Ana Sayfa Forex Döviz Haftalık Döviz Piyasası Özeti: 5 – 9 Eylül 2022

Haftalık Döviz Piyasası Özeti: 5 – 9 Eylül 2022

1
Haftalık Döviz Piyasası Özeti: 5 – 9 Eylül 2022

Merkez bankası kararları ve yorumları bu hafta manşetlere hakim oldu ve bunu özellikle Avrupa ve Çin’de ekonomik zayıflığın arttığını gösteren taze veriler yakından takip etti.

Başlangıçta Dolar baskın bir haftaya daha benziyordu ancak gelgit özellikle aşırı enflasyon ortamının zirveye ulaşmış olabileceğine dair bazı işaretler olmak üzere, ekonomik koşullar/merkez bankası saldırganlığı üzerindeki zayıflayan görünümü destekledi.

Önemli Haberler ve Ekonomik Güncellemeler:

Ağustos 55.0 için Çin Caixin hizmetler PMI (54.0 bekleniyordu)

Euro bölgesi hizmet sektörü algısı talebin daha hızlı düşmesi ve istihdam büyümesinin yavaşlaması nedeniyle üst üste ikinci ay daraldı

Merkez Bankası’nın bu haftaki hareketleri:

  • Avustralya Merkez Bankası resmi nakit oranını 50 baz puan artırarak %2,35’e yükseltti.
  • Şili Merkez Bankası faiz oranını %10.75’e yükseltti; Şili merkez bankası üç aylık para politikası raporunda Çarşamba günü enflasyon tahminini %10,8’den %11,4’e yükseltti.
  • Danimarka Merkez Bankası gösterge oranını -%0.10’dan %0.65’e yükseltti.
  • Avrupa Merkez Bankası, beklendiği gibi faiz oranlarını 75 baz puan artırarak %0,75’e yükseltti.
  • Kanada Merkez Bankası faiz oranlarını %2,50’den %3,25’e yükseltti

Çin’in ihracatı (Ağustos ayında yıllık %7.1) artan enflasyonun küresel talebi engellemesi ve ek COVID kontrolleri ve sıcak hava dalgalarının üretimi engellemesi nedeniyle Ağustos ayında beklentilerin altında kaldı.

Fed Başkanı Powell, Cato Enstitüsü’nde bir soru-cevap oturumu sırasında Merkez Bankasının enflasyonla mücadele için gerekli her türlü adımı atacağını yineledi.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Perşembe günü, çok az azalma belirtisi gösteren bir virüsle mücadele için yeni önlemler açıkladı.

Çin TÜFE Ağustos’ta %2,7’den %2,5’e düştü ve %2,8 konsensüs; Çin ÜFE’si Ağustos’ta %3.2’den %2.3’e geriledi

Intermarket Haftalık Özet

Enflasyon zirve yaptı mı? Yatırımcılar dünyanın dört bir yanından gelen çok sayıda merkez bankası eylemi ve ekonomik/duygu anketi güncellemelerini sindirmek zorunda kaldıklarından bu hafta piyasaları yönlendiren soru bu gibi görünüyor.

Merkez bankası cephesinde, başlıca para birimlerinden üçü de dahil olmak üzere beş merkez bankasının faiz oranlarını 50 baz puan veya daha fazla artırdığını gördük: Avustralya Rezerv Bankası, Kanada Bankası ve Avrupa Merkez Bankası. Bunların hepsi fiyat denkleminin talep tarafını azaltmaya çalışarak 2022 boyunca gördüğümüz aşırı enflasyon koşullarıyla mücadele etmek için.

Ve bazı önlemlerle sadece çalışıyor olabilir. PMI’ların son turunda, dünyanın dört bir yanındaki işletmeler, tüketici talebiyle birlikte fiyat baskılarının azaldığını görmeye başlıyor. Tüketici talebindeki aykırı değer, nispeten güçlü bir istihdam büyümesine sahip olan ve muhtemelen Doların yılın büyük bir bölümünde kolayca hakim olmasının nedeni olan Amerika Birleşik Devletleri olmaya devam ediyor.

Ancak, muhtemelen Avrupa’daki ekonomik zayıflığın (yüksek enerji maliyetleri nedeniyle artan durgunluk riski) ve Çin’in (COVID vakalarındaki bir artış, hükümetin yeniden tecrit uygulamasına ve zayıflamasına neden olması) kombinasyonuyla Çarşamba günü başlayarak bu piyasa davranışında bir kırılma gördük. Ticaret verileri), yatırımcıların ciddi bir küresel durgunluktan kaçınmak için para politikası sıkılaştırmasının yavaşlayabileceğinin bir işareti olarak almış olabilir.

Ancak Cuma gününe kadar, geniş piyasalarda güçlü hareketler gördük, özellikle Çin’in enflasyon oranındaki sürpriz düşüşün katalize ettiği ABD dolarında büyük bir düşüş. Muhtemel argüman, piyasanın bunu zirve enflasyonun bir başka işareti olarak görmüş olabileceği ve merkez bankalarının para politikası sıkılaştırma çabalarında agresif kalmaları gereken beklentileri azaltmış olabileceği olabilir.

ABD dolarındaki geri çekilme aynı zamanda giderek daha şahinleşen bir ECB ve daha yüksek faiz oranları Japon yetkililerin yen konusunda ağızları açık bırakması da dahil olmak üzere, piyasalar arası gelişmelere bir tepki olabilir ya da muhtemelen, Greenback’in çok sert bir düşüş yaşaması nedeniyle teknik bir hamleydi. Ağustos ortasından beri bir yükseliş koşusu.

FX’te güçlü Dolar hareketlerinin yanı sıra ana hikaye Yen’in ana para birimleri karşısında hızlı değer kaybetmesi gibi görünüyor. Yine Japonya Merkez Bankası (yüksek enflasyonu geçici olarak gören ve para politikasını kolay tutmak isteyen) ile tamamen faiz artırımı modunda olan diğer büyük bankalar arasında büyük bir politika farklılığı var. Yine haftanın en büyük kaybedeni. Bu hafta Japon yetkililerin çok fazla çene kemiğine rağmen. Haftanın en büyük kazananı, muhtemelen eurodaki toparlanmadan yararlanan ve muhtemelen Japon yeninden bazı ek “güvenli liman” akışlarını alan İsviçre Frangı oldu.

USD Çiftleri

Ağustos için ISM Hizmetleri PMI: 56.9’a karşı 56.7; Yeni Siparişler ve İstihdam büyüyor, stoklar yavaş yavaş küçülüyor. Fiyatlar daha yavaş bir hızla artıyor.

Ağustos için S&P ABD Hizmetler PMI: Temmuz’da 43.7’ye karşılık 47.3, flaş tahmin olan 44,1’in altında

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin Salı günü yaptığı açıklamada, faiz oranlarının enflasyon ılımlaşana kadar yüksek kalması gerektiğini savundu.

ABD Çalışma Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, 3 Eylül’de sona eren hafta için devlet işsizlik maaşı başvurularının sayısının 6.000 azalarak 222.000’e düştüğünü söyledi.

ABD toptan satış stokları Haziran ayında %1,8 a/a yükseldikten sonra Temmuz ayında %0,6 aya/a yükseldi. Ekonomistler toptan stoklarda %0,8’lik bir artış öngördü.

GBP Çiftleri

Liz Truss, İngiltere’nin bir sonraki Başbakanı olarak Boris Johnson’ın yerini alacak.

Ağustos için Birleşik Krallık Hizmet PMI: 50,9’a karşı 52.6

Ağustos için Birleşik Krallık İnşaat PMI: Temmuz’da 49.2’ye karşı 48.9; inşaat firmaları zayıflayan talep belirtileri kaydetti

Halifax, Birleşik Krallık emlak fiyatlarına ilişkin ölçümünün, bir önceki ayki %0,1’lik düşüşün ardından geçen ay %0,4 büyüdüğünü ve bir evin ortalama maliyetini 294,260 £ ile yeni bir yüksek seviyeye getirdiğini bildirdi.

BOE Başkanı Andrew Bailey Çarşamba günü, Ukrayna’da devam eden ihtilaf nedeniyle İngiltere’nin bu yıl resesyon yaşamasını önlemek için çok az şey yapılabileceğine dair endişelerini dile getirdi.

İngiltere Merkez Bankası politika yapıcısı Silvana Tenreyro Çarşamba günü yaptığı açıklamada, veriler enflasyon üzerinde bir etkisi olduğunu gösterene kadar faiz oranlarını yükseltmek için daha fazla oy düşüneceğini söyledi.

İngiltere Başbakanı Truss, İngiltere’deki enerji faturaları için bir garanti açıkladı.

EUR Çiftleri

Euro Bölgesi perakende satışları Temmuz ayında %0,3 arttı, ancak düşüş eğilimi devam ediyor

Almanya Hizmetler PMI Ağustos’ta: 47.7’ye karşı Temmuz’da 49.7

Ağustos için Euro Bölgesi Hizmet Endeksi: Temmuz’da 49.8’e karşı 51,2

Destatis’e göre, Almanya’nın fabrika siparişleri Temmuz ayında %-1,1 m/m düşüşle Haziran ayında daha önce bildirilen %-0,3 m/m düşüşten daha fazla.

Almanya Temmuz ayı sanayi siparişleri -%1,1 ve %-0,5 a/a tahmin

Almanya’da sanayi üretimi, öngörülen %0,5’lik düşüşe kıyasla %0,3 düştü

Euro bölgesinde GSYİH çeyrek bazda %0,8 arttı ve istihdam %0,4 arttı

Avrupa Merkez Bankası, mevduat faizini tahmin edildiği gibi %0,00’dan %0,75’e yükseltti

Fransa’nın ticaret dengesi açığı Haziran’daki 13.08 milyar avrodan Temmuz’da -14,5 milyar avroya yükseldi

İngiltere Merkez Bankası, Kraliçe II. Elizabeth’in vefatının ardından bir süre yas tutmak için bir sonraki faiz oranı açıklamasını bir hafta erteledi ve 22 Eylül’e erteledi.

CHF Çiftleri

İsviçre GSYİH’si, önceki çeyrekte +%0,5’e kıyasla 2022’nin ikinci çeyreğinde çeyreklik +%0,3 arttı

İsviçre Ağustos işsizlik oranı %2,0 – %2,0 bekleniyor

Finanz ve Wirtschaft finans konferansında konuşan Thomas Jordan (İsviçre Ulusal Bankası başkanı), enflasyondaki belirsizliğin normalden daha yüksek olduğunu ve fiyatların zirveye ulaştığını ilan etmek için çok erken olduğunu söyledi.

CAD Çiftleri

Kanada Merkez Bankası, faiz oranlarını %2,50’den %3,25 ile 14 yılın en yüksek seviyesine yükseltti ve daha fazla faiz artırımı için kapıyı açık bıraktı.

İstatistik Kanada tarafından Çarşamba günü yayınlanan rakamlara göre, ülkenin ticaret fazlası, esas olarak daha az tüketici ürünü ihracatının bir sonucu olarak Temmuz ayında 4.05 milyar C$’a geriledi.

Kanada’nın Ivey Ağustos PMI’si Temmuz’daki 49.6’nın üzerinde 60.9’a yükseldi

Kanada işsizlik oranı Ağustos ayında %5,4’e yükseldi ve 39 bin net iş kaybı gördü

NZD Çiftleri

Yeni Zelanda ANZ emtia fiyatları önceki %2,2 düşüşün ardından %3,3 düştü

Küresel Süt Ürünleri Fiyatları %+4,9 artarak ortalama 4,007$’a yükseldi ve 7 Haziran’dan bu yana ilk fiyat artışı oldu.

Yeni Zelanda imalat satışları, 2022’nin ikinci çeyreğinde, ilk çeyrekte %0,9’luk artışa kıyasla çeyrek/a % -3.8 düştü

Yeni Zelanda – Ağustos için Kart Harcamaları – Perakende +%0,9 a/a (önceki -%0,3); Temmuz’da %+26,9 y/y ile -%0,7 y/y

AUD Çiftleri

Avustralya’nın MI enflasyon göstergesi, daha önceki %1.2’lik kazancın ardından %0.5 düştü

Avustralya perakende satışları, Haziran ayındaki büyüme oranına paralel olarak Temmuz ayında beklendiği gibi bir önceki aya göre %1.3 arttı

Avustralya Merkez Bankası, enflasyon korkuları arasında resmi nakit oranını 50 baz puan artırarak %2,35’e yükseltti; RBA, enflasyonun 2022’de zirve yapacağını ve %2 – %3 aralığına geri döneceğini tahmin ediyor

Avustralya cari hesap fazlası, önceki çeyrekte 2,8 milyar A$’dan 18,3 Milyar A$’a (12,50 Milyar$) yükseldi ve 20,8 milyar A$’lık tahminlerin hemen altında

Avustralya’nın AIG hizmetleri endeksi 51,7’den 53,3’e yükseldi

Avustralya ekonomisi beklendiği gibi 2022’nin ikinci çeyreğinde %0,9 büyüdü, 2022’nin ilk çeyreğinde GSYİH’nın notu düşürüldü

RBA Gov. Lowe Perşembe günü yaptığı açıklamada, “nakit oranı yükseldikçe faiz oranlarında daha yavaş bir artış hızının daha güçlü hale geldiğini” söyledi.

Avustralya İstatistik Bürosu, mal ve hizmet fazlasının Haziran ayındaki 17,1 milyar A$’dan 8,7 Milyar A$’na (5,66 Milyar$) düştüğünü gösteren verileri Perşembe günü yayınladı. 14.5 milyar dolardan az tahmin

JPY Çiftleri

Ağustos için Japonya Hizmetler PMI: Temmuz’da 49,5’e karşı 50,3

Japonya’nın Temmuz ayı reel ücretleri artan tüketici fiyatları ağırlığı nedeniyle düşmeye devam ediyor (%2,0’dan %1,8)

Japonya’da hanehalkı harcamaları Temmuz’daki -%1.4’e kıyasla Ağustos’ta yıllık bazda %3.4 arttı

Japonya öncü göstergeleri Temmuz’da %100,9’dan %96,6’ya düştü

Japon maliye bakanı Suzuki, hükümetin “tek taraflı” döviz hareketlerine müsamaha göstermeyeceğini söyledi; Japonya’nın kabine sekreteri Matsuno da gerekirse JPY için harekete geçmeye hazır olduklarını söyledi.

Japonya, işaretlenen turizm endüstrisini desteklemek amacıyla günlük giriş eşiğini 50.000’e yükseltti.

Japonya GSYİH’si ikinci çeyrekte yıllık bazda %3,5 büyüdü. Bu, yıllık bazda %2,2’lik ilk büyüme tahmininden daha iyiydi.

Japonya Maliye Bakanlığı’ndan alınan ilk rakamlar, Temmuz ayındaki cari hesap fazlasının 229 milyar yen (yıllık %-86,6) olduğunu gösterdi.

Japon Maliye Bakanı Suzuki, yendeki hızlı hareketlere karşı harekete geçmeye hazır olan FX konusunda herhangi bir seçeneği dışlamadıklarını söyledi.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz