Ana Sayfa Ekonomi Hindistan Merkez Bankası kendi dijital para biriminin aşamalı olarak piyasaya sürmeye hazırlanıyor

Hindistan Merkez Bankası kendi dijital para biriminin aşamalı olarak piyasaya sürmeye hazırlanıyor

0
Hindistan Merkez Bankası kendi dijital para biriminin aşamalı olarak piyasaya sürmeye hazırlanıyor

Başkan Yardımcısı T. Rabi Shankar, Hindistan Merkez Bankası’nın kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) aşamalı olarak tanıtmayı düşündüğünü ve temel teknoloji ve ihraç yöntemi de dahil olmak üzere çeşitli konuları incelediğini söyledi.

Shankar, perşembe günü geç saatlerde yayınlanan bir konuşmaya göre, “CBDC’lerin ileriye dönük her merkez bankasının cephaneliğinde olması muhtemeldir. Bunu ayarlamak dikkatli bir kalibrasyon ve uygulamada nüanslı bir yaklaşım gerektirecektir.” Dedi.

“Söylendiği gibi, her fikir zamanını beklemek zorunda kalacak. Belki de CBDC’lerin zamanı yakındır” diye ekledi.

Bank for International Settlements tarafından 2021 yılında yapılan bir ankete göre, merkez bankalarının %86’sı aktif olarak CBDC potansiyelini araştırıyor, %60’ı teknolojiyi deniyor ve %14’ü pilot projeler uyguluyor.

Çin, alana öncülük ediyor ve ABD Federal Rezervi ve İngiltere Bankası gelecekteki bir lansman için araştırırken, birkaç şehirde dijital para birimi denemelerine başladı.

RBI, yıllardır CBDC fikri üzerinde çalışıyor. Bitcoin gibi sanal para birimleri (VC’ler) son yıllarda Hindistan’da popülerlik kazandı ve resmi olmayan tahminler, ülkenin kripto varlıklarında 100 milyar rupi (1,34 milyar $) üzerinde tutan yaklaşık 15 milyon yatırımcıya sahip olduğunu gösteriyor.

RBI, Nisan 2018’de yasaklamaya çalıştığı kripto para birimlerinin yayılması ve kullanımı konusundaki endişesini defalarca dile getirdi. Ülkenin üst mahkemesinin hareketin anayasaya aykırı olduğunu söylediği Mart 2020’de yasağı geri çekmek zorunda kaldı.

Shankar, gelişmekte olan ekonomiler için CBDC’lere duyulan ihtiyaçla ilgili olarak, “CBDC’ler yalnızca ödeme sistemlerinde yarattıkları faydalar için değil, aynı zamanda geçici özel VC’ler ortamında genel halkı korumak için gerekli olabilir.” Dedi.

Bank of Baroda baş ekonomisti Sameer Narang, yatırımcıların son düşüşlere rağmen değeri artan özel dijital para birimlerine bakmaya devam edeceklerini söyledi.

“Bazı kullanıcılar, özel dijital para birimlerini yalnızca ödemeler için değil, değer deposu olarak kullanmak isteyebilir” diye ekledi.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz