Ana Sayfa Ekonomi İsrail hükümeti 61 bin doların üzerindeki kripto varlıklarını takip etmeye çalışıyor

İsrail hükümeti 61 bin doların üzerindeki kripto varlıklarını takip etmeye çalışıyor

0
İsrail hükümeti 61 bin doların üzerindeki kripto varlıklarını takip etmeye çalışıyor

İsrail hükümeti, “kara sermayeye karşı savaşın” bir parçası olarak vergi kaçakçılığını caydırmak ve kara para aklayıcıları için yasal boşlukları kapatmak için çabalarını artırıyor. Maliye Bakanlığı tarafından bu hafta yayınlanan yeni bir yasa tasarısında özetlenen önlemler arasında kripto para birimi kullanıcılarını daha fazla inceleme altına almak için yeni bir yasal gereklilik öneriliyor.

Bu bildirim yükümlülüğü vergi yılının bir veya daha fazla gününde kişisel olarak veya 18 yaşından küçük bir çocuk adına bu tutarda veya daha fazla kripto para birimine sahip olan herhangi bir İsrail vatandaşı için geçerli olacaktır. 

Tasarıda şunlar belirtiliyor:

“Sanal para birimleri halk arasında yaygınlaştı ve pratikte borsalarda bir varlık olarak işlem görüyorlar. Dijital paralar küçük birimlere bölünebilir, elektronik araçlarla nispeten kolay bir şekilde aktarılabilir ve gözetim veya denetime tabi değildir. Bu koşullar altında sanal para birimi, geliri gizlemek, beyan edilmemiş varlıkları biriktirmek ve kara para aklamak için uygun ve etkili bir araçtır.”

Onaylanması halinde, bu önlemin uygulamaya konulması, ek vergi yoluyla 2022’de devlet gelirlerini tahmini olarak 30 milyon şekel (9,2 milyon $) artıracak.

İsrailli iş gazetesi’nin bir haberine göre, İsrail Bitcoin Derneği başkanı, bu hafta başlarında İsrail Vergi Dairesi başkanıyla görüşerek şunları iletti; Kapsamlı raporlama yükümlülüğünün Bitcoin (BTC) sahiplerinin bir veri tabanını oluşturacağını savundu diğer varlıklarla karşılaştırıldığında benzeri görülmemiş bir şey.

Rosenfeld ayrıca, dijital varlıkların fiyat oynaklığı nedeniyle kripto yatırımcılarının bir ay ve eşiğin altına düştükten hemen sonra bir raporlama yükümlülüğüne hak kazanabileceğini savundu. Kanunda bu değişikliği herhangi bir diyalog ya da sonuçları anlamadan alelacele yapma kararının, yatırımcıların duruşma haklarını büyük ölçüde zedelediğini ve önerilen mevzuatın etkinliğini tehlikeye atmaktadır.

İsrail gazetesi ayrıca yasanın Bitcoin sahiplerine karşı haksız yere ayrımcılık yapacağına ve onları “potansiyel suçlular” olarak çerçeveleyeceğine dair itirazına da atıfta bulundu. Ona göre önerilen önlemler, halihazırda önemli düzenleyici zorluklarla karşı karşıya olan bir pazar olan dijital ekonomiye daha geniş bir şekilde erişimin kolaylaştırılmasına karşı çıkıyor.

Vergi avukatı, yasanın “yetkililer tarafından ‘Büyük Birader’ olma yolunda atılan bir diğer agresif adım olduğunu söyledi. Karar, devletin vergi mükelleflerinin borcunu düzgün bir şekilde bildirmelerine ve ödemelerine güvenmediğini açıkça ortaya koyuyor.” Ayrıca İsrail’de hisse senedi veya diğer varlıklarla yatırım yapan yatırımcılar için kripto para birimleri ile aralarındaki sınıflandırma denkliğine rağmen raporlama yükümlülüklerinin zorunlu olmadığını da kaydetti.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz