Ana Sayfa Kripto Kripto Para Birimleri Gelecekte Fiat’ın Yerini Alabilir Mi ?

Kripto Para Birimleri Gelecekte Fiat’ın Yerini Alabilir Mi ?

0
Kripto Para Birimleri Gelecekte Fiat’ın Yerini Alabilir Mi ?

Eğer öyleyse, ne kadar yakın?


Kripto para birimlerinin önlenemez ticareti ve değişimi, hükümetler arasında birçok endişeye yol açtı. Ancak bu tür sorunlara rağmen, birçok ülke kriptolara yasal bir statü vermenin eşiğinde. 

2018’de ünlü fütürolog, kripto para birimlerinin fiat varlıklarının% 25’ini 2030’a kadar değiştireceğini tahmin etti. Morgan Creek Capital Management ve analistleri ayrıca, fiat’ın gelecekte tamamen kripto para birimleri ile değiştirileceğini belirtti. Aynı zamanda, 2017’deki girişim yatırımcısı Tim Draper, bitcoin ve muadillerinin beş yıl içinde feist para birimlerinin yerini alacağına dair bir açıklama yaptı. 

Bununla birlikte, şu anda, kripto ve fiat borsası arasında sıkı bir bağlantı görebiliyoruz. Kriptonun değeri ve piyasa değeri itibari para birimleri cinsinden alınır. Ve birçok fiat para birimi dijitalleşmeyi benimsiyor. 

Kriptolar tembel bir başlangıç ​​yapmış olsa da, banka kartları veya banka havalelerine kıyasla dünyanın her yerindeki hükümetler ve insanlar tarafından çok daha hızlı benimseniyorlar. 

Dijital itibari paraya kıyasla kriptoyu avantaj sağlayan nedir? Ademi merkeziyetçilik ve şeffaflık, işlem süresi ve ücretleri ve coğrafi engellerin devamsızlığı. 

Piyasa Değeri

Coinmarketcap’e göre 2019’da 2420 kripto paranın toplam piyasa değeri 302,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bununla birlikte, fiat piyasası 81 trilyon dolardı ve 15 fiat para biriminin tümü BM tarafından kabul edildi. 

2021 itibarıyla Bitcoin 647,2 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahipken, onu Ethereum (122.6), Tether (24.2) ve Litecoin (9.2) izliyor. Tüm kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri 950 milyar doları buldu. 

Rakamların nasıl yükseldiğini görebiliyoruz ve bu sadece kriptonun piyasada ne kadar adil bir performans gösterdiğini gösteriyor. 

Kripto para birimleri ile daha ucuz hizmetler 

Kriptolar şu anda gelişme ve büyüme aşamalarında olsalar da, sahip oldukları potansiyele tam olarak tanık olunabilir. Blockchain CloVR tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 707 katılımcıdan 112’si ailelerine ve evlerine para göndermek için kripto para birimleri kullandığını söyledi. Bu rakamın daha da yükselmesi kaçınılmaz. CloVR tarafından yapılan bu araştırmanın bulgularına detaylı bir şekilde bakalım. 

Çeşitli ödeme yöntemlerini kullanan katılımcıların yüzdesi: 

Ankete katılan toplam 707 kişinin yaklaşık% 1,8’i çevrimiçi hizmetlerden memnun değildi. Ancak,% 10,4’ü Para Transferi Hizmetinden,% 15,1’i geleneksel banka havalesinden memnun değildi. 

Kripto para ticaretinin yükselişi 

Kripto sadece işlem ve ödeme alanlarında değil, ticaret dünyasında da yükseliyor. Yatırımcıların çoğu portföylerine kripto para dahil ediyor. Risklerin çeşitlendirilmesine ve tamamen azaltılmasına yardımcı olurlar. Chappuis Halder’e göre 2017’de yaklaşık 35 milyon doğrulanmış kripto hesabı vardı. O zamandan beri bu sayı ikiye katlandı. 2018’de bu sayıya 17 milyon ekleme yapıldı. 

Bu, tüccarların kripto işlemlerine katıldığını ve sayıların sadece yükseldiğini gösteriyor. Finansal hizmet sağlayıcıları ve çevrimiçi komisyoncular burada önemli bir rol oynamaktadır. ETFinance gibi birçok üst düzey broker, özelleştirilebilir ve esnek kripto ticaret hizmetleri sunuyor. Bu finansal hizmet sağlayıcıları, düşük ücretlerle birden fazla kripto ticareti üretiyor.

Bu tür hizmetler, ticaret dünyasında kriptoda bir artışa neden oldu. 

Kripto ödeme mekanizması: Aracıları kesmek 

Bitcoin, üçüncü bir tarafın katılımı olmadan iki taraf arasında ödeme ve takas işlemlerini kolaylaştırır. Herhangi bir işlem tamamlandığında, bilgisayar “düğümleri” bu işlemi işler ve bir defter görevi gören “blok zincirine” kaydeder. İşlemin doğrulanmasından sonra, bu işleme benzersiz bir adres atanır. Bu tür işlemlerin bağlantıları ve bağlantıları bir blok zinciri oluşturur.  

Buradaki önemli avantajlardan biri, işlemler kayıt altına alınsa bile hiçbir kişisel bilginin sızdırılmaması veya açığa çıkmamasıdır. Bu şekilde, kripto ödeme mekanizması mutlak şeffaflığa yol açar ve aynı zamanda işlemleri güvence altına alır. İtibari para birimi ödeme yöntemlerinin aksine, aracı kurum olmadığı için maliyetler azalır. 

McKinsey tarafından yapılan araştırmaya göre, dünya çapında 2,5 milyon insana devam eden finansal sistem yapısı tarafından yetersiz hizmet ediliyor. Birçok kişi işlemleri kolaylaştırırken büyük maliyetlerle karşılaşabilir. Örneğin Filipinler’e 200 dolar göndermek, geleneksel ödeme yöntemleriyle 12 dolarlık bir işlem maliyeti oluşturacaktır. Ancak böyle bir işlem bitcoin ile kolaylaştırılırsa, işlem ücreti birkaç kuruştan fazla olamaz. 

Kripto’nun önemli ülkelerde yeni konumu 

Kripto para birimleri, nakitsiz işlemleri merkezi olmayan bir şekilde kolaylaştırır. İşlemler ABD doları kullanılmadan gerçekleşebileceği için bu, uluslararası ticaretin tamamını değiştirir. Uluslararası ekonomik yaptırımların zorluklarıyla karşılaşan herhangi bir ülke en çok kripto kullanabilir. 

  • Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, 2016 yılında, petrol destekli bir kripto para birimi olan 100 aslan birimi “petro” yu duyurdu. Kripto para birimi, ülkenin “ABD dolarının otokrasisine” ve ABD öncülüğündeki ekonomik yaptırımlara meydan okumasına izin vermek için kullanılır. 
  • Çin ayrıca, petrol işlemlerinde doların üzerine çıkmak için “petro-yuan” lansmanını duyurdu. 
  • Alibaba’nın Payment Ant Financial, birkaç hızlı ve daha ucuz finansal işlevler yapmak için blockchain teknolojisi ve AI aradıklarını doğruladı. 
  • İngiltere’de Blockchain Tech Limited, lüks ticaret arenasında plastiği ve sahtekarlığı azaltmak için blockchain teknolojisini kullanıyor. 

Ancak yine de çoğu ülke dijitalleştirme veya kripto ödeme mekanizmasını benimsemeye henüz hazır değil. Japonya ve Hindistan gibi birçok ülke hala nakit merkezlidir. 

Sonuç: Fiat alternatiflerine henüz ihtiyaç var mı? 

Kripto para birimlerinin ve etkileyici blockchain teknolojisinin sunduğu muazzam fırsatlara ve verimliliğe rağmen , birçok ülke geleneksel banka paraları ve banknotları açısından kripto para birimlerini değiştirme ve fiat para birimlerini devralma konusunda endişeli. 

Ne olursa olsun, işlemlerde, ödemelerde ve alım satımlarda temellerini oluşturan kripto para birimleri çok sıkı ve hızlı bir şekilde görülebilir. Mayıs 2020 itibarıyla kripto para piyasası 265.545 milyar dolardı. Tek başına Bitcoin, günlük 6 milyar dolarlık çevrimiçi işlemden sorumludur. Tüm dünyada kripto kullanıcıları 40 milyonu aştı. 

2023 yılına kadar küresel blockchain pazarının 23,3 milyara çıkacağı tahmin ediliyor. 

Bu rakamlar çığır açıcı ve kripto paranın burada kalacağını ve gelecekte isteyerek fiat’ın yerini alabileceğini öne sürüyor.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz