumunda, “piyasalar devlet tarafından verilen örtülü garanti algılarını yeniden değerlendirirken”, diğer devlete ait şirketler için sermaye maliyeti” önemli ölçüde” artabilir, CNBC’ye e-posta yoluyla söyledi. Riskler arttıkça, firmalar yatırımcıları çekmek için daha yüksek getiri sunmak zorundadır.

Chang, Çin’in Huarong’un sorunlarını çözmek için elinde yeterli paraya sahip olduğunu söyledi.

Ancak asıl soru, devletin ek sermaye ile destek sağlayarak mı yoksa piyasa disiplinini güçlendirmek için önce hisse senedi sahipleri ve borç sahiplerine zarar vererek mi müdahale etmeyi seçeceğidir” diye ekledi.

3. Bazı illerde ve yerel bankalarda zayıf noktalar

S&P Global Ratings analistleri, KİT temerrütleri için potansiyel sıcak noktaların nerede olabileceğini bulmak için kuzey ve güney-orta Çin’de yoğunlaşan küçük bankaların kötüleşen varlık kalitesiyle karşı karşıya olduğunu tespit etti.

“Sektör ortalamasının üzerinde sorunlu kredilere sahip şehir ve kırsal ticaret bankaları, oranlarını sektör ortalaması seviyelerine getirmek için bu kredilerde Çin renminbisi (RMB) 69 milyar zarar yazmak zorunda kalacak, Kuzeydoğudakiler en kötü etkilenenler” dedi. 29 Haziran raporu dedi.

Raporda, bunun küçük bankaların yerel devlete ait şirketleri destekleme kabiliyetini etkileyebileceği ve potansiyel olarak daha büyük bankaların sistem istikrarını korumak için adım atmasını gerektirebileceği belirtildi.

S&P Global Ratings kredi analisti Ming Tan, CNBC’ye verdiği demeçte, daha büyük sorunları olan illerin döngüsel endüstrilere maruz kalanlar olduğunu söyledi.

Tan, yetkililerin daha düşük kaliteli kredilerin daha riskli bir not almasına izin vermekle sorunların hızlanmasını önlemek arasında bir denge kurması gerektiğini söyledi. “Yolda kesinlikle yanlış yönetim riski var, ancak şimdiye kadar gördüğümüz kadarıyla bu oldukça iyi yönetildi.”

Çin’in bankacılık ve sigorta düzenleyicisi geçen hafta, 2020′de bankacılık sektörünün sorunlu varlıklarda rekor düzeyde 3,02 trilyon Yuan- veya 465,76 milyar dolar- elden çıkardığını açıkladı. Geçen hafta yayınlanan diğer veriler, Çin’in GSYİH’sinin ikinci çeyrekte bir yıl öncesine göre %7,9 büyüdüğünü ve beklentilerin altında bir dokunuş olduğunu gösterdi.

Bazı analistler yerel düzeyde zayıflığa işaret ettiler. Pinpoint Asset Management analizi, tüketimin dört eyalet başkenti- Wuhan, Guiyang, Shijiazhuang ve Yinchuan için mayıs ayında yıllık bazda düştüğünü buldu.

Allianz’ın bir yan kuruluşu olan Euler Hermes’in kıdemli ekonomisti Francoise Huang, “Mali olarak daha zayıf bir eyalet, muhtemelen daha az dinamik bir ekonomik durumla ilişkilidir ve (ve) daha zayıf bir ekonomik durum, daha fazla şirket tahvili temerrüdü olabileceği anlamına gelir” dedi.

Uzun vadeli meselenin, daha dinamik olanların büyümesine izin vermek için bu zayıf illerin ekonomisini yeniden yapılandırmak olduğunu söyledi. Çözümün, sırf onları yaşatmak adına daha az performans gösteren bu sektörlere yatırım yapmaya devam etmek olduğunu düşünmüyorum” dedi.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz