Ana Sayfa Ekonomi EĞİTİM Kendinden Şüphe Etmek Ticaretinizi Gerçekte Nasıl İyileştirebilir?

Kendinden Şüphe Etmek Ticaretinizi Gerçekte Nasıl İyileştirebilir?

0
Kendinden Şüphe Etmek Ticaretinizi Gerçekte Nasıl İyileştirebilir?

Güvenin bir yatırımcının fikirlerini daha iyi yürütmesine nasıl yardımcı olduğu hakkında çok şey söylendi, ancak biraz kendinden şüphe duymanın da bir faydası olabilir.

Amerikalı yazar ve psikolog Adam Grant, Think Again adlı kitabını “Yeniden düşünmek bir beceri setidir, ama aynı zamanda bir zihniyettir” diye yazdı.

Çoğumuz için bilgimiz ve inançlarımız, sözde şüphe rahatsızlığını keşfetmek yerine içinde kalmayı tercih ettiğimiz bir tür rahatlık bölgesi oluşturma eğilimindedir.

Grant, bilgimizi ve fikirlerimizi sorgulama eyleminin, dünyayı daha öngörülemez hale getirdiği için sinir bozucu olabileceğini açıklıyor.

“Gerçeklerin değişmiş olabileceğini, bir zamanlar doğru olanın şimdi yanlış olabileceğini kabul etmemizi gerektiriyor” diye yazdı.

Forex ticareti gibi stresli ve hızlı tempolu bir ortamda, genellikle durumu biraz farklı kılan bazı faktörleri hesaba katmadan, otomatik olarak iyi öğrenilmiş yanıtlara geri dönülür.

Elbette bu, “yatırım içgüdülerinizi” tamamen bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine, güven ve alçakgönüllülük arasındaki o tatlı noktayı hedeflemelisiniz.

Çoğu yatırımcı, özellikle daha deneyimli olanlar için, bilgi ve becerilerinin fazla tahmin edilmesi, yatırım stratejilerini sorgulamalarını ve geliştirmelerini engelliyorsa zararlı olabilir.

Başka bir deyişle, alım satımlarınız hakkında ikinci bir düşünceye sahip olmak ve bir dereceye kadar “sahtekarlık sendromu” aslında genel olarak performansınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Sahtekarlık sendromu, bireyin becerilerinden, yeteneklerinden veya başarılarından şüphe duyduğu psikolojik bir kalıp olarak tanımlanır. Mükemmelliklerine dair dış kanıtlara rağmen, sahtekarlık sendromu olan biri, bir sahtekar olarak ifşa edilme korkusuna sahiptir.

Grant, sözde sahtekarlık sendromunun üç iyi yönünden bahseder:

Bizi daha çok çalışmaya motive edebilir. Sahtekarlar gibi hissettiğimizde, kanıtlayacak ve haklarımızı kazanacak daha çok şeyimiz varmış gibi hissederiz.

Bizi daha akıllı çalışmaya teşvik edebilir. Kazanıp kazanmayacağımızdan emin olmadığımızda, stratejimizi yeniden düşünerek kaybedecek hiçbir şeyimiz yok.

Bizi daha iyi öğrenenler yapabilir. Kendi bilgi ve becerilerimizden şüphe duymak, bizi başkalarından öğrenmeye daha açık hale getirir.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz