Ana Sayfa Forex Enerji OPEC Anlaşmazlığı

OPEC Anlaşmazlığı

0
OPEC Anlaşmazlığı

Bazı bölgesel analistler, Birleşik Arap Emirlikleri ile Suudi Arabistan arasında OPEC politikası konusunda kamuoyunda ender görülen bir anlaşmazlığın, en büyük iki Arap ekonomisi arasında artan ve yalnızca yoğunlaşacak gibi görünen ekonomik rekabete işaret ettiğini söyledi.

BAE’nin bu hafta sonu, Suudi Arabistan tarafından tercih edilen, üretim kısıtlamalarına yönelik önerilen sekiz aylık bir uzatmaya karşı çıkması, Veliaht Prens Muhammed bin Zayed el-Nahyan’ın Suudi Veliaht Prensi Muhammed’in sadık bir müttefiki olduğu Abu Dabi’nin ender bir meydan okumasıydı.

Anlaşmazlık, OPEC+ görüşmelerinin pazartesi günü iptal edilmesine yol açtı.

Suudi Ulusal Bankası kıdemli ekonomisti Amir Khan, “Mevcut OPEC çıkmazı, BAE’nin Suudi Arabistan karşısında ekonomik ve ulusal çıkarlarını savunmak için daha geniş bir baskıya işaret ediyor.” dedi.

Genç hırslı prensler arasındaki ittifak, onların Yemen’de askeri bir kampanya başlatmalarına, Arapların Katar’ı boykot etmesine ve Ortadoğu ve ötesinde İslamcı siyasi gruplarla mücadele etmelerine yol açan şahin bir dış politikayı destekledi.

Ancak Suudi Arabistan ekonomisini petrolden uzaklaştırmaya çalışırken, ekonomistler bölgenin iş, ticaret ve turizm merkezine gerçekten meydan okumanın zaman alacağını söylese de yabancı sermaye ve yetenek için BAE ile rekabet ediyor.

Emirlik siyasi analisti Abdulkhaleq Abdulla, “En büyük iki Arap ekonomisi arasındaki ilişkide bu sürünen ekonomik rekabet var ve rekabet yoğunlaşmaya bağlı” dedi.

BAE dışişleri bakanlığı ve Suudi hükümetinin iletişim ofisi, Reuters’in ekonomik ve siyasi ilişkileri hakkında yorum yapma taleplerine hemen yanıt vermedi.

Analistler, İran’dan ve bölgedeki İslamcı gruplardan algılanan yaygın tehditlerin siyasi farklılıkları örtbas etme olasılığının yüksek olduğunu, ancak iki devletin ekonomik egemenlik meselelerinde giderek daha fazla kafa yormalarının muhtemel göründüğünü söylüyorlar.

Riyad, yabancı firmaları 2024 yılına kadar krallıkta bölgesel merkezler kurmazlarsa devlet sözleşmelerinde kaybedebilecekleri konusunda uyardı ve BAE’nin bölgenin ticaret ve iş merkezi statüsüne bir başka meydan okumada, bu hafta Körfez’den ithalat kurallarını değiştirdi devletler, Dubai ekonomisinin önemli bir itici gücü olan serbest bölgelerde üretilen malları hariç tutacak.

Bölgedeki bazı diplomatlar, BAE-Suudi ittifakının, özellikle COVID-19 salgını sonrasında, ulusal ekonomik çıkarların öncelikli olduğu kadar ileri gittiğini söyledi.

ORTAK ENDİŞELER

Yolların ayrıldığına dair ilk işaret, 2019’da BAE’nin Yemen’deki askeri varlığını geri çekmesi ve Riyad’ı güvenliğini doğrudan tehdit eden maliyetli bir savaşın ortasında bırakmasıyla geldi. Abu Dabi, bazıları Yemen’in Suudi destekli hükümetine meydan okuyan Yemen güçleri aracılığıyla hâlâ hakimiyetini sürdürüyor.

BAE, Suudi Arabistan’ın ocak ayında Katar’la siyasi bağları yeniden kurmak için açıkladığı bir anlaşmaya da ayak uydurdu.

Geçen yıl BAE, Washington’da iki partinin de desteğini alan bir hamleyle İsrail ile bağlarını güçlendirirken, Riyad ise tam tersine Türkiye ile ilişkisini geliştirmek için geçici hamleler yaptı.

Ancak BAE ve Suudi, İran’ın ekonomik emelleri için risk oluşturan bölgesel vekiller ve güvenlik tehditleri yoluyla genişleyen nüfuzuna ilişkin endişelerle bağlı kalmaya devam ediyor.

BAE, Körfez sularındaki tankerlere ve Riyad’ın Tahran’ı suçladığı Suudi petrol tesislerine yapılan saldırıların ardından gerilimi azaltmak için 2019’da İran’la ilişki kurmaya başladı.

Krallık, bu yıl da aynı şeyi yaptı ve bir vekalet çatışmasında kilitli kaldıkları Yemen konusunda Tahran ile doğrudan görüşmeler başlattı. Hareket, Biden’ın küresel güçler ile İran arasında, Riyad’ın İran’ın füze yetenekleri ve bölgesel faaliyetleriyle mücadele etmediği için karşı çıktığı bir nükleer anlaşmayı canlandırmaya çalışmasıyla geldi.

Tellimer’in hisse senedi stratejisi başkanı Hasnain Malik, Suudi-BAE ilişkileri hakkında, “Potansiyel ABD-İran yumuşaması, enerji geçişi ve petrol dışı çeşitlendirmedeki rekabet, bu sefer özellikle zorlu bir ayrışma dönemine neden oluyor.” Dedi.

Suudi Ulusal Bankası’ndan Khan, petrol üretim kapasitesini artırmak için büyük yatırımlar yapan BAE’nin, fosil yakıtlardan küresel bir itme göz önüne alındığında rezervleri paraya çevirmek için hızla hareket etmek istediğini söyledi.

Suudi Arabistan, büyük ölçüde kendi egemen servet fonu tarafından yönlendirilen yerel mega projeleri gerçekleştirmek için fiyat istikrarına daha fazla ihtiyaç duyuyor.

Riyad’daki bir yabancı diplomat OPEC anlaşmazlığı hakkında “Artık kafa kafaya çatışmayı görebilirsiniz ve BAE ağırlığının üzerinde yumruk atıyor.” dedi. “Bu, iki ülke ilk kez kamuoyu önünde ve sert bir şekilde ifade edilmiş suçlamalarda bulunuyor.”

İngiliz akademisyen ve Körfez uzmanı Christopher Davidson, ekonomik meselelerin kamuoyunda daha fazla ihtilafa yol açabileceğini, ancak Riyad ve Abu Dabi’nin bir birlik imajını korumak için siyasi meselelerle daha ihtiyatlı bir şekilde ilgilenmeye devam etmesinin beklendiğini söyledi.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz