Ana Sayfa Ekonomi ECM: Dijital Euro’nun Finansal Kaosu Durdurmak İçin Cezaları Olabilir.

ECM: Dijital Euro’nun Finansal Kaosu Durdurmak İçin Cezaları Olabilir.

1
ECM: Dijital Euro’nun Finansal Kaosu Durdurmak İçin Cezaları Olabilir.

Bloomberg, Avrupa Merkez Bankası (ECB) üyesi Fabio Panetta, dijital euro’nun müşterilere negatif faiz oranlarını yansıtabileceğini söyledi.

10 Şubat Çarşamba günü düzenlenen bir etkinlikte konuşan Panetta, banka kaçaklarını önlemek isteyen yetkililerin, 3 bin avrodan fazla holdingin ücretini cezalandırarak dijital para biriktirmeyi çekici olmayan bir seçenek haline getirebileceğini söyledi.

Pek çok yetkilinin endişesi, tüketicilerin, doğrudan bir ülkenin finansal otoritesinde bulunan dijital para seçeneğiyle, banka hesaplarını tüketmeye başlayacakları ve mali istikrarsızlığa neden olacaklarıdır.

Panetta’ya göre, bir merkez bankası dijital para biriminde yüzde -1 veya yüzde -2 faiz oranları, sisteme akut şoklar sırasında insanların bunu yapmaları için çok fazla caydırıcı olmayabilir. Sistemin “son derece cezalandırıcı” kademeli ücretlendirmeyi dahil etmesi gerektiğini söyledi.

Bununla birlikte, bu sistemin ters yönde çok ileri gidebileceğini de kabul ediyor.

Bloomberg’e göre, “Örneğin, kriz zamanlarında dijital para biriminin ücretini ayarlamak gerekebilir, ancak bu, merkez bankasının finansal gerilimleri beklediğini ve kendi kendini gerçekleştiren istikrarsızlığa yol açtığını gösterebilir” dedi.

ECB, dijital para birimi arayan en büyük küresel bankalardan biridir. Banka ve Avrupa Komisyonu, birinin nasıl uygulanacağına dair ayrıntılar üzerinde çalışmaya başladı. Bu, pandemi başladığından beri insanların dijital ödeme yöntemlerini giderek daha fazla kullanmasıyla ortaya çıkıyor. ECB’ye göre, dijital bir euro, fiziksel para birimini ve özel sektörde halihazırda var olan ödeme yöntemlerini tamamlamaya yardımcı olabilir.

ECB’nin dijital euro ile ilerleyip ilerlemeyeceğine yıl ortasında karar vermesi bekleniyor.

Bloomberg, şu ana kadar sadece ECB’nin mevduat imkânının olumsuz olduğunu yazıyor, bu da bankaları aşırı likiditeye sahip olmaktan caydırıyor ve kredileri artırmaya yardımcı oluyor. Bölgedeki pek çok banka bu ücreti müşterilere aktarmadı – böyle bir hareket ağır eleştirilere neden olabilir.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili
kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel
niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak
yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz