Ana Sayfa Ekonomi Karma Oran Tanımlandı ve Hesaplanması Açıklandı

Karma Oran Tanımlandı ve Hesaplanması Açıklandı

0
Karma Oran Tanımlandı ve Hesaplanması Açıklandı

Karma Oranı Anlamak

Karma oran nedir?

Karma oran, yeni bir kredinin ve eski bir kredinin ortalama faiz oranıdır. Bu hesaplama neden gerçekleşir? Örneğin, borçlular, önceki kredi henüz tam olarak ödenmemiş olsa bile yeni bir ek kredi alırlar. Diğer vakalar, iki yeni ve orijinal kredinin eskisini yeniden finanse etmesini içerir. Borç verenler neden bu karma oranları veriyor? Bunun nedeni, borçluların yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmek yerine, önceki kredilerini düşük faiz oranları ile yeniden finanse etmeleridir.

Kısacası, Karma oran, bir faiz toplamına eşit olan farklı kredi faiz oranlarının bir karışımıdır, dolayısıyla adı Karma orana sahiptir. Bir kredi yeniden finansmanında, ödenen fiili faizi belirlerler.

Karma oranların kullanımı

Peki şimdi, Karma oranlar ne zaman kullanılıyor? Bir kredi yeniden finansmanı sırasında fiili bir faiz oranı ödemesi belirlendiğinde, ikinci ipotek gibi yeni borçlar elde edildiğinde veya havuzlanmış fon maliyetini hesapladığında, harekete geçerler.

İki kredi aynı şart ve koşullara sahipse, birleşik oran, boyutlarına göre iki oranın matematiksel ortalamasına eşit olacaktır. Farklı kredilerde, karma oran ilk hesaplaması kredilerin yıllık faiz oranlarını kullanacaktır.

Havuzlanmış bir fon maliyetini tanımlama

Birleştirilmiş fon maliyetlerinin hesaplanmasında Karma oranlardan daha önce bahsetmiştik. Birleştirilmiş fon maliyeti, bir işletmenin kredi alma ve hizmet verme araçlarında finansman çekmeye yönelik maliyetlerinin bir hesaplamasıdır. Yatırımcılar, kuruluşlara menfaat elde etmeleri için fon verir. İşletmenin yatırımcıya geri ödediği faiz, fonların maliyeti veya başkalarının dediği gibi, sermaye maliyeti haline gelir.

Fonların toplam veya birleşik maliyeti, tüm varlıkları ve borçları içerir. Kombine maliyet nasıl belirlenir? İşletme, bilançoda farklı menfaatlere maruz kalan tüm varlıkları bölmeli ve ardından bunları farklı yükümlülüklere tabi olan varlıklarla karşılaştırmalıdır.

Havuzlanmış fon maliyetinin hesaplanması

Özdeş hesap dönemi, borçlara ve varlıklara maruz kalan varlıkların borçlar ve kredilerle karşılaştırıldığı durumlarda birleşik fon maliyetini hesaplar.

Karma oran örnekleri

Karma oranlar, şirketlerin borçları ve bireylerin aldığı borçlar veya kişisel kredilerle ilgili olabilir. Karma oranların hesaplanması, kredilerin faiz oranlarının ortalamasını alıyor.

Diyelim ki bir şirketin iki borcu var. İlk borç% 10 faiz oranıyla 500.000 $ ve% 12 faiz oranıyla 200.000 $ borçtur, Karma oranın hesaplanması şu şekilde olacaktır: [(500.000 $ x 0.1) + (200.000 $ x 0.12)] / (500.000 $ + 200.000 $)

Diğer senaryolarda, bankalar müşterilerin kalması için bu karma oranları sunar. Krediye değer müşteriler, doğrulandıktan sonra daha fazla kredi alacaklardır.

Bir müşterinin 100.000 $ tutarında bir ipoteğin% 6 faiz oranına sahip olduğunu varsayalım. Ancak şu anda bankanın cari faiz oranı% 8’dir. Yani müşteri yeniden finanse etmek istiyor. Daha sonra banka, kredi itibarını doğruladıktan sonra müşteriye% 7 harmanlanmış bir para verebilir.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz