Ana Sayfa Ekonomi EĞİTİM Yatırımcıların daha iyi işlemler yapmak için MACD göstergesini kullanmalarının 5 yolu

Yatırımcıların daha iyi işlemler yapmak için MACD göstergesini kullanmalarının 5 yolu

0
Yatırımcıların daha iyi işlemler yapmak için MACD göstergesini kullanmalarının 5 yolu

MACD olarak da adlandırılan Hareketli Ortalama Yakınsama Iraksaklığı, yatırımcılar tarafından yaygın olarak kullanılan trend izleyen bir momentum göstergesidir. MACD gecikmeli bir gösterge olmasına rağmen olası trend değişikliklerini belirlemede çok faydalı olabilir.

MACD, merkez çizgisi olarak da bilinen sıfır çizgisinin üstünde ve altında salınım yapar. MACD değerine ulaşmak için daha kısa hareketli ortalama, daha uzun hareketli ortalamadan çıkarılır. MACD’nin üstel hareketli ortalaması olan bir sinyal çizgisi göstergeyi tamamlar.

Mavi çizgi MACD’dir ve kırmızı çizgi sinyal çizgisidir. Mavi çizginin kırmızı çizginin üzerine çıkması alım sinyali, mavi çizginin kırmızı çizginin altına düşmesi ise satış için bir tetikleyicidir. Merkez çizgisinin üzerindeki bir çarpı da bir satın alma sinyalidir.

Çeşitli konumlardan daha iyi girişler ve çıkışlar için göstergenin nasıl kullanılacağına bir göz atalım. Ardından, geri çekilmeler sırasında ve yükseliş trendinde MACD’nin nasıl analiz edildiğini inceleyeceğiz. Son olarak, MACD’deki farklılıkların önemine kısaca göz atacağız.

Göstergeyi kripto piyasası oynaklığına uyarlamak

Eski piyasalarla karşılaştırıldığında kripto para birimleri kısa sürede büyük hareketlere tanık oluyor. Bu nedenle girişler ve çıkışlar hareketin büyük bir bölümünü yakalamak için hızlı olmalı, ancak çok fazla kırbaç ticareti yapılmamalıdır.

Yeni bir yükseliş trendi başladığında genellikle birkaç hafta veya ay boyunca yürürlükte kalır. Bununla birlikte, her boğa aşamasının düzeltme payı vardır. Yatırımcılar trendde kalmayı ve yol boyunca her küçük geri çekilme tarafından durdurulmamayı hedeflemelidir.

Hedef, yeni yükseliş trendi başlarken pozisyona erken girmek ve bir trend dönüşü sinyali verilene kadar pozisyonda kalmak olmalıdır. Ancak, bunu söylemek yapmaktan daha kolay. Gösterge çok fazla sinyal verirse, büyük komisyonlara neden olacak ve duygusal olarak boşalacak birkaç istenmeyen işlem olacaktır.

Öte yandan zaman dilimleri daha az sinyal verecek şekilde seçilirse, gösterge geri dönüşleri belirlemede yavaş olacağından trendin büyük bir kısmı gözden kaçabilir.

Bu sorun MACD yaratıcısı Gerald Appel tarafından Teknik Analiz: Aktif yatırımcılar için Elektrikli El Aletleri adlı kitabında ele alındı.

Appel, daha hassas olanın girişler için ve daha az hassas olanın çıkışlar için kullanıldığı, güçlü trendler sırasında iki MACD göstergesinin nasıl kullanılabileceğini vurgular.

İki MACD birinden daha mı iyi?

Çoğu grafik yazılımı tarafından MACD göstergesi için kullanılan varsayılan değer, 12 ila 26 günlük kombinasyondur. Bununla birlikte, sonraki örnekler için daha az hassas olan ve satış sinyalleri oluşturmak için kullanılacak olan 19 ila 39 günlük kombinasyonla bir MACD kullanalım. İkincisi satın alma sinyalleri için kullanılacak 6 ila 19 günlük MACD kombinasyonunu kullanarak daha hassas olacaktır.

Bitcoin (BTC) Eylül 2020’de küçük bir aralıkta işlem görüyordu ve bu dönemde her iki MACD göstergesi de büyük ölçüde düzdü. Ekim ayında BTC/USDT çifti yükseliş trendine girerken, gösterge 2020 Ekim ortasında merkez çizgisinin üzerine çıktığında MACD bir satın alma sinyali verdi.

İşleme girdikten sonra, hassas 6 ila 19 günlük MACD kombinasyonunda MACD’nin dört durumda (tabloda elips olarak işaretlenmiştir) sinyal çizgisine nasıl yaklaştığını izleyin. Bu, yükseliş trendi henüz yeni başladığı için kazançların büyük bir kısmını masada bırakarak erken bir çıkışla sonuçlanabilirdi.

Öte yandan yükseliş trendi sırasında daha az hassas olan 19 ila 39 günlük kombinasyonun nasıl sabit kaldığına dikkat edin. Bu, MACD 26 Kasım 2020’de sinyal çizgisinin altına düşüp bir satış sinyali tetikleyene kadar yatırımcının piyasada kalmasını kolaylaştırabilirdi.

Başka bir örnekte, Binance Coin ( BNB ) 7 Temmuz 2020’de merkez çizgisini geçerek bir satın alma sinyalini tetikledi. Bununla birlikte, hassas MACD, BNB/USDT çiftinin küçük bir düzeltmeye girmesiyle 6 Temmuz’da hızla geri döndü ve sinyal çizgisinin altına düştü.

Nispeten, daha az hassas MACD, 12 Ağustos 2020’ye kadar sinyal çizgisinin üzerinde kaldı ve trendin daha büyük bir bölümünü yakaladı.

İki MACD göstergesini takip etmeyi zor bulan yatırımcılar, varsayılan 12 ila 26 günlük kombinasyonu da kullanabilirler. Litecoin’in ( LTC ) 75$’dan 413.49$’a yaptığı yolculuk, beş adet alım ve satım sinyali üretti. Tüm işlemler, iyi giriş (elips olarak işaretlenmiştir) ve çıkış (oklarla işaretlenmiştir) sinyalleri üretti.

MACD düzeltmeleri nasıl bildirebilir?

Yatırımcılar geri çekilme satın almak için MACD’yi de kullanabilirler. Bir yükseliş trendindeki düzeltmeler sırasında, MACD sinyal hattına düşer, ancak fiyat yükseliş trendini sürdürürken MACD sinyal hattından geri döner. Kancaya benzeyen bu oluşum iyi bir giriş fırsatı verebilir.

Yukarıdaki örnekte Cardano ( ADA ) 8 Ocak 2020’de merkez çizgisini geçerek bir satın alma sinyali verdi. Bununla birlikte, yukarı hareket durduğunda, MACD 26 Ocak 2020’de sinyal hattına yakın düştü, ancak bunun altında kırılmadı. Fiyat toparlanırken MACD sinyal hattından ayrıldı ve yükselişine devam etti.

Bu merkez çizgisinin üzerindeki haçı satın almayı kaçırmış olabilecek yatırımcılara bir fırsat verdi. ADA/USDT paritesi derin bir düzeltmeye başlarken 16 Şubat’ta satış sinyali oluşturuldu.

MACD sapmaları da bir trend değişikliğine işaret edebilir

Bitcoin’in fiyatı 21 Şubat 2021 ve 14 Nisan arasında daha yüksek seviyelere çıkmaya devam etti, ancak MACD göstergesi bu dönemde daha düşük seviyelere çıkarak düşüş eğilimi oluşturdu. Bu momentumun zayıfladığının bir işaretiydi.

Yatırımcılar, düşüş eğilimi oluştuğunda dikkatli olmalı ve böyle bir dönemde uzun işlemler yapmaktan kaçınmalıdır. Bu durumda uzun düşüş eğilimi, büyük bir düşüşle sonuçlandı.

Litecoin, Temmuz ile Aralık 2019 arasındaki güçlü düşüş trendi sırasında MACD’nin nasıl bir yükseliş farklılığı oluşturduğunu gösteriyor. Çapraz geçişi merkez çizgisinin üzerinde satın alan yatırımcılar Eylül ve Kasım aylarında kırbaçlanmış olabilir.

Bu yatırımcıların MACD sapmalarına göre hareket etmeden önce fiyat hareketinin trendini değiştirme belirtileri göstermesini beklemesi gerektiğini gösteriyor.

Birkaç önemli çıkarım

MACD göstergesi trendi yakalar ve ayrıca bir varlığın momentumunu ölçmek için kullanılabilir. Piyasa koşullarına ve analiz edilen varlığa bağlı olarak, yatırımcılar MACD’nin dönem ayarını değiştirebilir. Coin hızlı hareket ediyorsa daha hassas bir MACD kullanılabilir. Yavaş hareket edenlerde varsayılan ayar veya daha az hassas bir MACD kullanılabilir. Yatırımcılar daha iyi sonuçlar için daha az hassas ve daha hassas bir MACD göstergesinin bir kombinasyonunu da kullanabilirler.

Ancak her zaman çalışan mükemmel bir gösterge yoktur. Yukarıdaki permütasyon ve kombinasyonlarda bile işlemler beklentilerin tersine hareket edebilecektir.

Yatırımcılar, kayıpları hızlı bir şekilde azaltmak ve piyasa varsayıma göre hareket ettiğinde kâğıt kazançlarını korumak için para yönetimi ilkelerini uygulamalıdır.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz