Ana Sayfa BORSA ENDEKS Piyasa Kapanış Emirleri

Piyasa Kapanış Emirleri

0
Piyasa Kapanış Emirleri

Kapanışta piyasa emirleri nedir?

Kapanış emirleri MOC olarak bilinen, sınırları olmayan bir pazar sırasıdır. Tüccarlar bu emirleri, piyasanın kapanışı sırasında veya hemen sonrasında hisse senedinin mümkün olan en yakın kapanış fiyatına uygularlar. Tüccarlar yarının hisse senedi fiyat hareketini tahmin ederse, mümkün olan en son fiyatı almak için MOC’leri kullanacaklardır. MOC’ler tüm finansal piyasalarda mevcut değildir.

Kapanışta pazar emri, MOO olarak da bilinen açık pazar emrinin tam tersidir. Tüccarlar, piyasa kapanırken veya sonrasında MOC’leri kullanır ve tüccarlar piyasanın açılış müzayedesinde MOO’ları kullanır. MOC’lerin hedefi işlem gününün mevcut son fiyatı iken MOO’nun hedefi işlem gününün açılış fiyatıdır.

Kapanışta piyasa emirleri nasıl çalışır?

Kapanışta piyasa emirlerinin sunulması tamamen aynı değildir. New York Menkul Kıymetler Borsası MOC’lerinin tüccarları, siparişleri öğleden sonra EST (Avrupa Saati) saat 3:45’e kadar vermelidir ve Nasdaq kullanan tüccarlar için, MOC’ler, pazar saat 4:00’te kapanmadan önce siparişlerini 3:45’e kadar vermelidir.

Saat 16:00’dan sonra tüccarlara ve siparişlere ne olacak? Yatırımcıların öğleden sonra EST’de dördü geçen MOC siparişlerini iptal etmelerine ve hatta değiştirmelerine izin verilmez.

Kapanışta piyasa siparişleri içeren bir senaryo

Tüccar olan Joy, sosyal medya sayfasında geziniyor. Birdenbire LB Company’nin en yeni ve en çok beklenen halka arzı ve bazı şirket beklentileri hakkında bir makaleye rastladı. Bir gecede hızlı ve büyük bir fiyat artışı olacağına inanıyor çünkü bu, birçok kişinin uzun süredir beklediği bir şeydi. Bu olay nedeniyle hisse senedinin kapanış fiyatını elde etmek için kapanışta piyasa emirlerini kullanmak istediğini o anda ve orada biliyordu.

MOC emrini satın aldıktan sonra, bir sonraki işlem gününden önce ve haberler yayılmaya başladığında bir emrin uygulanacağından emindir. Bazen işlem günü bitmeden çıkmak gibi işlemleri gerçekleştirmenin zor olabileceğini biliyor.

Kapanışta piyasa emirleri çok uygundur, çünkü tüccarlar sadece bir ülkeden gelmezler. Biz olabilir tüccarlar bulmak küresel yabancı borsalarda olmayan bir ülkede yaşayan Joy gibi; onun saat dilimi Avrupa Saati ile aynı değil. Dolayısıyla bu durumda MOC kullanmak onun için büyük bir kolaylık.

Kapanışta piyasa siparişlerinin dezavantajı

Kapanışta piyasa siparişleri hakkında da bazı olumsuz şeyler var. Birincisi, trader’ların siparişi doldurduktan sonra bile fiyat hakkında hiçbir fikrinin olmamasıdır. Bilginin mevcut olduğu tek zaman, tüccarın mevcut olmadığı zamandır. Ayrıca, piyasanın öngörülemez olması gerçeği her zaman sabit kalacaktır. Ani değişim ve dalgalanma riskleri her zaman olacaktır.

MOC’nin gün sonu kümeleri nedeniyle yürütmesinin dezavantajlı olduğu bazı nadir durumlarda, piyasada biriken toplu bekleyen siparişler nedeniyle yüksek riski de vardır.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz