Ana Sayfa Ekonomi Haberleri takas etmek mi? Bu olaylara bir göz atın

Haberleri takas etmek mi? Bu olaylara bir göz atın

0
Haberleri takas etmek mi? Bu olaylara bir göz atın

Haber ticareti yaparken nelere odaklanmalı


Çok yönlü bir CFD ticaret yolculuğunun hem teknik hem de temel analizi içerdiği yaygın bir gerçektir. Her ikisine de ihtiyaç var, her biri piyasaların kendi taraflarını kaplıyor.

Haber ticareti, temel analizle yakından ilgili bir tarzdır. Her ay, belirli küresel olaylar belirli pazarların iplerini çekiyor ve size en önemlilerini aşağıda sunuyoruz:

1. İstihdam Göstergeleri

Ülkelerin işsizlik oranları, bir ekonominin sağlığının bir göstergesi olarak hem piyasalar hem de Merkez Bankaları için her zaman çok önemli olmuştur. İstihdam ne kadar yüksekse, faiz oranları da o kadar yükseliyor. İstihdam göstergeleri arasında İşsizlik Oranı ve ABD ADP ve NFP Raporları yer alır; NFP, her ayın ilk cuma günü en çok takip edilen haber bültenlerinden biridir.

2. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)

Tüketici Fiyat Endeksi, enflasyonu ölçmek için en yaygın kullanılan ekonomik göstergelerden biridir. Bu endeks, bir sepet malın ortalama maliyetini ölçüyor ve aynı malların belirli bir süre içinde daha pahalı hale gelip gelmediğini vurguluyor. Bir ekonomi enflasyondan geçerse; Enflasyon etkilerine karşı koymak için faiz oranları yükselecek.

3. Merkez Bankası Toplantısı ve Faiz Kararı

Dünya Merkez Bankaları her ay bir araya gelerek sorumlu oldukları faiz oranlarına karar verirler. Oranlardaki bir artış genellikle bir para biriminin değerinin yükselmesine neden olur. Bunun tersi, faiz oranlarında bir düşüşle olur ve bu da para biriminin değerinde bir düşüşe neden olabilir.

4. Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH)

Gayri Safi Yurtiçi Hasıla, bir ülkenin ekonomik sağlığının önemli bir göstergesidir. GSYİH bir ülkenin Merkez Bankası beklentilerinin altına düştüğünde, para biriminin düşmesi beklenir. Öte yandan, GSYİH beklentileri aştığında, para birimi değeri yükselme eğilimindedir.

5. FOMC Toplantısı

Her ülkenin Merkez Bankası toplantısı çok önemli olsa da ABD Federal Açık Piyasa Komitesi, ABD Doları şu anda dünyanın rezerv para birimi olduğu için merkezde yer alıyor. FOMC, her ay faiz oranlarını belirlemek ve mevcut para politikasının etkili bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için toplanır. FOMC Toplantısı, yatırımcıların Merkez Bankalarının gelecekte nasıl davranacağını tahmin etmelerine yardımcı olur.

Sonuç olarak, tüm ekonomik göstergeler ve haber bültenleri yalnızca her bir yayının ne anlama geldiğini değil, piyasanın nasıl tepki vermesinin beklendiğini de gösteriyor. Yatırımcılar, yüksek potansiyel oynaklık nedeniyle haberleri takip etmekte zorlanabilirler, ancak uygulama ve eğitim, brokerinizin desteği ve sunulan ticaret araçları ile birlikte, bir yatırımcının isteyebileceği ideal paketi oluşturur.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz