Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaEkonomiKripto ATM'leri Bitcoin Satın Alıyor

Kripto ATM’leri Bitcoin Satın Alıyor

Bitcoin ATM’leri ana akım ve bankasız kişilerin kripto para birimine erişimini kolaylaştırabilir. Ancak güvenlik riskleri kullanmayı sınırlayacak mı?

Bitcoin (BTC) satın alma söz konusu olduğunda son veriler 2021’de kripto para ATM kurulumlarında önemli bir artış olduğunu ve 1 Ocak 2021’den yazma zamanına kadar %71,3’lük bir artış gösterdi.

Özellikle dünya çapında 24.000’den fazla kripto ATM var. Veriler ayrıca kripto para ATM’lerinin bir günde yaklaşık 52.3 makine oranında yüklendiğini gösteriyor.

Kripto sektörü için büyüme devam ederken kripto para ATM’lerindeki bu dalgalanmanın arkasındaki neden Bitcoin almak için nakit kullanma talebindeki artışın bir sonucu olabilir.

Bitcoin Depot ürün operasyonları direktörü, başta banka altı topluluğu olmak üzere her kesimden daha fazla insanın kripto para birimine ilgi duymaya başladığını söyledi. Bitcoin Depot bir Bitcoin ATM operatörüdür.

Nakit Ana Akım Ekonomi İçin Kolaydır

Bazı insanların bir alışverişe kıyasla neden bir ATM’den kripto para almak istediklerine dair birçok neden olsa da yaygın kullanım örneklerinin çoğu kripto para birimine hızlı ve kolay erişime odaklanmış görünüyor.

Örneğin, bir araştırma parçası önümüzdeki yıl 50 milyondan fazla Amerikalının kripto para birimi satın alabileceğini iddia ediyor. Bulgular, anlayış eksikliğinin yeni yatırımcılar için en büyük engel olduğunu da gösteriyor. Esas olarak ankete katılanların %20’si hala nasıl kripto satın alabileceklerini anlamadığını söyledi.

Coinsource pazarlama ve strateji direktörü verdiği demeçte, birçok insanın atm gibi fiziksel bir makinenin dokunsal unsuru olan kripto para birimi değerine başlamak istediğini söyledi.

Direktör, Bitcoin ATM’lerinin, büyüyen bir hedef grup için Bitcoin’i satın almanın en iyi yolu olduğuna ikna oldu. Tüm bunlar açık olsa da artık milenyumlar ve bebek boomer’larında da durum haline geldiğine işaret ederek, bu kullanıcıların btc ATM işlem hacimlerinin bugüne kadarki en büyük kısmını oluşturan olduğunu söyledi.

CoinFlip CEO’su, BTC ATM’lerinin esas olarak kriptonun sindirilebilir ve kriptonun inceliklerini veya altta bulunan blockchain teknolojisini anlamayabilecek yeni kullanıcılar için ulaşılabilir olmasını sağlamak için çalıştığını söyledi.

Bu noktayı göstermek için CoinFlip, Crypto Twitter’da kaç kişinin bitcoin ATM’si kullandığını belirlemek için bir Twitter anketi yaptı. Bu anket insanların %72,2’sinin hiç Bitcoin ATM’si kullanmadığını, sadece %27,8’inin makineleri kullandığını söylediğini ortaya koydu.

Sonuçlara şaşırmadığını belirten uzmanlar, Crypto Twitter’ın kripto konusunda oldukça tutkulu ve teknolojiyi derinden anlayan insanlardan oluştuğunu bu bağlamda ana akım kullanıcıların bu bitcoin ATM’lerinin ana müşterileri olduğu belirtildi.

“Kripto ATM kullanmak kripto satın almanın en basit yoludur. Doğrulama için haftalarca veya aylarca beklemeniz gerekmez ve normalde arabanıza dönmeden önce kripto paranızı alırsınız. İnsanlar ATM’leri anlıyor ve kripto ATM’ler bir konseptte çok farklı değil.”

Kripto alanında birçok müşteri grubu olduğu söyleniyor. Celsius merkezi bir kripto borç verme platformudur. Sahiplerinin kriptolarını asla satmayacakları konusunda ısrar ederken, spekülatörler piyasayı mükemmel bir şekilde zamanlamak için çabalıyorlar. Ancak ‘turist’ kullanıcıların bir Bitcoin ATM’sinden yararlanabilecek kullanıcılar olabileceği belirtildi. Uzmanlar şunları açıkladı:

“Geçici işçiler ve banka hesabı olmayanların %25’i için, bir Bitcoin ATM’si Western Union veya banka havalesinden daha ucuzdur. Bu segment büyümeye ve müşterilerinden fazla ücret alan geleneksel finans şirketlerinden pazar payı almaya devam edecektir.”

Bitcoin ATM’leri Büyüyor, Ancak Güvenlik Endişeleri Devam Ediyor

ABD’deki hanelerin %6’sından fazlasının veya yaklaşık 14,1 milyon Amerikalı yetişkinin hala bankaya yatırılmamış olduğu göz önünde bulundurularak, Bitcoin ATM’lerinin ilerlemek için çoğalması bekleniyor. Muhney tarafından desteklenen tahmin, şunları düşündürmektedir:

“2025’e kadar 100.000’den fazla Bitcoin ATM’si kurulacak ve sektör 1,7 milyar doların ötesine çıkacak.”

Bu rakamlar tomurcuklanan kripto endüstrisi için önemli olsa da güvenlik zorlukları benimsemeyi sınırlayabilir. CipherTrace’in baş finansal analisti, 2021 gibi kısa bir süre önce Kanada’da faaliyet gösteren BTC ATM’lerinin herhangi bir Müşterinizi Tanıyın (KYC) süreçlerine ihtiyaç duymadığını söyledi.

“Bu Bitcoin ATM’lerinin hiçbiri KYC’ye ihtiyaç gerektirmedi, bu da bunları vahşi batı yaptı.”

Kripto alanı olgunlaşmaya devam ederken, ABD’deki Bitcoin ATM’lerinin çoğunun artık kullanıcılardan bir tür KYC’ye ihtiyaç duyduğunu söyledi:

“KYC, bu para hizmeti işletmelerinin geleneksel finansal sistemin bir parçası olması için kritik öneme sahiptir. Şu anda operatörlerle birlikte uyumluluk odaklı çok sayıda Bitcoin ATM satıcısı (donanımı yapanlar) görüyoruz.”

İç Gelir Servisi (IRS) de dahil olmak üzere çeşitli kuruluşlardan yapılan incelemeler nedeniyle bunun norm haline geldiği belirtildi.

Buna ek olarak uzmanlar, CipherTrace’in Bitcoin ATM sağlayıcılarının seyahat kuralına uymaya yönelik bir çözümle biraz ilgilendiğini görmeye başladığını söyledi. Aynı durumda, Finansal Eylem Görev Gücü’nün (FATF’ler) Seyahat Kuralı 2021 yılında Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcıları için uygulandı.

Seyahat Kuralı, işlemler sırasında müşteri verilerini toplamak ve paylaşmak için VASP’lere ve düzenleyicilere ihtiyaç duyar. Jefferies, CipherTrace’in altı bitcoin ATM operatörüyle birlikte çalışarak, esas olarak karşı taraf VASP’in FATF yönergeleri tarafından talep edilen durum tespitini ele almak için ‘Gezgin’ olarak bilinen bir seyahat kuralı çözümü uygulamak için çalıştığına inanıyor.

Crypto.com ve Binance gibi bazı borsalar bu Gezgin aracını yakın zamanda uygularken, Jefferies CipherTrace’in btc ATM operatörlerinin uyumlu olması için ürünü oldukça uygulanabilir hale getirdiğini söyledi.

Durum böyle olabilir, ancak sektör uzmanları Bitcoin ATM’lerinin geleneksel ATM’ler kadar güvenli olduğunu düşünüyor. Ovex’in CEO’su ve kurucu ortağı şunları söyledi:

” Şirketin araştırmasına göre, Bitcoin ATM’lerinin son derece büyük işlemler için kullanılacağına inanmıyoruz.”

Bu durumda, Güney Afrikalı bir kripto borsası olan Ovadia, siber ve fiziksel güvenlik açısından normal ATM’lere kıyasla özel güvenlik kurmaya gerek olmadığını belirtti.

Chainbytes’ın Bitcoin ATM üreticisi CEO’su Eric Grill, firmanın işlem başına %17’lik büyük bir ücret talep eden HippoAtm.com işlettiğini söyledi. Grill, HippoAtm.com makinelerde ortalama işlem tutarının temmuz için 1183,92 dolar, haziran için 1325,98 dolar olduğunu söyledi.

Güvenlikle ilgili konular tartışılırken göz önünde bulundurulması gereken önemli bir noktadır. Jefferies, büyük işlemleri işleyen Bitcoin ATM’lerinin şüpheli olabileceğini vurguladı. Örneğin, Ağustos 2019’da Kunal Kalra’nın (shecklemayne) Lisanssız bir para hizmetleri firması işlettiğine ve bitcoin’i ABD doları ile takas ettiğine atıfta bulundu.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Ömer Çelik
Ömer Çelikhttps://paragunlugu.com/
Finansal okur-yazarlığımı iyi bir seviyede tutmaya çalışırken karşılaştığım haberleri ve piyasa koşullarını yorumlayarak paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok beğeni alanlar

Son yorumlananlar

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım