Ana Sayfa Forex Yatırımcılar neden kripto CFD’lerini seçiyor?

Yatırımcılar neden kripto CFD’lerini seçiyor?

2
Yatırımcılar neden kripto CFD’lerini seçiyor?

Kripto CFD’lerinin yükselişine derinlemesine bir bakış;

CFD’ler 1990’ların başından beri ortalıkta olmasına rağmen, türev araç 2020’de popülerlikte büyük bir artış gördü. Pandeminin neden olduğu piyasa oynaklığı muhtemelen bu popülerliğin artmasının temel nedenidir. Uzun süreli evde kalma kısıtlamaları, insanlara kripto para birimlerini keşfetmeleri ve ticaret dünyasına girmeleri için mükemmel bir fırsat sundu.

Yükselen Kripto Para Birimleri

2017, kripto para birimleri için rekor bir yıl olsaydı, 2020 rekor kıran bir yıl oldu. En popüler kriptolar, özellikle Bitcoin, yılın ikinci yarısında yeni zirvelere ulaştı. Volatilite olmadan olmasa da, Ethereum bile Aralık 2018’de tanık olunan 91 $’lık düşük seviyesinden 2020’nin sonunda 450 $ işaretini aştı.

Küresel salgın, dünyanın dört bir yanındaki ekonomileri harap ederek geleneksel varlıklara büyük bir darbe indirdi. Ana akım varlıkları çevreleyen piyasa korkusu, kripto para birimlerinin gelişmesi için elverişli bir ortam sundu. Sadece bireysel tüccarlar değil, şirketler ve kurumsal tüccarlar dijital varlık sınıfına yöneldi. Bu, dijital para birimlerinin yaygınlaşması umuduyla kriptoların yükselişini daha da körükledi.

JPMorgan’dan Visa ve PayPal’a, finans sektöründeki en büyük isimlerden bazıları işlemler için kripto para birimlerini benimsediklerini açıkladı. Bu, bireysel yatırımcılar için büyük bir güven artırıcı oldu.

Bununla birlikte, kripto para biriminin benimsenmesi Afrika kıtasındaki kadar belirgin olmamıştır. Kıta, artan kripto sahipliğine, ticaret hacimlerine ve dolayısıyla düzenlemelere tanık oldu. Chainalysis tarafından hazırlanan bir rapora göre Afrika, eşler arası kripto ticareti açısından ikinci sırada yer alıyor. Eylül 2020 itibarıyla Nijerya, haftalık 5 milyon ila 10 milyon dolar arasında kaydedilen artan P2P hacimleri açısından başı çekiyor. Kenya ve Güney Afrika, haftalık ortalama 1 ila 2 milyon dolarlık ticaret hacimleri ile birbirine yakın ikinci sırada yer alıyor.

Arcane Research’ün Luno ile ortaklaşa yürüttüğü bir başka rapor, Nijerya, Uganda, Güney Afrika, Kenya ve Gana’nın Bitcoin ile ilgili aramalarda Google’da ilk 10 ülke arasında olduğunu ortaya koydu. Afrika, kripto para birimlerinin benimsenmesi için en umut verici bölgelerden biri olarak şekilleniyor.

Perakende tüccarlar arasında kriptolara olan ilginin artmasıyla birlikte, CFD’ler bu dijital varlık sınıfında ticaret yapmak için uygun bir araç olarak ortaya çıktı. Yatırımcıların fiyatı hakkında spekülasyon yapabilmek için temel varlığa sahip olmaları gerekmez, bu da doğrudan borsalarda alım satım yapmaktan çok daha küçük sermaye ile dijital para birimleri ticareti yapabilecekleri anlamına gelir. Bu, kripto CFD’lerinin artan popülaritesinin nedenlerinden yalnızca biridir. Türev enstrümanın 2021’de kripto tüccarları arasında popülaritesini artırmaya devam etmesi muhtemeldir. İşte bunun temel nedenlerinden bazıları.

Kaldıraç

Kaldıraçla, tüccarın işlem sermayesinin yalnızca bir kısmını finanse etmesi gerekirken, komisyoncu kalan tutarı ödünç verir. Yatırımcı tarafından finanse edilecek miktar, komisyoncu tarafından sunulan kaldıraç oranına dayanmaktadır. Kaldıraç seviyeleri aracılar arasında farklılık gösterir. Örneğin, dünyanın ilk düzenlenmiş hibrit brokeri olan gt.io ile tüccarlar, kripto para birimi CFD’lerinde 1: 500’e kadar kaldıraç oranına erişebilirler. Bu nedenle, tüccar tarafından finanse edilen maliyetlerin yalnızca bir kısmı ile, yalnızca ticaret hesaplarındaki sermayenin sağladığından çok daha büyük pozisyonlar açabilirler.

Kaldıraç cazip olabilir, çünkü riski artırır ve bu da kar potansiyelini büyütür. Öte yandan, piyasa tüccarın fiyat tahminine karşı hareket ederse, daha büyük risk de potansiyel kayıpları çoğaltır. Bunun nedeni, kar veya zararın, tüccar tarafından finanse edilen tutardan ziyade toplam pozisyon büyüklüğüne dayanmasıdır.

Daha Büyük Ticaret Fırsatları

Kripto para piyasası muazzam oynaklık ile karakterizedir. Bu oynaklık, Covid-19 pandemisinde görüldüğü gibi belirsiz zamanlarda daha da belirgin hale geliyor. Buna, her kripto haberinin piyasayı etkileyebileceğini ekleyin. Bitcoin’in 8 Ocak 2021’de 40 bin doları aşması gibi olumlu haberler, kripto meraklıları için bir kutlama sebebiydi. Olumlu piyasa duyarlılığı tüm pazarda dalgalandı. Benzer şekilde Ripple, 2020 Aralık ayının sonuna doğru SEC’den kaynaklanan yasal engellerle karşılaştığında piyasa duyarlılığını azalttı.

CFD’ler, tüccarlara hem yükselen hem de düşen fiyatlar hakkında spekülasyon yapma olanağı sunduğundan, değişken kripto piyasasında ticaret yapmak için yararlı araçlar olduğunu kanıtladı. CFD’ler ile tüccar, sözleşmenin açıldığı andan sözleşmenin kapatıldığı ana kadar fiyat farkını değiştirmek için bir sözleşmeye girer. Bu nedenle, tüccarlar boğa piyasalarında uzun pozisyon ve ayı piyasalarında kısa pozisyon almayı seçebilirler. Bu, CFD’lerin doğrudan borsalarda ticaret yapmaktan daha fazla ticaret fırsatı sunduğu anlamına gelir.

Kolaylık

CFD’ler tüm deneyim seviyelerine, ticaret tarzlarına ve risk iştahlarına uygundur. Türev enstrümanları ile tüccarlar, borsalarda doğrudan kripto ticareti yapıyorlarsa ihtiyaç duyacaklarından çok daha küçük sermaye ile işlem yapmayı seçebilirler. Bu, küçükten başlamayı tercih eden ve deneyim kazandıkça pozisyon boyutlarını kademeli olarak artırmayı tercih eden yeni başlayanlar için yararlıdır. Buna ek olarak, gt.io gibi brokerler, tüccarların kripto para birimlerinde para yatırmalarına da izin verir; bu, işlem hesaplarına para yatırmak için kripto para birimlerini fiat para birimleri ile değiştirmeye gerek olmadığı anlamına gelir.

CFD’ler ayrıca, temel piyasayı yakından taklit eden bir ticaret ortamı sunar. Bu enstrüman aynı zamanda bir ticaret portföyünü korumanın harika bir yolunu sunar. Diğer türev araçların aksine, CFD’lerin son kullanma tarihi yoktur. Bu, yatırımcıların piyasa hareketlerine ilişkin beklentilerine göre istedikleri zaman pozisyon kapatmayı seçebilecekleri anlamına gelir.

Kripto CFD’leri, tüccarların tek bir hesaptan birden fazla varlık alıp satmalarına izin verdikleri için daha da kullanışlıdır. Ayrıca, sabit bir sözleşme boyutu olmaksızın, yatırımcılar risk iştahlarına, kaldıraç seviyelerine ve işlem hedeflerine göre pozisyon büyüklüklerini seçebilirler.

Risk Yönetimi

Güçlü risk yönetiminin sağlanması da CFD’ler için uygundur. Yatırımcılar, bir sözleşmeye girmeden önce zarar durdurma emirlerini kolayca verebilir ve kar emirleri alabilir. Ayrıca düzenli hesap raporları ile açık pozisyonları hakkında bilinçli kararlar alabilirler. Yatırımcılar, risk iştahlarını değerlendirerek, bir pozisyona girmek için varlık fiyatı ile kısıtlanmak yerine kaldıraç oranlarını da seçebilirler.

Benzersiz Bir Fırsat

Kripto para ticaretinde ilginç bir gelişme, sentetik çiftlerin mevcudiyetidir. Örneğin, gt.io heyecan verici ticaret fırsatları sunmak için özenle seçilmiş sentetik kripto hibrit çiftleri oluşturdu. Bu çiftlerden bazıları BTC / Nasdaq, BTC / Dow Jones, BTC / Apple, BTC / Facebook, BTC / Amazon, BTC / Twitter, BTC / ZAR’dır. Bunlar, tüccarlar için her iki dünyanın en iyisini getiren önde gelen hisse senedi endeksleri ve hisse senetleri ile kripto kombinasyonlarıdır.

Broker kripto para birimlerinde hem para yatırma hem de çekme işlemlerini kabul ettiğinde, bu sentetik çiftlerin ticareti de daha kolay hale gelir. Yatırımcıların, alım satım fırsatlarından en iyi şekilde yararlanabilmek için artık itibari parayı kripto ile değiştirmeleri gerekmiyor.

İştirakler / IB’ler için Faydalar

Yeni başlayan tüccarlardan gelen kripto para birimlerine olan ilginin büyük bir kısmı, bilgi ve eğitime olan talep de artıyor. Bu, bağlı kuruluşlar ve aracılar için büyük bir avantaj sağlar. Yararlı kılavuzlar, öğreticiler, analizler ve haberler sağlayarak, yatırımcıların bilinçli kararlar almalarına yardımcı olabilecek zengin eğitim kaynakları sunabilirler.

Komisyoncular, bağlı kuruluşlarının ve IB’lerin müşterilerinin kripto para birimi ticaret yolculuğunu daha iyi bir şekilde desteklemelerine ve desteklemelerine yardımcı olmak için bağlı kuruluş programları aracılığıyla gerekli tüm ortak desteğini sağlamalıdır.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili
kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel
niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak
yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz