Ana Sayfa Kripto BITCOIN Hackerlar 70 milyon dolarlık Bitcoin fidye talep ediyor

Hackerlar 70 milyon dolarlık Bitcoin fidye talep ediyor

0
Hackerlar 70 milyon dolarlık Bitcoin fidye talep ediyor

Binlerce şirkete yaptığı son saldırının ardından Revil fidye yazılımı çetesi, Bitcoin’de rekor kıran 70 milyon dolarlık bir fidye talep ediyor.

Dünya çapında birçok işletme, Bağımsızlık Günü’nün eşiğinde yazılım şirketi Kaseya’ya yapılan tedarik zinciri saldırısı nedeniyle zor durumda kaldı. Kötü niyetli aktörler, kritik bir güvenlik açığından yararlandıktan sonra bilgisayarları uzaktan yönetmek için kullanılan VSA sunucularına bulaşmayı başardı.

Grup, “bir milyondan fazla” virüslü sistem için evrensel bir şifre çözücü yayınlamadan önce 70 milyon dolar değerinde Bitcoin istiyor. Yeni talep, kurbanlardan 45.000 $ değerinde Monero ödemelerini isteyen daha önceki bir talebi takip ediyor.

Kripto için sorunlar artıyor mu?

Mayıs ayında DarkSide fidye yazılımı grubu Colonial Pipeline’ı başarıyla hackledi. Ancak FBI, talep edilen Bitcoin fidyesinin önemli bir bölümünü geri almayı başardı.

Bir avuç hükümet yetkilisi, yasadışı faaliyetler için kripto kullanımının altını çizdi. Kaseya olayı şüphesiz kriptoyu ön plana çıkarıyor ancak yanlış nedenlerle. Demokrat Milletvekili Eric Swalwell, Kongre’den kriptonun hack’teki rolünü araştırmasını istedi. Benzer şekilde, ABD Başkanı Joe Biden saldırıyla ilgili federal bir soruşturma talimatı verdi.

Fidye yazılımı saldırıları yeni olmasa da kripto para birimlerinde ödeme talep etmek sektör için kötü bir tanıtım. Bazı milletvekilleri, mahkemelerin bu tür saldırılar durumunda kripto kullanıcılarının maskesini kaldırma ve işlemleri tersine çevirme yetkisine sahip olması gerektiğini zaten öne sürüyorlar.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz