Ana Sayfa Ekonomi Euro bölgesi maliye bakanları Hırvatistan’ın Euro’ya katılma hedefine destek verdi

Euro bölgesi maliye bakanları Hırvatistan’ın Euro’ya katılma hedefine destek verdi

1
Euro bölgesi maliye bakanları Hırvatistan’ın Euro’ya katılma hedefine destek verdi

Euro bölgesi maliye bakanları perşembe günü Hırvatistan’ın euroya geçiş hedefine destek vererek Balkan ülkesinin 2023’ün başından itibaren para birimi alanının 20. üyesi olma yolundaki bir engeli daha kaldırdı.

Euro bölgesi ülkelerinin maliye bakanlarını bir araya getiren Eurogroup Başkanı Paschal Donohoe, “Eurogroup’un bugün Hırvatistan’ın euroyu kabul etmek için gerekli tüm şartları yerine getirdiğini kabul ettiğini duyurmaktan çok memnunum” dedi.

Avrupa Komisyonu 1 Haziran’da Hırvatistan’ın katılmaya hazır olduğunu söyledi. Perşembe günü maliye bakanlarının desteğiyle, Hırvatistan’ın üyeliğinin önümüzdeki hafta AB liderleri tarafından onaylanması gerekecek.

AB maliye bakanları daha sonra temmuz ayında Hırvatistan’ın para birimi olan kuna’nın 1 Ocak 2023’te avroya dönüştürüleceği döviz kurunu belirleyecek ve ülkeye para birimi değişimi için pratik hazırlıklar için altı ay süre tanıyacak.

Euro’yu kabul etmek için, 2013’ten beri AB üyesi olan Hırvatistan’ın, tümü AB kriterlerine göre ölçülen fiyat ve döviz kuru istikrarı, bütçe açığı ve kamu borcu ve uzun vadeli faiz oranları kriterlerini yerine getirmesi gerekiyordu

Komisyon ayrıca, ödemeler dengesi eğilimleri ve ürün, işgücü ve finansal piyasaların entegrasyonu da dahil olmak üzere ekonomik entegrasyonunu ve Euro bölgesinin geri kalanıyla yakınlaşmasını inceledi ve merkez bankası yasalarının Avrupa Merkez Bankası’ndaki euro bölgesi yasalarıyla uyumlu olduğunu doğruladı.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz