Ana Sayfa Forex Emtia Altın madenciliği stoklarının performansı: Güç mü yoksa zayıflık mı?

Altın madenciliği stoklarının performansı: Güç mü yoksa zayıflık mı?

0
Altın madenciliği stoklarının performansı: Güç mü yoksa zayıflık mı?

Altın madenciliği stoklarına derinlemesine bir bakış


Altın madenciliği şirketleri, maden gelirlerinin belirli bir yüzdesini değiştirir veya gelecekteki üretimi sabit maliyetle satın alır; madencilik şirketleri, bir madencilik şirketine ön ücret finanse ediyor. Altın yatırımcıları, fiziki altın veya madencilik şirketlerinin hisselerinde borsada işlem gören fonlara (ETF) odaklanan hisse satın alabilirler.

On yıllardır altın madenleri hisse senetleri ve enflasyon arasında bir korelasyon olmuştur. Ekonomik durgunluk sırasında yüksek değerli bir varlık olduğunu kanıtlayan ve genişleme dönemlerinde pratik bir mağaza değeri olarak gören güvenli bir yatırım aracı olarak kabul edilir. Alım satım için altın madenciliği hisse senetlerini seçmek kolay olmasa da, çoğu bireyin/kuruluşun tutmak istemediği büyük miktarda risk içerir.

 Ancak GDX göstergesinin (VanEck Vectors) desteğiyle borsa şirketleri piyasada daha iyi performans gösteriyor. Altın madenciliği borsasında güvenli bir şekilde oynama imkanı sunar ve altın madenciliğini finansal piyasada cazip ve birinci sınıf ticarete açık hisse senedi haline getirir.

Geçtiğimiz yıl, Altın Madenciliği Hisse Senetleri sektörünün performansı açısından harika bir yıl olduğunu kanıtladı. 

Geçen yıl, covid-19 salgını sırasında. Altın Madenciliği Hisse senetleri boş yer buldu ve daha iyi performans gösterme konusunda tarih yazdı. Altın Madenciliği hisseleri, bir pandemi sırasında rekor kıran bir performans sergileyen finans sektöründeki tüccarlar arasında sıcak bir varlık oldu. 

Hisse senetleri 2020’de performans gösterdi ve hisse senedi piyasasında istikrarlı getiri ve muhteşem performans gördü. Altın madenciliğinin performans endeksi, diğer aktif hisse senetleri ve varlıklara kıyasla olağanüstü idi ve finansal piyasanın daha önemli bir parçası haline geldi. 

Altının ons başına 1.515 dolardan giriş yaptığı ve 1.888 dolardan tamamlandığı görüldü; Sarı metalin 2020 yılında %24 arttığı anlamına geliyor.

GDX ve altın madencileri, boğa piyasaları sırasında altına kıyasla yukarı yönlü bir kaldıraç elde etti; 2020 boyunca GDX %23 olarak belirlendi. 

Yatırım yönetimi şirketi VanEck tarafından oluşturulan bir ETF endeksi olan GDX, şirketlere harika işler yapma fırsatı sunar. Birçok madencilik şirketinin maruz kaldığı riskleri azaltır. 

Günlük bazda GDX ortalama hacmi 25 milyon dolar ve net varlıklarının toplam aralığı altın madenciliği endüstrisindeki en büyük rakam olan 15,3 milyar dolar.

ETfinance broker ayrıca yatırımcılara ideal bir ticaret ortamı sağlarken, tüccarlar MetaTrader platformunu kullanarak çevrimiçi işlem yapabilirler. Firma, fazla mesai, olağanüstü performans gösteriyor. 

Altın Madenciliği hissesinin 2020’deki performansı nasıl?

Altın madenciliği borsası, daha geniş bir endekse sahip olmalarına neden oldu. Firmalar küresel salgın sırasında daha iyi performans gösterdi. Birinci Sınıf Altın Madenciliği Şirketlerinin 2020 Yılındaki Performansı: 

Newmont’un performansı olağanüstü idi. İyi bir performans sergiledi ve genel endeksi bir yıl içinde %37,8’e döndü. 

Wheaton Precious Metals performansı %40,3 olarak derecelendirildi ve geçmiş yılda muazzam bir başarıya imza attı. Barrick’in performansı bir yılda %22.55 idi; zorluklara rağmen, şirket iyi bir performans gösterdi.

 Franco Nevada performans endeksi 2020 yılında %21,3 idi; borsa daha iyi performans gösterdi ve Kinross Gold endeksi %54,9 ile olağanüstü bir performans gösterdi.

Altın madenciliği şirketi Kinross Gold, birinci sınıf altın madenciliği şirketleri arasında en iyi performansı gösteren şirketti. Şirketin kayda değer bir serbest nakit akışı vardı. Bu olumlu sonuçlarla Kinross Gold, önümüzdeki üç yıl içinde altın üretimini %20 artırmayı hedefledi. 

Altın madenciliği şirketlerinin çoğu 2020’de kayda değer bir performans sergilemesine rağmen, diğer yandan bazılarının düşük performans gösterdiği görüldü. Bu sektörlerin performans endeksi negatifti. 

Resolute Madencilik şirket performans endeksi eksi 36. oldu. Mali’nin (Altın Madeni) Başkanının istifası nedeniyle olumsuz etkilendi, ardından işçiler greve gitmekle tehdit etti. Çalışanın yavaş çalışması ve nihayetinde işçinin yaptığı grevler, firmanın genel performansını ve çıkışını etkiledi.

Avustralyalı Maden Şirketleri performans oranı, ülkenin covid -19 salgını, kilitlenme ve kısıtlamalar nedeniyle otuz yıldır ilk durgunluk döneminden dolayı da negatifti. Dahası, Avustralya’nın en büyük ticaret ortaklarından biri olan Çin ile yaşanan çatışma, Avustralya’nın altın madencilerinin dezavantajını ve risk faktörünü ikiye katladı. 

St Barbara’nın performans oranı eksi %13,2, Regis indeksi oranı eksi %13,8 olurken, Newcrest performans indeksi de yetersiz gözlendi, %-14,8 oldu. 

Buenaventura performans endeksi, koronavirüs salgını nedeniyle eksi %19,3 olarak derecelendirildi. 

Daha küçük ölçekli şirket, önemli ölçüde yüksek veya düşük performans göstermiştir. En iyi ve en kötü performans gösteren şirketlerle birlikte, bu küçük ölçekli şirketler Altın Madenciliği Hisse Senetlerinde de önemli bir artış gösterdi. 

K92 Madencilik’in rekor altın üretimi, 2020’nin sonunda TSX-V’den TSX’e mezun olan şirketin %164,2’lik bir getiri sağlayan kaynaklarında önemli bir artışa sahip.

Altın Madenciliği Hisse Senetleri GDX’ten nasıl ağırlıklandırılır? 

Altın madenciliği endüstrisinin hangi performans endeksinin ağırlıklandırıldığına dayalı kurallar ve göstergeler ile şirkete özel gereksinim alanları:

  • Altın madenciliği, gelirlerin %50’sinden fazlasını almalıdır. 
  • Her gün işlem gören değer, son doksan gün içinde 1 milyon dolardan fazla olmalıdır. 
  • Piyasanın kapitalizasyonu 750 milyon dolardan fazla olmalıdır.
  • Ticaret hacmi, son doksan gün içinde elli bin hisseden fazla olmalıdır. 

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz