Ana Sayfa Ekonomi Singapur, kripto borsasına onay verdi

Singapur, kripto borsasına onay verdi

1
Singapur, kripto borsasına onay verdi

Şehir devletinin fiili merkez bankası Singapur Para Otoritesi’nden (MAS) gelen bir mektupta, borsa Ocak 2020’de yürürlüğe giren ve net kurallar ve düzenlemeler sağlayan Ödeme Hizmetleri Yasası şartlarına göre onaylandı. Yerel olarak faaliyet göstermek isteyen kripto borsaları ve servis sağlayıcılar için. Ocak ayından bu yana, başvurularının onayını bekleyen VASP’lerin muafiyet kapsamında faaliyetlerine devam etmelerine izin verildi.

Singapur çerçevesinin özel şartlarını kullanarak, Independent Reserve, prensipte, Dijital Ödeme Simgesi Hizmetleri sağlamasına izin veren bir Büyük Ödeme Kuruluşu Lisansının alınması için onaylanmıştır. Singapur’un borsalar için düzenleyici rejimi, onların yeterli tüketici koruması sağlamalarını ve Mali Eylem Görev Gücü’nün kötü şöhretli “seyahat kuralı” da dahil olmak üzere Kara Para Aklamayı Önleme önlemlerine uymalarını gerektiriyor.

Bağımsız Rezerv CEO’su Adrian Przelozny, borsanın denizaşırı genişlemesi için seçilen ilk yargı yeri olarak Singapur’un seçilmesine ilişkin yorumda, MAS’ın lisanslama sürecinin “endüstri katılımcıları olarak bizler için kesinlik ve müşterilerimiz için güvenlik sağladığını” söyledi. Gelecekte Singapur’da Digital Payment Token lisanslarının verilmesinin, şehir devletinin Asya’da bir finans merkezi olarak rekabetçi konumunu sağlamaya devam edeceğini iddia etti.

MAS’tan gelen düzenleyici netliğe ek olarak, Financial Times, Singapur’un kripto ve blok zinciri geliştiricileri arasındaki popülaritesinin, Hong Kong’daki algılanan jeopolitik riskler tarafından kısmen hızlandırıldığını savundu. Binance ve Gemini dahil olmak üzere yaklaşık 170 borsa başvurusunun Singapur’da lisanslarını beklediği bildiriliyor. Independent Reserve’in kendi başvurusu geçen yılın Nisan ayında yapıldı.

Bitcoin (BTC) madencilik devi Bitmain’in kurucu ortağı ve eski CEO’su Jihan Wu, dünya çapındaki kripto düzenleyici gelişmelerle ilgili son yorumlarda, Singapur’u “kripto için bir merkez” olarak hizmet etmek için iyi konumlandırılmış bir yargı yetkisi örneği olarak gösterdi. 

Yatırım firması SkyBridge Capital, çevre hizmetlerine odaklanan bir iklim teknolojisi şirketi olan Moss.Earth’den yaklaşık 38.436 ton karbon kredisi satın aldı.

Bazı bağlamlar için, bir karbon kredisi, kredi sahibine bir ton karbon dioksit veya eşdeğer bir sera gazı salma hakkı sağlayan, ticareti yapılabilir bir izin veya sertifikadır. Karbon kredilerinin yaratılmasındaki ana konsept, endüstriyel faaliyetlerden kaynaklanan karbondioksit ve diğer sera gazlarının emisyonlarını azaltmaktır.

SkyBridge ve MOSS arasındaki işlem, şu anda şirketin ürünlerinde tutulan Bitcoin’in tahmini karbon ayak izini dengelemeyi amaçlıyor.

SkyBridge’in kurucusu olan Anthony Scaramucci, Bitcoin madenciliğinin yakın gelecekte tamamen yeşil olacağına inanıyor. Ancak bu gerçekleşene kadar, karbon kredisi satın almak bir sonraki en iyi şey gibi görünüyor. Bir SkyBridge raporunda şunları söyledi.

SkyBridge, mayıs ayında karbon nötr bir Bitcoin ETF başlatmak için başvuruda bulunan kurumsal bir Bitcoin yatırımcısı olan One River varlık yönetimi tarafından MOSS’a tanıtıldı. One River ayrıca MOSS’tan karbon kredisi satın aldı.

Stokunda 20 milyon tonun üzerinde karbon denkleştirmesi bulunan MOSS, dünyadaki en büyük karbon denkleştirme envanterine sahip olduğunu iddia ediyor.

Mayıs ayında Tesla’nın kurucusu Elon Musk’ın, şirketinin artık çevresel gerekçelerle araçları için ödeme olarak kripto para birimini kabul etmeyeceğini açıklamasıyla Bitcoin’in çok fazla ateş altında kaldığını hatırlayın.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz