Ana Sayfa Ekonomi EĞİTİM Bir Yatırım Çöküşünde Gözden Geçirilmesi Gereken 3 Şey

Bir Yatırım Çöküşünde Gözden Geçirilmesi Gereken 3 Şey

0
Bir Yatırım Çöküşünde Gözden Geçirilmesi Gereken 3 Şey

Kaybeden bir seride misiniz ve yatırım mojonuzu geri almak için mücadele mi ediyorsunuz? İşte oyuna geri dönmek için gözden geçirmeniz gereken birkaç basit şey.

Yatırım dünyasında kaybetme serileri nadir değildir. Tüm yatırımcılar bir noktada kaybetme çizgilerine ulaştı. Heck, sürekli olarak en karlı profesyonellerin bile düşüşleri var!

Bir çöküş her şeyle başlayabilir. O noktaya kadar tüm kârınızı yok eden büyük bir kayıpla başlayabilir veya bir dizi küçük işlem olabilir.

Ortak tema, sadece hesabınızı kırmızıya sokmakla kalmaz, aynı zamanda yatırım ruhunuza da zarar verir.

Bir yatırımcı kaybetme çizgisine ulaştığında, gururu yoluna girebilir ve kayıpları telafi etmek için her şeyi yapar.

Bu kendisinin haklı ve piyasanın yanlış olduğu konusunda baskı yaptığında intikam yatırıma yol açabilir. Diğerleri, her şeyi bir homerun yatırımı ile geri kazanmaya çalıştıkları için “çiftlik üzerine bahse girerler” ancak bu feci sonuçlara yol açabilir.

Peki durgunluktan çıkmak için ne yapmalısınız?

Yatırım psikoloğu Brett Steenbarger, aşağıdakilere daha yakından bakmanızı önerir:

1. Yatırım dökümü

Hangi kurulumların kazandığını ve hangilerinin kazanmadığını görmek için yaptığınız tüm işlemlere bir göz atın.

Hangi işlemlerin sizin için çalıştığını ve hangilerinin işe yaramadığını anlamak için tüm yatırım günlüğünüzü gözden geçirmek çok zaman alır. Ama birkaç saat yatırım mojo’nuzu geri almak için ödenmesi gereken küçük bir bedel değil mi?

Geçmiş alım satımlarınızı gözden geçirirken, verileri alım satım seanslarına, döviz çiftlerine, uzun veya kısa pozisyonlara, alım satım stratejilerine vb. ayırın. Bu alım satım yaparken genellikle tanımadığınız kazanç modellerini belirlemenize yardımcı olur.

2. Çıkış stratejileri

Durdurmanızı çok sıkı veya kâr hedefinizi çok fazla belirlediğiniz için kaybettiğiniz işlemleri gözden geçirin.

Mevcut piyasa oynaklığını dikkate aldınız mı? Bazı çiftlerin daha geniş dalgalanmalara eğilimli olduğunu unutmayın. Belirli bir paritenin oynaklığını da göz önünde bulundurabildiniz mi?

Piyasalardan veya işlem yaptığınız döviz çiftinden normalden daha fazla oynaklık bekliyorsanız, stopunuzu biraz daha geniş tuttuğunuzdan emin olun.

Ancak oynaklık azalırsa ve piyasalar yatay hareket ediyorsa, kâr hedeflerinizle çok iddialı olmayın.

3. Konum boyutları

Kaybeden bir serideyseniz, yatırım hacminizi küçültmeyi ve tekrar o yola dönene kadar daha az risk almayı düşünün.

Kâr/Zararınız için biraz endişelenmeyi bırakın ve piyasa hakkında daha iyi bir fikir edinmeye ve yatırım tutarlılığınızı yeniden kazanmaya odaklanın.

Bunu bir kez elde ettiğinizde, yatırım hacminizi kademeli olarak tekrar artırmaya başlayabilirsiniz.

“Tamam, genellikle işe yarayan yatırım stratejilerini ve yapmam gereken ayarlamaları belirledim. Şimdi ne olacak?”

Bu stratejileri kullanın ve elbette bu ayarlamaları yapın! Piyasalarla ne kadar erken senkronize olursanız o kadar iyi.

Günlüğünüzü gözden geçirmek, gerekli ayarlamaları yapmak ve işe yarayan ayarları yapmak için yeterince çaba sarf ettiyseniz, hesabınız bunun için size teşekkür edecektir.

Güveninizi yeniden kazanırken ve hesabınızı yeniden oluştururken konum boyutunuzu küçük tutmayı unutmayın. İşlemlerinizin kazanan olacağına dair bir garanti olmasa da en azından işlem başına ne kadar risk alacağınızın kontrolü sizdedir.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz