Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaBORSAENDEKSSP500 Yatırımcıları Faiz Oranlarından Endişeleniyor

SP500 Yatırımcıları Faiz Oranlarından Endişeleniyor

Temel analiz

Konut piyasası

Yatırımcılar ayrıca, yüksek oranların konut piyasasına yüklediği baskı konusunda biraz endişeleniyorlar ve 30 yıllık gösterge faiz oranları bu hafta 9 ayın en yüksek seviyesine vurdu. Bugünün %3.09’u hala “yüksek” değil, ancak analistler, yükselmeye devam ederlerse, piyasadan daha fazla alıcı fiyatlandırılacağından ve çok daha az yeniden finansman ve para çekileceğinden korkuyor.

Unutmayın, konut sektörü ekonomik iyileşmede önemli bir rol oynadı ve 2020’de herhangi bir varlık sınıfının en güçlü kazançlarından bazılarını sağlamak için gerçekten her şeye meydan okudu.

Çok daha fazla sayıda Amerikalı, artan hisse senedi fiyatlarından çok artan ev fiyatlarından yararlanıyor ve ev sahipliği, hane halkının zenginliğine en çok katkıda bulunan unsur. Daha yüksek konut fiyatları, tüketicilerin evleri ve hisse senedi portföylerinin değeri arttığında finansal olarak kendilerini daha güvende hissettikleri ve bu nedenle harcama ve borç almaya daha istekli oldukları “refah etkisine” de katkıda bulunur.

Elbette, bu kazançlar azalmaya başladığında, tüketici davranışı üzerinde tam tersi bir etkiye sahip olabilir. Şimdiye kadarki veriler, Şubat ayının büyük ölçüde kış fırtınaları nedeniyle sektör için zorlu geçtiğini gösteriyor.

Ancak ev inşaatçıları, rekor düzeyde yüksek kereste fiyatları ve Kasım ayından bu yana inşaatçı görünümünü aşağı çeken işgücü dahil olmak üzere diğer girdiler için artan maliyetlerden de etkileniyor.

Arz kısıtlamaları aynı zamanda yeni ev inşaatının salyangoz hızında ilerlediği anlamına gelir. Mevcut evlerin daha fazla satıcısının, hem bir sonraki satın alımları için artan fiyatlar hem de form almak için ince envanter nedeniyle, fikirlerini uzak tuttuğu ve hatta fikirlerini değiştirdiği düşünülüyor.

Önümüzdeki hafta, Pazartesi günü Mevcut Ev Satışları ve Salı günü Yeni Ev Satışları için Şubat ayı verilerini getiriyor.

 

Ulaşım endüstrisi

Ekonomi birkaç eyalette tamamen yeniden açılırken artan benzin talebine rağmen ham petrol geçen hafta ezildi ve % -8 düştü. Bununla birlikte, pandemik kilitlenmeden hemen önce geçen yıla kıyasla benzin talebinin hala çift haneli düşüşte olduğunu unutmayın. Biraz da çıkarım yapalım ve Amerikalıların işe gitmek ya da bu kadar çok çocuk ve aile etkinliğine gitmek için araba kullanmak ya da gidip gelmek zorunda kalmadan ne kadar para biriktirdiğini düşünelim. Yani, çoğu Amerikan ailesi, aylık ulaşım masrafları artmaya başladığında tüketici harcamalarını ne kadar ve nerede geri çekmek zorunda kalacak?

İşyerine geri dönmeye zorlanmadıkları için daha fazla harcanabilir gelire ve zamana sahip olacakların daha yüksek maaşlı ailelerin olduğundan şüpheleniyorum.

Dolayısıyla, alt uç, ulaşım için yeniden daha fazla harcama yapmaya başlaması gerektiğinden muhtemelen bütçelerinin daraldığını görürken, üst uç daha yüksek şirket, yatırım ve bireysel vergilerle birlikte bir tür darbe alabilir.

Bütçede en büyük gevşekliği ve ek harcamalar için alanı görecek olan, evden çalışmaya devam edecek olan grubun olduğunu iddia edebiliriz.

 

Haberler ve izlenecek veriler

Önümüzdeki haftanın ekonomik verileri Dayanıklı Mal Siparişlerini ve Çarşamba günü IHS İmalat ve Hizmet PMI’larını içeriyor; Perşembe günü dördüncü çeyrek GSYİH’nın nihai tahmini; ve Cuma günü Kişisel Gelir ve Harcamalar. Son rapor, Fed’in yakından izlediği bir enflasyon göstergesi olan en son PCE Fiyat Endeksi’ne de sahip olacak.

Pandeminin kendisi dalgalar yaratmaya devam ediyor, Avrupa’da her geçen gün daha da karmaşıklaşan her yönden bir karmaşa var. Covid vakaları yeniden canlanıyor ve bazı ülkeler iş kısıtlamalarını ve kilitlemeleri yeniden uyguluyor, ülkeler de aşılar ve seyahat pasoları konusunda şiddetli bir mücadele veriyor.

Küresel ekonomik toparlanmanın zaman çerçevesi konusunda büyük bir kafa karışıklığına ve belirsizliğe neden oluyor ve muhtemelen bu ülkelerde iş yapan şirketlerin gelirlerine ağırlık verecek. Aynı zamanda seyahat sektörü için en iyi haber değil ve kesinlikle petrol için yükseliş eğilimi göstermiyor.

Yine, dünya pandemi sonrası “normale” geçiş yaparken yatırımcıların nasıl ve ne zaman bir araya geleceğini anlamaya çalışırken izleyebilecekleri pek çok hareketli parça.

Teknik Analiz

Günlük grafikte Advance Decline Line ile SP500 fiyatı arasında küçük bir farklılık var. Çok güçlü ve net değil. Bu yüzden, hala 4000 – 4100 Gann aralığındaki önemli bir testi görme şansımız olduğunu düşünüyorum. Ayrıca, SP500 genellikle psikolojik seviyeleri test eder. Bu bir kural değil, ancak döngüleri hesaba katarsak, bir sonraki satışa kadar muhtemelen hala vaktimiz var. Ayrıca, çoğu durumda psikolojik seviyeler büyük kar rezervasyonuna neden olur.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Ömer Çelik
Ömer Çelikhttps://paragunlugu.com/
Finansal okur-yazarlığımı iyi bir seviyede tutmaya çalışırken karşılaştığım haberleri ve piyasa koşullarını yorumlayarak paylaşıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok beğeni alanlar

Son yorumlananlar

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım