Ana Sayfa Ekonomi Helikopter Para Vs. Altın

Helikopter Para Vs. Altın

0
Helikopter Para Vs. Altın

Bu hafta Fed Rezerv Başkanı Jerome Powell, Uluslararası Ödemeler Bankası’nın ev sahipliğinde düzenlenen İnovasyon Zirvesi’nde konuştu.

Konuşması sırasında, bitcoin ve kripto para birimlerine “… son derece değişken olduklarını ve bu nedenle gerçekten yararlı değer depoları olmadıklarını ve hiçbir şey tarafından desteklenmediklerini” söyleyerek laf attı.

Tamam, şunu açıklığa kavuşturayım.

En son FOMC toplantısında Fed, 2023’e kadar faiz artırımı yapmadan sıfıra yakın faiz sözü verdi ve aylık 120 milyar dolarlık varlık alımlarında herhangi bir azalma belirtisi görülmedi.

Geçtiğimiz yıl, Fed, dünyanın şimdiye kadar gördüğü en büyük trilyon dolarlık kantitatif para gevşetme kampanyasını başlattı. Ve bu, 2008 mali krizine verdiği tepkiden sonra çok şey söylüyor.

Bu “para” nereden geliyor? Bunlar, Powell’ın kendisinin daha yüksek enflasyon yoluyla değer kaybettiğini görmek istediği, “hiçbir şey tarafından desteklenmeyen” trilyonlarca para birimi .

COVID-19 salgını dünyamızı değiştirdi. Kolay para politikaları gibi mevcut yapısal sorunların çoğu, rekor düzeyde yüksek kurumsal ve kişisel borçlar ve ulusal borçlar ve açıklar tarihi seviyelere sıçradı.

Bu önlemleri geri çevirmeye çalışmak sadece beyhude değil, aynı zamanda imkansız da olacaktır.

Ve bu, altını daha fazla kar kazanmak ve tarihi boğa koşusuna devam etmek için mükemmel bir “tatlı noktaya” yerleştirir.

Altın Dönüşü

Altın, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.067 $ ‘dan bugün yaklaşık 1.730 $’ a geriledi. Bu yaklaşık %19 aşağıda. Esasen, bu bir ders kitabı düzeltmesidir.

Bundan sonra bile, altın 2018’in sonlarına göre hala %44 daha yüksek.

Ama biraz perspektif için bir yıl önce olanların zaman çizelgesine bakalım.

11 Mart 2020 Çarşamba günü DSÖ, COVID-19’u bir salgın ilan etti. Altın 1.640 dolardan, son dönemdeki en yüksek seviyesi olan 1.690 dolara yakın bir seviyedeydi.

Federal Rezerv, Mart ayında borsalar çöktüğü için birden fazla acil durum toplantısı düzenlemişti.

19 Mart tarihinde  Başkan Trump tarihi bir 1 trilyon $  ekonomik paketin ayrıntılarını açıkladı. Kongreden vergi mükelleflerine doğrudan ödemeler için 500 milyar dolar talep edildi. Kişi başı 1.200 $ ‘lık teşvik kontrolleri aslında ekonomist Milton Friedman’ın 2002’de Ben Bernanke tarafından popüler hale getirilen teorik “Helikopter Parası” aracıydı.

“Helikopter Parası” artık sadece “teori” değildi. Laboratuvardan gerçek dünyaya taşınmıştı.

23 Mart tarihinde Fed yardım pazarlara programların bir yetişme daha sorunsuz çalışması söz verdi. Varlık satın alma programı aracılığıyla sınırsız miktarda genişleme sözü verdi. Hatta Fed, ilk kez ETF’ler aracılığıyla birincil ve ikincil piyasalardan şirket tahvilleri almaya başladı.

Ayrıca, Fed ayrıca ana cadde işleri, Vadeli Varlığa Dayalı Kredi İmkanı ve acente ticari ipoteğe dayalı menkul kıymetleri satın almak için 300 milyar dolar taahhüt etti.

Bu aslında QE Infinity’nin başlangıcıydı.

O yüzden soruyorum, enflasyondan ne bekliyorsunuz?

İlan

“Fırında Pişmiş Kek” Enflasyonu

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, Tüm Kentsel Tüketiciler için TÜFE, son 12 ayda %1,7 arttı. Ben domuz yıkama diyorum.

Yiyecek, inşaat malzemeleri ve enerji gibi en temel temel unsurlar hızla artıyor.

Bu da daha gerçekçi yükselen enflasyon beklentilerini açıklıyor.

Bu da 10 yıllık Hazine Getirisinin neden geç yükseldiğini açıklıyor.

Bu sadece altını değil, aynı zamanda tüm şeritlerin stoklarını da düşürdü. Bu arada ABD doları getirilerle birlikte yükseldi.

Dolayısıyla Powell, bir Verim Eğrisi Kontrolü politikasını başlatmaya direnme konusunda çene kemiği olsa da, bu sınırlar yakında test edilebilir.

Unutmayın, şu anda bu oranlar altınla rekabet ediyor ve bu nedenle baskı yapıyor. Ya uzun vadeli oranlarda bir dengeleme görmeyi ya da gerekli görülürse bunları sınırlamak için bir Fed tepkisi görmeyi bekliyorum.

Bu muhtemelen doların yeniden zayıflamasına ve düşen reel negatif faiz oranlarının geri dönüşüne neden olacaktır. Ve bu, altını daha yükseğe çıkarmak için bir katalizör olabilir ve potansiyel olarak tüm zamanların yeni rekorları kırabilir.

Goldsilver.com’dan Jeff Clark’ın kısa süre önce belirttiği gibi, çok kısa dönemlerde çok sayıda büyük enflasyon ani artışları var.

Altın bu tür bir hareketin kokusunu aldığında, büyük bir ralliyi tetikleyen büyük bir katalizör olması muhtemeldir.

Dow Jones Endüstriyel Ortalaması, Mart öncesi en yüksek seviyelerini geri kazanmak için 8 ay sürdü. Altın sadece bir ay sürdü, ardından yeni bir tüm zamanların nominal en yüksek seviyesine yükseldi.

Yatırımcılar şimdi, azalan bir salgının enflasyonist etkilerine ve ekonomik sektörlerin çoğunluğu üzerindeki büyük bastırılmış talebin serbest bırakılmasına hazırlanmalıdır.

Gelen Altın Kaynak Yatırımcı bülteni, ben stokları bu boğa piyasası gelişmeler olarak en iyi potansiyel sunan hangi benim görünüm sağlar. Yakın zamanda portföye, önümüzdeki 12 ay içinde benzerlerinden daha iyi performans gösterme potansiyeline sahip olduğuna inandığım düşük riskli, yüksek değerli bir altın telif şirketi ekledim.

Şu anda altın, yükselen enflasyon beklentileri ve bunun getirdiği sonuçlar üzerinde çalışırken sadece duraklıyor.

Oranlar güçlü bir şekilde altının 12 ay sonra çok daha yüksek olmasını destekliyor. Altın ve altın stoklarında pozisyon alma zamanı.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz