Ana Sayfa Forex Emtia Emtia piyasasının nasıl şekillendiğine bir bakış

Emtia piyasasının nasıl şekillendiğine bir bakış

0
Emtia piyasasının nasıl şekillendiğine bir bakış


2021’in parlayan sektörlerinden biri emtialar oldu. Neredeyse her sektör ve ülkede, görünüşte her şeyin maliyeti, fiyatların hızla artmasına ve bir meta süper döngüsünden söz edilmesine yol açıyor.

Geçtiğimiz altı ay içinde ekonomilerin ve ülkelerin Covid kaynaklı kilitlenmelerden ve endüstrilerin daralmasından kurtulmasıyla birlikte bacak kazanmış olsa da pek de yeni bir kavram değil.

Tüketiciler, yatırımcılar ve benzer şekilde işletmeler, diğerleri arasında metal, gıda ve beton, kereste ve çelik gibi temel yapı malzemeleri fiyatlarının yükseldiğini fark ettiler.

Normal koşullar altında, belirli bir emtia fiyatı artabilir ve bu da üreticiler tarafından daha fazla arz ile sonuçlanır. Bu, söz konusu emtianın fiyatının modüle edilmesine ve nihayetinde azaltılmasına yardımcı olur, aslında üssel olarak büyümesini kontrol eder tersi de doğrudur.

Bir süper döngü sırasında, bu kontrol mekanizması mevcut değildir ve görünüşte kontrolsüz görünen fiyatlarda bir artışa neden olur. Ek olarak, üretim ve nakliye kesintileri nedeniyle arz sıkıntısı yaşanması da fiyatların yükselmesine neden oldu.

Sonuç, küresel olarak neredeyse her yapı malzemesinin patlaması oldu ve bu da tedarik zinciri sorunları nedeniyle yeni ev inşaatçıları, üreticiler ve diğerleri için endişelere neden oluyor.

Bu Trend Devam Edecek mi?

Kısa vadede veya önümüzdeki altı ayda, bu eğilimin herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermesi olası değildir. Çoğu ekonominin tam kapasitesine sahip olmadığı veya hala açılmaya devam ettiği düşünüldüğünde, endüstriyel yetenekler Covid öncesi seviyelere ulaştıkça emtia fiyatlarında daha fazla büyüme görmemiz oldukça muhtemel.

ABD ve Avrupa’da, muazzam teşvik önlemleri, altyapı faturaları, tedarik hatlarındaki kıtlıklar ve bastırılmış talep, doğrudan bir patlamayı körüklemeye yardımcı oldu.

Bu, 2011’den bu yana en yüksek seviyesinde olan Bloomberg Emtia Spot endeksine de yansıdı.

Geçtiğimiz yıl boyunca her emtia fiyat olarak katlanarak büyüdü ve 2020 Mart’ında salgın düşüşlerin yeniden canlandı. Özellikle bakır ve diğerleri gibi pek çok mal, tüm zamanların en yüksek seviyelerinde.

Bu yıl şubat ayında gümüş piyasasının satın alınması gibi, tüm temel veya hammaddelerin ve hatta metallerin piyasasında halihazırda kıtlıklar var.

Bu eğilim sonsuza kadar devam edemezken, emtia fiyatlarındaki artışın, talebin çok yüksek olması ve arz sıkıntısının artmasıyla yakın zamanda azalması olası görünmüyor.

Avrupa’daki ekonomiler yeniden açılmaya başladığında ve dünya çapında operasyonlar yeniden başladığında, boksit, çelik ve diğerleri gibi emtia ve malzemelere olan iştah orantılı olarak artacaktır.

Ek olarak, birçok ülke artık daha fazla iklime yönelik hedefler ve ölçütler peşinde koşuyor ve bu teknolojide kullanılan tüm bileşenler ve yenilenebilir kaynaklar için primi artırıyor.

Sonuç olarak gümüş , güneş ve elektrikli araç üretiminin ayrılmaz bir parçası olan bu trendin en büyük yararlanıcısı olarak görülüyor.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz