Ana Sayfa Kripto Çin, kripto ile ilgili kara para aklama konusundaki baskılarda 1.100’den fazla şüpheliyi tutukladı

Çin, kripto ile ilgili kara para aklama konusundaki baskılarda 1.100’den fazla şüpheliyi tutukladı

0
Çin, kripto ile ilgili kara para aklama konusundaki baskılarda 1.100’den fazla şüpheliyi tutukladı

Devlet Konseyi Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi cuma günü yaptığı açıklamada, Çin’in finansal riskleri savuşturma çabalarının bir parçası olarak bitcoin madenciliği ve ticaret faaliyetlerini azaltacağını söyledi.

Komite, Başbakan Yardımcısı Liu He başkanlığındaki bir toplantıda, ülkenin menkul kıymetler piyasasındaki yasa dışı faaliyetleri de azaltacağını ve hisse senedi, tahvil ve forex piyasalarının istikrarını sürdüreceğini söyledi.

Üç Çinli endüstri kuruluşunun bankalara ve kripto ile ilgili hizmetler sunan ödeme şirketlerine yönelik yasağı sıkılaştırmasından sadece birkaç gün sonra gelen açıklama, sanal para birimlerine karşı hamlelerde keskin bir artışa işaret ediyor. 

Liu, halka açık bir şekilde bitcoin üzerinde bir baskı emri veren en kıdemli Çinli yetkilidir ve eyalet konseyi ilk kez açıkça kripto madenciliği faaliyetlerini hedef almıştır.

Bitcoin fiyatları haberler üzerine tekrar keskin bir şekilde düştü ve Etherium gibi haftalık %15’ten fazla kayıp yolunda ilerliyor.

Yatırımcıların korunması ve kara para aklamanın önlenmesi, kripto para birimi endüstrisini düzenleyip düzenlememeleri gerektiği ve nasıl düzenlemeleri gerektiği konusunda boğuşan hükümetlerin ve finansal düzenleyicilerin özel endişeleridir.

Daha önce, Hong Kong, şehrin piyasa düzenleyici lisansı kripto para birimi borsalarını önerdi ve yalnızca profesyonel yatırımcılara hizmet sunmalarına izin verdi.

Hong Kong blok zinciri risk sermayesi şirketi Kenetic Capital’in yönetici ortağı Jehan Chu, “Bir dereceye kadar kripto düzenlemesi kaçınılmaz olsa da bu aşırı kısıtlayıcı politikalar, fırsatların engellenmesine ve endüstrinin Asya’dan uzaklaşmasına neden olacak” dedi.

Çin’in devlet yayıncısı CCTV cuma günü, web sitesinde bir yorumda kripto para birimi ticaretinin “sistemik risklerine” karşı uyardı.

Yayıncı, “Bitcoin artık risklerden kaçınmak için bir yatırım aracı değil. Aksine, spekülatif bir araç” dedi ve kripto para biriminin genellikle karaborsa ticareti, kara para aklama, silah kaçakçılığı, kumar ve uyuşturucuda kullanılan hafifçe düzenlenmiş bir varlık olduğunu ekledi.

Sanal para madenciliği, Çin’de büyük bir iş alanı ve bazı tahminlere göre dünyanın kripto arzının %70’ini oluşturuyor, ancak diğerleri bu oranın son yıllarda düştüğünü söylüyor.

NYU Hukuk Fakültesi öğretim üyesi ve “Dijital Savaş” kitabının yazarı Winston Ma, Çin’in madencilik üzerindeki baskısının “küresel kripto pazarları üzerinde derin etkileri olacak” dedi.

Canaan Inc (CAN.O) ve Ebang International Holdings (EBON.O) dahil olmak üzere Çinli kripto madencilik teçhizatı üreticilerinin hisseleri de New York ticaretinde düştü.

Çin, kripto borsalarını ve ilk madeni para tekliflerini yasakladı, ancak bireylerin kripto para birimleri tutmasını engellemedi.

Cuma günkü açıklamada ayrıca, Çin’in ihtiyatlı para politikasının esnek, hedefli ve uygun olacağı ve yuan döviz kurunu makul ve dengeli seviyelerde temelde sabit tutacağı belirtildi.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz