Ana Sayfa Ekonomi ABD Ekonomik Kurtarma Anahtarı

ABD Ekonomik Kurtarma Anahtarı

1
ABD Ekonomik Kurtarma Anahtarı

Tüccarların hafta sonunda açıklanacak önemli ABD istihdam verileri öncesinde güçlü pozisyonlar almak istememesiyle birlikte dolar salı günü sıkı işlem aralıklarında geriledi.

02:55 AM ET (0755 GMT) itibarıyla, doların diğer altı para birimi sepeti karşısındaki durumunu izleyen Dolar Endeksi, marjinal bir düşüşle 92.028’de işlem gördü.

USD/JPY %0,1 düşüşle 109,14’e düştü, Temmuz ortasının düşüğü 109,07’ye yakın, GBP/USD %0,1 artışla 1,3891’e ve EUR/USD %0,1 yükselerek 1,1875’te işlem gördü.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın geçen hafta faiz oranlarındaki artışların hala çok uzakta olduğunu ve cuma günü 28 Haziran’dan bu yana en düşük seviye olan 91.775’e düştüğünü belirtmesinden bu yana dolar düşüş eğilimine girdi.

Pazartesi günü yayınlanan Tedarik Yönetimi Enstitüsü raporu, temmuz ayında ABD imalat büyümesinin art arda ikinci ayda yavaşladığını gösterdi; bu, Powell’ın merkez bankasının devasa tahvil alım programını azaltmaya başlamadan önce daha fazla ekonomik ilerlemeye ihtiyaç olduğuna dair inancını güçlendirdi.

Salı gününün ilerleyen saatlerindeki ekonomik veriler, bir önceki aya göre %1,7 büyümeden yavaşlayarak, ayda %1,0 artması beklenen Haziran fabrika siparişlerini merkez alıyor.

Ancak tüm gözler, ABD’deki toparlanmanın temmuz ayında ne kadar kalıcı olduğuna dair bazı göstergeler sağlayacak olan cuma günkü resmi istihdam raporunda olacak. Ekonomistler, 11 ayın en büyük artışı olan 900.000 iş artışı arıyorlar.

Başka bir yerde, AUD/USD sonra 0.7399 ile %0,5 yükseldi Avustralya Merkez Bankası olasılıkla ülkenin ekonomik toparlanma raydan çıkmasına şehirlerde bir dizi bile Covid-ilişkili lockdowns ile tahvil alımlarını koniklik onun planına tutarak piyasayı şaşırttı.

Pek çok tüccar, yeni Covid-19 vakaları dalgası göz önüne alındığında merkez bankasının daraltma planını tersine çevirmesini bekliyordu, ancak bu hareket, kısıtlamalar kaldırıldığında ekonominin hızla toparlanacağına dair temel bir güveni gösteriyor.

USD/TRY, merkez bankasının faiz kararlarını etkileyebilecek en son Türkiye enflasyon verilerinin açıklanması öncesinde %0,3 artarak 8,3680’e yükseldi.

Bloomberg’in analistlerle yaptığı bir ankete göre, enflasyonun Haziran’daki %17,5’ten Temmuz’da yıllık %18,6’ya çıkması muhtemel ve bu da yakın gelecekte faiz indirimi olasılığını azaltacaktır.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz