Ana Sayfa Forex Döviz Haftalık Döviz Piyasası Özeti: 3 – 7 Ekim 2022

Haftalık Döviz Piyasası Özeti: 3 – 7 Ekim 2022

1
Haftalık Döviz Piyasası Özeti: 3 – 7 Ekim 2022

Önemli Haberler ve Ekonomik Güncellemeler:

Eylül için J.P.Morgan Küresel İmalat PMI: 49.8’e karşı 50,3 Ağustos

S&P Global PMI Emtia Fiyatı ve Arz Göstergeleri fiyatların Eylül ayında normal hızın 1,3 katı artmasıyla maliyet baskılarında artış gösterdi.

Kuzey Kore’nin Japonya üzerinden fırlattığı balistik füze, sebepsiz yere fırlatılarak Pasifik Okyanusu’na düştü.

API, +333K tahmine karşı 1.770 milyon varil ham petrolün sürpriz bir şekilde çekilişini bildirdi.

OPEC+ petrol üretimini günde 2 milyon varil düşürmeye karar verdi.

J.P.Morgan Global Hizmetler İş Aktivitesi Endeksi, Ağustos’taki 49.3’e kıyasla Eylül’de 50.0’da geldi.

EIA’ya göre ABD ham petrol stokları geçen hafta 2 milyon varilin üzerinde artış beklentileri karşısında 1,36 milyon varil düştü.

ABD, Rusya’nın işgaline karşı devam eden mücadelesinde Ukrayna’ya 625 milyon dolarlık yeni bir güvenlik yardım paketi ile destek sözü verdi.

OPEC’in petrol üretimini azaltma anlaşmasına yanıt olarak, Başkan Joe Biden Enerji Bakanlığı’na Kasım ayında Stratejik Petrol Rezervinden (SPR) 10 milyon varil daha petrol salması talimatı verdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, nükleer silah kullanmakla tehdit etti ve ABD Başkanı Joe Biden’in bunun gerçekten gerçekleşebileceğini ve Armageddonu ortaya çıkarabileceğini yorumlamasına yol açtı.

ABD firmaları Eylül ayında tahmin edilenden daha fazla kişiyi işe aldı ve işsizlik oranı %3,5’e düştü, bu da Fed’in para politikasını bir süre daha sıkılaştırmaya devam edecek sağlam bir işgücü piyasasına işaret ediyor.

Intermarket Haftalık Özet

ABD doları ve tahvil getirilerinin durdurulamaz yükselişlerinden bir nefes alması bu hafta finans piyasalarında oldukça nadir görülen bir manzaraydı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, aynı zamanda risk varlıklarında, özellikle hisse senetlerinde ve kriptoda ve ayrıca emtia dolarında güç gördük. Bunların hepsi jeopolitik cephede artan endişelere (Avrupa’da nükleer silah kullanımı ve Kuzey Kore’den füze fırlatmalarına ilişkin artan endişelere) rağmen oldu.

Tartışmalı olarak bu hafta işletmelerin dünya çapında daraltıcı koşullar olduğunu gösteren yoğun dozda duyarlılık anketleriyle desteklenen, küresel faiz oranı politikalarına ilişkin görünümde potansiyel bir geniş pazar kayması olabilir.

Ekonomik zayıflık hızlanırsa merkez bankalarının agresif politika sıkılaştırmasında büyük olasılıkla duraklaması veya rotayı tersine çevirmesi gerektiğidir. Avustralya Merkez Bankası’nın (50 baz puanlık beklenti yerine 25 puanlık artış) beklenenden daha küçük olan faiz artırımı da bu hafta bu düşünceye büyük katkı sağladı.

Ancak tahvil getirileri ve ABD Doları’nın ralli moduna dönmesiyle piyasa Çarşamba günü görünüşe göre normale döndü, muhtemelen petrolün bu hafta ralli yapmasıyla artan enflasyon korkularının bir kombinasyonu (muhtemelen OPEC+ üretim kesintileri ve düşen stoklar nedeniyle).

Ayrıca ABD’den gelen güçlü istihdam verilerini de gördük ve agresif parasal sıkılaştırmadan “Fed pivotu” fikrine biraz soğuk su geldi. İlk olarak ADP’den gelen özel bordro verileri, risk varlıklarında yavaşlayan geniş piyasa rallisini sağladı ve ardından Cuma günkü beklenenden daha iyi gelen ABD tarım dışı maaş bordroları verileri, trader’ların bir başka büyük oran artışına kilitlenmesine neden oldu. Risk varlıkları Cuma kapanışına sert bir şekilde düştüğünden, büyük momentum hareketini burada gördük.

Neyse ki comdoll boğaları için hafta sonu düşüşü Loonie, Aussie ve Kiwi’nin erken liderliğini kırmaya yetmedi ve Kanada doları anlaşılır bir şekilde bu hafta en üst sırada yer aldı ve petrol fiyatları o zamandan beri %16’nın üzerinde yükseldi.

USD Çiftleri

Eylül’de S&P Global ABD İmalat PMI: Ağustos’ta 52.0’a karşı 51.5

Eylül’de ISM İmalat PMI: Ağustos’ta 50.9’a karşı 52.8

New York Federal Rezerv Bankası başkanı John Williams Pazartesi günü yaptığı açıklamada, enflasyonun düştüğüne dair işaretler olsa da temel fiyat baskılarının çok yüksek kaldığını, bu nedenle ABD merkez bankasının enflasyonu sınırlamak için harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

JOLTS ABD iş açıkları, Temmuz ayındaki 11.17 milyon açıklığa kıyasla Ağustos ayında 10.05 milyona düştü

ABD Sayım Bürosu tarafından Salı günü yayınlanan rakamlara göre, ABD Fabrika Siparişleri Ağustos ayında 100 milyon dolardan az düştü ve esasen 548,4 milyar dolarda sabit kaldı.

ADP’den alınan verilere göre, ABD’de iş bordroları, Ağustos ayında yukarı yönlü revize edilen 185 bin ve 200 bin tahminin ardından geçen ay 208 bin arttı

Eylül için S&P Global ABD Hizmetler PMI: Ağustos’ta 49.3’e karşı 43,7; Eylül için ISM Hizmetleri PMI: Ağustos’ta 56,9’a karşılık 56,7; Fiyatlar endeksi -2.8 düşüşle 68.7’ye düştü

ABD’de 30 yıllık sabit ipotek oranı, 16 yılın en yüksek seviyesi olan %6,75’e yükseldi ve pandeminin yüksekliğinden bu yana konut kredisi başvurularında en büyük düşüşe (geçen hafta -%14) neden oldu.

ABD’nin Ağustos ayındaki mal ve hizmet açığı, Temmuz ayında revize edilen 70,5 milyar $’dan 3,1 milyar $ düşüşle 67,4 milyar $ oldu.

ABD haftalık işsizlik başvuruları 29 bin artarak 219 bin oldu; devam eden talepler 15 bin artarak 1.361 milyona ulaştı

Cleveland Federal Rezerv Bankası Başkanı, ABD merkez bankasının enflasyonu kontrol etmek için hala daha fazlasını yapması gerektiğini ve politika yapıcıların faiz oranlarını yükseltme oranını yavaşlatması gerektiğine ikna etmek için yeterli kanıt görmediğini belirtti.

ABD tarım dışı maaş bordroları, Ağustos ayındaki +315K’ya kıyasla Eylül’de +263K arttı; işsizlik oranı %3,7’den %3,5’e düştü

GBP Çiftleri

Görevde bir aydan kısa bir süre sonra, İngiltere Başbakanı Liz Truss Pazartesi günü utanç verici bir U dönüşü yapmak zorunda kaldı ve partisi içinde piyasa oynaklığına ve geri tepmeye katkıda bulunan en yüksek gelir vergisi oranına geri döndü.

Eylül için Birleşik Krallık İmalat PMI: 48.4’e karşılık 47.3; fiyat baskıları devam ediyor ve yeni siparişler düşmeye devam ediyor

İngiltere İnşaat PMI, Ağustos’taki 49.2’ye kıyasla Eylül’de 52.3’te yükseldi

Eylül için S&P Global U.K. Hizmetler PMI: Ağustos’ta 50.0’a karşı 50.9

Başkan Yardımcısı Dave Ramsden, İngiltere Bankası’nın enflasyon artışını durdurmak için İngiliz ekonomisine daha fazla zarar verse bile planına bağlı kalması gerektiğini belirtti. Ayrıca yeni hükümetin vergi indirimlerinin enflasyon sorununu daha da kötüleştirebileceğini kaydetti.

EUR Çiftleri

S&P Global / BME Almanya İmalat PMI: Eylül’de 47.8, Ağustos’ta 49,1

Eylül için S&P Global Euro Bölgesi İmalat PMI: Ağustos’ta 48.4’e karşı 49.6; İrlanda hariç tüm Euro Bölgesi ülkeleri daraltıcı koşullar gösteriyor

Endüstriyel üretici fiyatları euro bölgesinde +%5,0 ve AB’de +%4,9 arttı; Euro bölgesinde yıllık bazda %43,3 ve AB’de yıllık bazda %43,0 artış

ECB politika yapıcısına göre banka çekirdek enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını gerektiği kadar artıracak ancak artış oranı yıl sonundan sonra ılımlı olabilir.

AMB Başkanı yaptığı açıklamada faiz oranlarını yeniden “tarafsız” bölgeye indirmeye yönelik açık bir imada bulunarak, bankanın para politikası yoluyla ekonomiyi canlandırmayı “asgari” bir şekilde durdurması gerektiğini söyledi.

Almanya ticaret dengesi Temmuz’da 3.4 milyar EUR’dan ağustosta 1.2 milyar EUR’ya düştü (4.8 milyar EUR tahmin)

Euro Bölgesi Hizmetleri İş Faaliyeti Endeksi Eylül: 48.8 (19 ayın en düşük seviyesi) ve Ağustos’taki 49.8

S&P Global Almanya Hizmetler PMI Ağustos’taki 47.7’ye kıyasla Eylül’de 45,0’a düştü (28 ayın en düşük seviyesi)

Destatis’e göre, Almanya’da yeni imalat siparişleri, Temmuz ayında düzeltilmiş %1.9 aya/dk’lık artışın ardından Ağustos ayında %2,4 m/m düştü.

Alman sanayi üretimi önceki %-0,3’e kıyasla %-0,8 m/m düştü; Almanya’da perakende satışlar, Temmuz’daki +%0,7 m/m’ye kıyasla Ağustos’ta-%1,3 m/m düştü

CHF Çiftleri

İsviçre tüketici fiyatları, öngörülen %0,1 a/a artışa kıyasla %-0,2 aya/a düştü

İsviçre İmalat PMI önceki 56.4’e kıyasla Eylül’de 57.1’e yükseldi

SNB Yönetim Kurulu üyesi Andrea Maechler’e göre, en son 75 baz puanlık artışın ardından, İsviçre Ulusal Bankası enflasyonla mücadele için faiz oranlarını daha da artırmaya istekli.

İsviçre işsizlik oranı Ağustos 2022’deki %2’den Eylül’de %1.9’a düştü. Eylül 2022’nin sonunda, bir önceki aya göre 1.846 daha az olan 89.526 işsiz kaydedildi.

IMF kriterleri kullanılarak hesaplanan ilk istatistikler, SNB’nin Eylül ayı sonunda yabancı para biriminde muhtemelen 807 milyar İsviçre Frangı (815 milyar dolar) tuttuğunu ortaya koydu.

CAD Çiftleri

S&P Global Kanada İmalat PMI: Eylül’de 49.8, Ağustos’ta 48.7

Ağustos ayında, Kanada’nın toplam inşaat izinleri değeri %11,9 artarak 12,5 milyar dolara yükseldi. Konut harcamaları %12,0 artarak 8,4 milyar dolara, konut dışı harcamalar ise %11,8 artarak 4,0 milyar dolara yükseldi.

Kanada’nın mal ihracatı, öncelikle enerji kalemlerinin zayıf sevkiyatının bir sonucu olarak Ağustos ayında %2,9 düştü. Sonuç olarak, Kanada mal ticareti fazlası Temmuz’daki 2.4 milyar dolardan Ağustos’ta 1.5 milyar dolara düştü.

İstatistik Kanada’ya göre, beklentiler doğrultusunda, Kanada Eylül ayında büyük ölçüde yarı zamanlı işler olmak üzere net 21.100 iş kazandı. İşsizlik oranı %5,4’te kalma beklentisi karşısında %5,2’ye geriledi

NZD Çiftleri

Yeni Zelanda Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü’nün üç aylık iş görüşü anketine (QSBO) göre, Yeni Zelanda’daki işlerin %42’si, genel iş koşullarının bir önceki çeyrekteki %65’e kıyasla daha da kötüleşmesini bekliyor.

CoreLogic Yeni Zelanda’ya göre, Yeni Zelanda ev fiyatları, 14 yıl önce dünya mali krizini takip eden %4.4’lük düşüşten sadece biraz daha küçük olan, üç aylık %4.1’lik bir kayıp gördü. Fiyatlar, ağustos ayında %1,8 m/m düştükten sonra %1.5 m/m yavaşlayarak altıncı ay üst üste düştü

Son GDT müzayedesinde küresel süt fiyatları -%3,5 düşüşle 3.911 $’a geriledi

Yeni Zelanda Merkez Bankası beklendiği gibi faiz oranlarını 50 baz puan artırarak %3,50’ye yükseltti.

Başbakan Yardımcısı Grant Robertson’a göre, Yeni Zelanda küresel bir yavaşlamanın ortasında ve ülkenin merkez bankası enflasyonu düşürmek için agresif bir şekilde politikalarını sıkılaştırmaya devam ederken bile resesyondan kaçınabilir.

Eylül Ayı Yeni Zelanda Emtia Fiyat Endeksi: -%0.5 ve önceki -%3.4

AUD Çiftleri

Avustralya’nın MI enflasyon göstergesi, önceki %0.5’lik düşüşün ardından %0.5 toparlandı

Eylül ayı S&P Global Avustralya İmalat PMI: Ağustos ayında 53.5’e karşı 53.8.

Avustralya inşaat onayları Ağustos’ta %28,1 arttı, beklenen %5 arttı

RBA, Ekim’de faiz artışını şaşırtıcı bir şekilde 50 baz puandan 25 baz puana yavaşlattı; RBA, önümüzdeki dönemde, büyüklük ve zamanlamanın verilere bağlı olarak daha fazla oran artışı bekliyor

Haftalık Avustralya tüketici güven anketi %2,6 düşüşle 85,5 oldu

ANZ Avustralya iş ilanları Eylül’de %0,5 düştü

Avustralya İstatistik Bürosu’na göre, Ağustos ticaret dengesi 8.32 milyar Avustralya Doları, beklenenden (10.10 milyar ABD Doları) düşük ve önceki ayın okuması 8.73 milyar ABD Doları oldu.

Ekim 2022 için RBA Finansal İstikrar İncelemesi: RBA, küresel finansal koşulların sıkılaşması ve enflasyonun kalıcı olması nedeniyle istikrar risklerinin arttığını görüyor.

JPY Çiftleri

Japon Tankan imalat endeksi 11’deki uzlaşıya karşı 9’dan 8’e düştü; 13’ten 14’e kadar imalat dışı endeks

Japonya Merkez Bankası’nın Eylül Ayı Görüş Özeti: Japonya’da çekirdek tüketici enflasyonunun yıl sonuna kadar geniş ve hızlı bir şekilde artması bekleniyor.

Eylül’de Japonya İmalat PMI: Ağustos’ta 50.8’e karşı 51.5; Ocak 2021’den bu yana en düşük seviye.

Tokyo’nun çekirdek TÜFE’si Eylül’de bir yıl öncesine göre %2,6’dan %2,8’e yükseldi

au Jibun Bank Japonya Hizmetler PMI Eylül ayı: Ağustos ayında 52.2’ye karşılık 49.5

Japon ortalama nakit kazançları yıllık %1.3’ten yıllık %1.7’ye hızlandı; Hane halkı harcamaları da bir önceki yıla göre %3.4’e kıyasla yıllık %5,1 oranında hızlandı.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz