Ana Sayfa BORSA HİSSE Tesla Geçen Hafta 3 Günlük Düşüş Serisini Kırdı. Neden Tekrar Düşüyor?

Tesla Geçen Hafta 3 Günlük Düşüş Serisini Kırdı. Neden Tekrar Düşüyor?

1
Tesla Geçen Hafta 3 Günlük Düşüş Serisini Kırdı. Neden Tekrar Düşüyor?

Tesla hisseleri pazartesi günü tekrar düşüyor kırılmadan sonra geçtiğimiz cuma günü üç günlük mağlubiyet serisi geldi. Şirketin yeni fabrikası Almanya’da CEO olduğunda üretmeyecek gibi görünüyor Elon Musk Umut. Hisse senedi için harika bir haber değil, ancak bildirilen gecikme haftalar anlamına geldiğini bildirdi.

Tesla (ticker: TSLA) hisse senedi pazartesi sabahı işlemlerinde %2,1 düşüşle 694,38 dolara geriledi. S&P 500 ve Dow Jones Industrial Average vadeli kontratları kabaca %0,6 yükseldi.

Automotive News’inbir parçası olan Alman haber kuruluşu AutomobilwochePazar günü, Tesla’nın şu anda Berlin’de yapımı devam eden gigafactory’sini çalışır hale getirmek için altı aya daha ihtiyacı olacağını bildirdi. Tesla yeni tesislerini gigafactories olarak dublaj ediyor.

Tesla’nın iki otomatik üretim tesisi var ve iki tane daha yolda. Şirketin orijinal tesisi Fremont, Calif’tedir ve on yıldan uzun bir süre önce General Motors’tan (GM) satın alındı. Tesla’nın Şanghay tesisi 2020’nin başında üretime başladı ve yakın zamanda Çin yapımı bir Model Y crossover aracı göndermeye başladı.

Tesla’nın Nevada’da pil üreten bir gigafactory’i de var. Yapım aşamasındaki iki Tesla tesisi- Berlin’dekinin dışında, Austin, Teksas’ta bir tane var- 2021’de başlayacaktı.

Musk, şirketin “Hem Teksas hem de Berlin iyi ilerliyor ve bu yıl bu fabrikalardan ilk sınırlı üretime ve gelecek yıl Teksas ve Berlin’den hacim üretimine sahip olmayı bekliyoruz.” dedi. 26 Nisan kazanç konferansı araması.

Yorumları Automotive News haberinden yaklaşık bir hafta önceydi. Sınırlı Alman üretimi 2021’in sonundan 2022’nin başına doğru hareket ediyor gibi görünüyor.

Gecikmenin nedenleri hemen belli değil. Tesla, Alman fabrikası hakkında yorum talebine yanıt vermedi. Küresel bir yarı iletken kıtlığı bu, otomobil ve diğer ürünlerin üretimini kısıtlamaktır. Pil üretim tarafında da kısıtlamalar potansiyeli vardır. Pil üreticileri, piyasaya sürülen tüm yeni EV’lere ayak uydurmak için üretimi artırmaya çalışıyor.

Alman yetkililerden inşaat uygulamaları hakkında daha fazla inceleme ile ilgili raporlar da vardır. Ama gigafactory’i hangi şirketin inşa ediyor belli değil. Tesla yanıt vermedi inşaat gözetimi hakkında yorum talebine de.

Sonunda, boğa Tesla yatırımcıları Musk’ın zaman çizelgeleri ve kilometre taşları konusunda aşırı iyimser olmasına alışkındır. Bearish Tesla yatırımcıları da aynı şekilde alışkındır. Araçlar 2022’nin başlarında bir Alman hattından yuvarlanmaya başlarsa, stoklar bu kadar etkilenmemelidir.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz