Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaEkonomiNijerya, Ekim ayında merkez bankası dijital para birimini kullanacak

Nijerya, Ekim ayında merkez bankası dijital para birimini kullanacak

2021’in büyük bölümünde Nijerya Merkez Bankası (CBN), kripto para karşıtı önlemleri için manşetlerde yer aldı. Yine de kurum bu hafta yatırımını ve kriptonun altında yatan teknoloji olan blockchain araştırmasını iki katına çıkardı ve blockchain destekli merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) pilot planı için net bir tarih belirledi.

1 Ekim’de CBN’nin, 2017’den beri geliştirilmekte olan ve açık kaynaklı blok zinciri Hyperledger Fabric üzerinde çalışan bir CBDC projesi olan “GIANT” için bir pilot program başlatacağı bildiriliyor.

CBN’nin bilgi teknolojisi direktörü Rakiya Mohammed, bankanın 2021’in sonundan önce bir kavram kanıtı gerçekleştirebileceğini söyledi. CBN temsilcilerinin bu hafta paydaşlarla bir web seminerinde, kurumun geride bırakılmayı göze alamayacağını vurguladıkları bildirildi. Dünya çapındaki merkez bankalarının çoğu, kendi CBDC araştırma ve geliştirmelerinde ilerleme kaydetmektedir.

Proje için belirtilen motivasyonlar arasında CBN, bir CBDC’nin makro ve büyüme yönetimi, sınır ötesi ticaret desteği ve finansal katılım için faydalı olacağını belirtti.

CBN’nin görüşüne göre, ödemeler ve havaleler için daha yüksek verimlilik, daha iyi para politikası aktarımı, daha iyi vergi geliri tahsilatı ve hedeflenen sosyal politikaların kolaylaştırılması arasında değişen potansiyel faydalar daha da artabilir.

CBN’nin yanı sıra, Gana Bankası bu yaz kendi merkez bankası dijital para birimi için pilot aşamaya doğru hızla ilerliyor. Ülke, kendisini kıtadaki CBDC gelişiminde öncü olarak konumlandırdı ve merkez bankası tarafından verilen dijital para birimlerinin, merkezi olmayan kripto para birimlerinden daha üstün ve daha az riskli olduğunu düşünüyor.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

Ömer Çelik
Ömer Çelikhttps://paragunlugu.com/
Finansal okur-yazarlığımı iyi bir seviyede tutmaya çalışırken karşılaştığım haberleri ve piyasa koşullarını yorumlayarak paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok beğeni alanlar

Son yorumlananlar

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım