Ana Sayfa Ekonomi EĞİTİM Acemi Yatırımcıların Kaçınması Gereken İki Hata

Acemi Yatırımcıların Kaçınması Gereken İki Hata

1
Acemi Yatırımcıların Kaçınması Gereken İki Hata

Bu yazıda, acemi yatırımcıların finansal piyasalarda başarılı olmak için kaçınmaları gereken iki hatayı anlatacağım.

Yargı hataları

Acemi, kendisine piyasalarda nasıl kolay para kazanılacağını anlatan harika bir kitap okuduktan sonra piyasalara gelir. Kitapta nasıl olduğunu anlatan güzel grafikler var. Acemi bu kitaptan çok şey öğrendi. Artık boğa ve ayı şamdanlarının ne olduğunu biliyor. Kalıpları ayırt etmeyi öğrendi. Baş ve omuzlar, çift üstler ve altlar, Sabah Yıldızı ve karşılığı akşam yıldızı. Ayrıca Stokastik, RSI ve MACD gibi bazı kullanışlı göstergeleri de öğrendi. Son olarak destek, direnç ve kopuş kavramlarıyla da tanışmıştır. Başarılı olmanın anahtarının bu olduğunu düşündü.

Fiyatlar, gerçek zamanlı olarak kitap illüstrasyonundan daha hızlı hareket eder

Acemi, büyük kazançların heyecan verici dünyasını deneyimlemek için ilk 1.000 dolarıyla hesabını kurdu. Ardından çalışmaya başlamak için MT4 istasyonunu indirdi. Kitapta önerilen düzeni oluşturdu ve ana çiftleri aramaya başladı ve scalping amaçları için 1 dakikalık çizelgeleri kullanması gerektiğine karar verdi.

Onu şaşırtan ilk şey fiyatların sürekli hareket etmesidir. Dizüstü bilgisayarında çiftler arasında geçiş yapıyordu ancak tablodan ayrılıp diğerine geçene kadar hiçbir şey olmadı. Fiyat hareketi sadece o bakmadığında ortaya çıkıyor! Bu ona aynı anda sadece birkaç çizelgeye konsantre olması gerektiğini düşündürdü.

Ayrıca karar vermekte zorlanıyordu. Nedense kitapta açıklanan strateji ancak olaydan sonra belli oldu. Yatırımı tetiklemek için doğru an asla ortaya çıkmamış gibiydi. Çoğu zaman tetiği çekmekte geç kalıyordu ve geç olmadığında çekeceği an doğru gelmiyordu.

Temsil Önyargısı

İnsanlar tablolara gerçeklermiş gibi inanırlar. Grafiklerin piyasaların faaliyetlerini temsil ettiğine inanıyorlar. Aslında çubuklar bu aktiviteye sadece yaklaşık değerlerdir. Mesele şu ki gördüğümüz şey geçmişteki eylemlerin temsilidir ancak fiyatın o noktaya gelmesinin nedenlerini görmüyoruz.

Ya çoğu yatırımcı gerçekten karar vermek için doğru bilgiye sahip değilse. Ya sadece bir avuç ayrıcalıklı yatırımcı bu bilgiye sahipse? Diyelim ki bu akıllı adamlar gerçek tedarik bölgesinin nerede olduğunu görme ayrıcalığına sahipler. Aptal yatırımcılar sürüsüne en büyük zararı verecekleri bölge. Mevcut en iyi fiyatları toplamak için fiyatı o bölgeye kadar esnetmeye çalışıp sonra geri dönüp fiyatı karşı tarafa taşımaları mantıklı olmaz mıydı?

Bu varsayım altında ertesi gün veya hafta, başka bir teknik analist fiyat artışını görecek ve zararı durdurmanın nerede olması gerektiğini anlayacaktır. En uygun yerin o bölgenin hemen altında olmasını sağlayacaktır. Ancak piyasalarda bir etki-tepki olgusu olduğu da bir gerçektir. Piyasa katılımcılarının eylemleri tarihi değiştirir. Piyasa, bilim adamının eylemleriyle sonuca etki ettiği bir deneydir. Önceki gün yatırım yapacak olsaydı, o gün piyasada olanlar gibi karar verebilirdi ve diğerleri gibi silinebilirdi.

Peki, nasıl ilerlemeliyiz?

Strateji, açık giriş, zararı durdurma ve kar alma kurallarına sahip olmalıdır.

Yatırımcılar stratejiyi geriye dönük test etmeli ve bazı parametreleri optimize etmelidir. Ardından bir demo hesabında veya bir mikro lot kullanarak test etmeleri gerekir.

30 işlemden oluşan bir listeden sonra yatırımcının yaklaşık yüzde kazananları ve ödül/risk oranını tahmin etmek için minimum veri örneğine sahip olması gerekir: Herhangi bir stratejinin en kritik iki parametresi. Burada düşüşten bahsetmiyoruz çünkü düşüş bağımlı bir değişkendir kaybedenlerin yüzdesi ve pozisyon boyutuna göre değişiklikler bilinerek hesaplanabilir.

Stop-loss yerleşimine karar verirken pivot seviyeleri kullanmayın. Bunlar pazarın köpekbalıkları tarafından zaten biliniyor ve kaçınılmaz olarak başarısız olacak. En iyi stop-loss yerleşimi, John Sweeney’nin bir konsepti olan Maximum Advers Excursion tekniğini kullanmaktır.

Elbette MAE’yi kullanabilmek için, MAE bilgilerini de kaydederek, işlemlerinizi doğru bir şekilde kaydetmelisiniz.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz