Ana Sayfa Kripto Tether’in ticari kâğıt rezervlerini inceleyen düzenleyiciler

Tether’in ticari kâğıt rezervlerini inceleyen düzenleyiciler

0
Tether’in ticari kâğıt rezervlerini inceleyen düzenleyiciler

Dünyanın önde gelen stablecoin’i Tether’in arkasındaki firma, bu hafta ABD finansal gözlemcilerinin rezervlerinin bileşimini incelemesiyle daha fazla düzenleyici baskıyla karşı karşıya.

Salı günü Bloomberg raporuna göre, Para Birimi Vekili Michael Hsu, düzenleyicilerin her bir Tether (USDT) tokeninin gerçekten bir ABD doları eşdeğeri tarafından desteklenip desteklenmediğini görmek için Tether’in ticari kâğıt stokunu incelediklerini söyledi.

Hazine Bakanı Janet Yellen liderliğindeki bir düzenleyiciler ekibi, stablecoin’lerin ve özellikle Tether’in oluşturduğu riskler hakkında üst düzey, kapalı kapılar ardında bir görüşme gerçekleştirdi. “Konuya aşina olan kişilerden” bahseden raporda, Başkanın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu, Tether’in büyük miktarda ticari kâğıt tuttuğuna dair iddialarından endişe duyduğunu belirtti. Bu yatırım türü, şirketlerin kısa vadeli fon ihtiyaçlarını karşılamak için çıkardıkları borçlarla ilgilidir.

Grup, durumu, yatırımcıların kaçışına duyarlı olabilecek, düzenlenmemiş bir para piyasası yatırım fonuna benzetti. Şeffaflık raporuna göre, mevcut dolaşımdaki USDT arzı 62 milyar.

Mayıs ayı ortasında Tether, Bitcoin (BTC), tahviller, teminatlı krediler ve büyük oranda ticari senet dahil olmak üzere nakit ve nakit eşdeğerlerinin ötesinde araçlara yatırım yaptığını belirterek rezervlerinin gevşek bir dökümünü açıkladı. 21 Temmuz’da CNBC ile yaptığı röportajda Tether genel danışmanı Stuart Hoegner, rezervlerinin tam mali denetiminin yıllar değil aylar içinde gerçekleşeceğine söz verdi.

19 Temmuz’da Yellen, ajans milletvekillerini stablecoin’lerin uygun kurallarla karşı karşıya kalmasını ve onlar için düzenleyici bir çerçevenin formüle edilmesini sağlamak için “hızlı hareket etmeye” çağırdı.

Gölgeli süper kodlayıcılar

Salı günü, kripto alaycı Senatör Elizabeth Warren, Yellen’a kripto endüstrisinin daha fazla düzenlenmesini isteyen bir mektup gönderdi. Senato Bankacılık Komitesinin bir duruşmasında Warren, kriptoya karşı olduğunu bir kez daha dile getirdi:

“Finansal sistemimizi dev bankaların kaprislerine bırakmak yerine, kripto, sistemi karanlık, meçhul bir grup süper kodlayıcı ve madencinin kaprislerine bırakıyor ki bu bana daha iyi gelmiyor.”

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz