Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaEkonomiEĞİTİMHer Kurulumda Dikkate Alınması Gereken 5 Çıkış Stratejisi

Her Kurulumda Dikkate Alınması Gereken 5 Çıkış Stratejisi

Çoğu yatırımcı, yatırım girişlerini seçmek için çok zaman ve çaba harcar, ancak çıkışlarını planlamayı unutur.

Ancak kayıplarınızı en aza indiremiyor veya kazançlarınızı en üst düzeye çıkaramıyorsanız, iyi zamanlanmış ve düzgün bir şekilde yürütülen bir giriş ne işe yarar?

Muhtemelen deneyim yoluyla öğrendiğiniz gibi, piyasa her zaman istediğiniz gibi gitmez.

Tüm temel ve teknik analizleri yapmış olsanız bile, yine de bazı öngörülemeyen olayların olma veya fiyatın düşündüğünüz gibi tepki vermeme ihtimali vardır.

Ya yaparsa?

Bu olumlu senaryoda, kârınızı kilitlemek veya avantajınızı zorlamak için bir planınız var mı?

Plan yapmamak, başarısız olmayı planlıyor ve bu aynı zamanda yatırım çıkışları için de geçerli.

Korku ve açgözlülük gibi duygular, savaşın sıcağında sizi alt edebilir, bu nedenle aşağıdaki gibi açıkça tanımlanmış çıkış stratejilerine sahip olmak en iyisidir:

1. İlk zarar durdurma ve kar hedefi

Yeni başlıyorsanız veya kur ve unut tipi bir yatırımcıysanız, en başından itibaren duraklarınızı ve hedeflerinizi planlamak mantıklıdır.

Bu şekilde, fiyatın geçersiz kalma noktanıza ulaşması durumunda takasın dışında kalacağınızdan veya istediğiniz gibi giderse kazancınızın kaydedileceğinden emin olabilirsiniz.

Elbette, duraklarınızı ve hedeflerinizi seçmenin çeşitli yolları vardır ve bu, alım satım kurulumunuz veya ideal risk getirisi gibi faktörlere bağlıdır.

Bazı yatırımcılar bir limit emri belirlemek yerine açık bir kâr hedefi tutmayı tercih ediyor ve bu kesinlikle sorun değil. Unutmamanız gereken şey, bir stoploss ayarlamaktır!

2. Takip eden durdurma

Diyelim ki fiyat istediğiniz gibi gidiyor ve kârınızı korurken ve piyasa gürültüsünü aynı anda ortadan kaldırırken yatırımda kalmak istiyorsunuz.

Bu durumda takip eden bir durdurma oldukça kullanışlı olabilir. Bunlar, daha fazla kar elde etmek için sizin lehinize ayarlanmış durdurma emirleridir.

Takip eden duraklar için temel kural, bunları fiyat hareketi yönünde hareket ettirmek ve ondan uzaklaşmamaktır.

Başka bir deyişle, fiyatın yatırımınıza karşı hareket etmesi durumunda, kayıp boşluğunu genişletmek için takip eden durakları kullanmamalısınız.

3. Dinamik kar hedefleri

Daha önce kısaca belirtildiği gibi, bazı yatırımcılar kazançlarını maksimize etmek için kar hedeflerini de ayarlarlar.

Bu, daha fazla potansiyel kazanç için kapıyı açık bırakırken riskinizi azaltabilecek takip eden duraklarla birlikte kullanılabilir.

Örneğin, bir döviz çiftinin birbiri ardına destek seviyesini kırdığını görüyorsanız, sürekli momentumdan yararlanmak için kâr hedefinizi daha düşük ayarlamaya devam edebilirsiniz.

Ayrıca, pozisyonunuzu artırmayı gerektiren daha gelişmiş yatırım stratejilerinde de faydalıdır, ancak her zaman olduğu gibi uygun risk yönetimi uygulamayı unutmayın.

Piyasa aniden aleyhinize dönerse, hepsini (ve daha fazlasını) kaybetmek istemezsiniz!

4. Zaman durdurma

Sonsuza dek hissettiren ve fiyatın gerçekten hiçbir yere gitmediği bir işlem için açık tuttuğunuzu hiç fark ettiniz mi?

Çıkmanın ve yatırım sermayenizi daha iyi bir yatırım kurulumuna tahsis etmenin zamanı gelmiş olabilir!

Piyasa daha yeni konsolide olurken, durgun bir pozisyonda kilitli kalarak çok daha karlı fırsatları kaçırıyor olabilirsiniz.

Diğer stop türlerinde olduğu gibi, bu aynı zamanda yatırım tarzınıza da bağlıdır. Günlük yatırımcılar genellikle bir seansın sonunda tüm işlemlerden çıkmak için zaman durakları ayarlar. Bazıları, boşluk oluşması durumunda hafta sonundan önce tüm pozisyonları kapatmaya karar verir.

5. Piyasa çıkışı

Son olarak, koşullar değiştiğinde her zaman piyasadaki işlemlerinizden çıkma seçeneği vardır.

Ticari girişler genellikle belirli bir dizi öncülü temel alır (ister temel ister teknik olsun) bu nedenle, bunlar artık geçerli olmadığında çıkmak mantıklıdır.

Ancak bu yaklaşımın öznel olduğunu ve piyasa koşullarının aktif olarak izlenmesi gerektirdiğini unutmayın.

Her kurulum için sadece bir tür çıkış stratejisine bağlı kalmak zorunda değilsiniz ve beşini de kullanmak zorunda değilsiniz.

Günün sonunda, mükemmel girişi saplantı haline getirmenin bir anlamı olmadığı gibi, mükemmel bir çıkışın da olmadığını hatırlamak yardımcı olur.

Bunun yerine, kurulumunuzun geri kalanıyla çalışan çıkış stratejisine gitmeyi kendinize hatırlatın ve işlemlerinizi gözden geçirirken “daha ​​iyi çıkışlardan” bir şeyler öğrenin.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Ömer Çelik
Ömer Çelikhttps://paragunlugu.com/
Finansal okur-yazarlığımı iyi bir seviyede tutmaya çalışırken karşılaştığım haberleri ve piyasa koşullarını yorumlayarak paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok beğeni alanlar

Son yorumlananlar

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım