Ana Sayfa Kripto Çin Merkez Bankası Yetkilisi, Bitcoin Ve Stablecoin’lerin Finansal Güvenliği Tehdit Ettiğini Söyledi

Çin Merkez Bankası Yetkilisi, Bitcoin Ve Stablecoin’lerin Finansal Güvenliği Tehdit Ettiğini Söyledi

0
Çin Merkez Bankası Yetkilisi, Bitcoin Ve Stablecoin’lerin Finansal Güvenliği Tehdit Ettiğini Söyledi
Çin Halk Bankası Başkan Yardımcısı Fan Yifei, bu sabah düzenlenen bir Devlet Konseyi politika brifinginde, Bitcoin ve stablecoin’lerin spekülatif olduğunu ve finansal güvenliği ve sosyal istikrarı tehdit ettiklerini belirtti. Ayrıca dijital renminbi’nin nasıl pilot olarak kullanıldığını da özetledi.

Özellikle stablecoin’lerin potansiyel olarak uluslararası para sistemine “riskler ve zorluklar” getirebileceğini yineledi. Bankanın bu konuda endişeli olduğunu ve şimdiden bazı önlemler aldığını itiraf etti. 

Merkez bankasının özel dijital para birimlerini incelemeye ve gözlemlemeye devam ettiğini, ancak aynı zamanda bankanın kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) “şiddetle” teşvik ettiğini ve geliştirdiğini söyledi. 

CBDC’lerin iki türe ayrılabileceğini belirtti: biri ticari bankalar ve diğer kurumsal kuruluşlar tarafından büyük değer ödemeleri için kullanılan “toptan” bir merkez bankası para birimi. Diğer tür perakende içindi ve halk tarafından günlük işlemler için kullanılıyordu. 

Yufei, bankanın perakende CBDC’lerin finansal sistem üzerinde olumsuz etkileri olabileceğinden endişe duyduğunu kabul etti, bu ister “finansal aracılıksızlık”, zayıf para politikası veya “yoğun banka kaçışları” yoluyla olabilir dedi. 

Bankasının dijital para birimini “pilot etme” sürecinde olduğunu ve bu programın kapsamının genişlemeye devam edeceğini belirtti. Program için “beyaz liste davet yönteminin” artık on milyon kullanıcısı olduğunu söyledi. 

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz