Ana Sayfa Ekonomi Fed, 2022’nin Başlarında MBS’nin Hızının Düşeceğini Düşünüyor

Fed, 2022’nin Başlarında MBS’nin Hızının Düşeceğini Düşünüyor

0
Fed, 2022’nin Başlarında MBS’nin Hızının Düşeceğini Düşünüyor

Merkez bankasının 2024 yılına kadar önceden düşünülenden daha hızlı bir şekilde faiz oranlarını artırdığını gören Bloomberg tarafından ankete katılan ekonomistlere göre, Federal Rezerv ipotek destekli menkul kıymetlere vurgu yaparak gelecek yıl varlık alımlarını azaltmaya başlayacak.

Yarısından biraz fazlası, MBS daralmasının Hazine tahvillerinden orantılı olarak daha hızlı gerçekleşmesini bekliyor. Başkan Jerome Powell ve New York Fed başkanı John Williams öneriye sıcak bakmasa da birkaç bölgesel Fed başkanı konut piyasasını soğutmak için bu yaklaşımı savunuyor.

Ekonomistler ayrıca 2023’ün sonuna kadar -Fed yetkililerinin haziran ayında yayınlanan medyan tahminine uygun olarak- 2024’te üç artışla birlikte iki çeyrek puanlık faiz artışı bekliyorlar. Bu, Haziran anketinde tahmin edilenden daha fazla. Bunların büyük bir çoğunluğu Başkan Joe Biden’ın Powell’ı başkan olarak yeniden aday göstermesini beklemeye devam ediyor.

51 ekonomistin katıldığı anket 16-21 Temmuz tarihlerinde yapıldı.

Federal Açık Piyasa Komitesi iki günlük politika toplantısını çarşamba günü tamamlıyor ve oranları sıfıra yakın tutması ve aylık 80 milyar dolarlık Hazine tahvili ve 40 milyar dolarlık ipotekli menkul kıymet alımına devam etmesi bekleniyor. Yetkililer, ekonomi Covid-19’dan kurtulurken enflasyon ve istihdam konusunda “önemli ilerleme” gösterene kadar tahvil alımını sürdürme sözü verdi.

Bu toplantıda yayınlanmış bir FOMC tahmini yok. Komite, azaltma planlarını tartışacak olsa da Powell, teşviki yavaşlatmak için çok erken olduğuna inandığını belirtti.

Raymond James Financial’ın (NYSE: RJF) baş ekonomisti Scott Brown, bir anket yanıtında, “Fed, faiz oranlarını ne zaman artıracağını tartışmaktan çok uzak” dedi. Jackson Hole’da veya Eylül FOMC toplantısında, 2022’nin başlarında başlayacak olan Kasım ayına kadar resmi bir duyuru ile “daralma” ima edilebilir.

FOMC tartışmalarının çoğu, menkul kıymet alımlarının ne zaman ve nasıl azaltılacağına odaklanacak ve ekonomistler arasında planın nasıl gelişeceği konusunda bir fikir birliği ortaya çıkıyor.

Ekonomistlerin dörtte üçü, ya Kansas City Fed’in Powell’ın konuşacağı Wyoming, Jackson Hole’daki 26-28 Ağustos’taki politika geri çekilmesinde erken bir sinyal ya da komitenin güncelleme yaptığı 21-22 Eylül FOMC toplantısında erken bir sinyal bekliyor.

Bunu, ankete katılanların yaklaşık yarısına göre aralık ayında resmi bir daralma duyurusu ve ekonomistlerin %71’ine göre 2022’nin ilk çeyreğinde başlayacak fiili düşüşler izleyecek.

Ankette, %8’i Fed’in MBS’yi yalnızca azaltarak başlayacağını söylerken, %46’sı indirimlerin eşit miktarlarda olacağını ve ipotek alımlarını Hazinelerden çok önce etkin bir şekilde sonlandıracağını söyledi. Bu, Boston Fed Başkanı Eric Rosengren tarafından önerilen bir yaklaşım. Bir diğer %46’lık ise indirimlerin satın almayla orantılı olması gerektiğini söylüyor.

Pictet Wealth Management’ta kıdemli ABD ekonomisti Thomas Costerg, hedefin “her ay mekanik bir azalma olacak bence ayda 10 milyar dolarla gidecekler” dedi. Sürecin “boya kurumasını izlemek gibi” olacağını söyledi ve Fed’in o zamanki Başkan Janet Yellen de dahil olmak üzere yetkililer tarafından en son tahvil alımını azaltmasının karakterizasyonunu tekrarladı.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard ve Vali Christopher Waller’ın sıcak konut piyasası nedeniyle bunları azaltmaya erken odaklanmayı desteklemesiyle MBS’nin azaltılması en tartışmalı konulardan biri oldu. Powell, kongre ifadesinde, MBS ve Hazine alımlarının ekonomi üzerinde hemen hemen aynı etkiye sahip olduğunu söyledi, Williams tarafından da yapılan bir argüman.

Ekonomistlerin yarısından fazlası, ilk çeyreğin başlarında başlarsa 2022’nin sonundan önce sona erecek olan daralmanın 10 ila 12 ay sürmesini bekliyor.

Bazı Fed yetkilileri, faiz oranlarını artırmadan önce daralmayı bitirmek istediklerini söylüyor ve 18 yetkiliden yedisi 2022’de bir faiz artırımından yana olsa da medyan tahminleri gelecek yıla kadar beklemede olduklarını gösteriyor.

Hugh Johnson Advisors’ın başkanı ve kurucusu Hugh Johnson, Fed politikasının 2022’nin ikinci yarısına kadar “iyi huylu kalmasını” ve bir sonraki yılın ilk çeyreğinde “muhtemelen kısıtlamaya doğru kaymasını” beklediğini söyledi.

Artan faiz oranı tahminleri, yeniden açılmayla birlikte enflasyondaki artışın ortasında, diğer satın alımların yanı sıra kullanılmış araba, otel ve uçak bileti fiyatlarında büyük artışlara neden oluyor. Tüketici fiyatları, 2008’den bu yana en hızlı artış olan tüketici fiyat endeksine göre haziran ayında bir yıl öncesine göre yüzde 5,4 arttı.

Ekonomistlerin %96’sına göre, FOMC bu ay yaptığı açıklamada enflasyondaki artışın çoğunlukla geçici faktörleri yansıttığını ifade edecek. Ankete katılanların çoğu aynı fikirde, %78’i geçici ifadenin doğru olduğunu söylüyor.

Stifel Nicolaus & Co.’nun baş ekonomisti Lindsey Piegza, “Mali politikadan kaynaklanan ücret baskılarının daha yapışkan olmasına rağmen, fiyatlardaki artışın çoğu muhtemelen geçici olacak” dedi.

Yine de ekonomistlerin dörtte üçü, ekonomik risklere bakarken en büyük endişeleri olan FOMC tahminlerine kıyasla enflasyon üzerindeki risklerin yukarı yönlü olduğunu söylüyor.

Powell’ın Fed başkanlığındaki mevcut görev süresi şubat ayında sona eriyor. Ekonomistlerin beşte dördü Biden’ın onu işte tutmasını bekliyor, bu haziran ayına göre biraz artan ezici bir rakam.

Powell, sorulduğunda dört yıl daha hizmet edip etmeyeceği konusundaki tüm soruları saptırdı ve dümende kalmak istediği izlenimini bırakmadı. Biden’ın üst düzey yardımcıları arasında yeni bir dönem için geniş bir desteğe sahip, ancak konuya aşina olanlara göre kararın bu yıl içinde çıkması bekleniyor ve henüz cumhurbaşkanının önüne getirilmedi.

Bir Demokrat olan Fed Başkanı Lael Brainard, ankete katılan ekonomistlerin %16’sı için en olası alternatif seçenek olarak görülüyor.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz