Ana Sayfa Ekonomi ABD doları nereye gidiyor?

ABD doları nereye gidiyor?

0
ABD doları nereye gidiyor?

Şu anda dolar görünümü nasıl?

ABD doları 2020’de keskin bir düşüşün ardından 2021’de iyi bir başlangıç yaptı, ancak kâr elde etme ve daha hızlı ekonomik toparlanmanın iyimserliği nedeniyle Ocak ayındaki sıçrama kısa sürdü.

Doların altı ana para birimi karşısındaki performansını ölçen Dolar Endeksi, 2020 yılının büyük bir kısmında sert bir düşüş trendi içindeydi, yıl içinde% 7 civarında düştü ve yaklaşık üç yılın en düşük seviyesini gördü.

Dolar, Mart krizi sırasında yatırımcıların yüksek belirsizlik nedeniyle geleneksel güvenli liman varlığına koşmasıyla yükseldi, ancak büyük Merkez Bankası desteği ve koronavirüs aşısı beklentileri eğilimi tersine çevirdi ve doları keskin bir şekilde düşürdü.

Doların sert dalgalanmalara yol açtığı 2007/2009 durgunluğuna kıyasla, 2020’deki eylem, Merkez Bankalarının ve hükümetlerin büyük mali destekler ve ultra düşük faiz oranları içeren salgın ve benzeri politikalarının neden olduğu küresel kriz nedeniyle daha hafifti. .

ABD doları performansını etkileyen ana faktörler

Faiz oranları

ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını rekor düşük seviyelerde tutması ve varlık alımlarını sürdürmesi, Merkez Bankası’nın 2020’de politikasında bir değişikliğe gitmesi, faiz oranlarının ancak enflasyon önemli bir hamle yapıp yükseldiğinde yükselmeye başlayacağının sinyalini vermesi bekleniyor. % 2 hedef bölge ve işgücü piyasası koşulları Fed’in maksimum istihdam değerlendirmesiyle tutarlı seviyelere dönene kadar.

Merkez Bankası’nın ileriye dönük kılavuzuna göre, uzun vadeli faizler üzerindeki aşağı yönlü baskının devam etmesi ve aşırı gevşek politikanın en azından 2023’ün başlarına kadar yürürlükte kalması ve bu da doların acımasız görünümünü sürdürmesi bekleniyor.

Ekonomik aktivite

ABD ekonomisi, koronavirüs pandemisinin şiddetli etkisi nedeniyle 2020’de% 3,5 daraldı. Gayri safi yurtiçi hasıla, salgının ABD’yi vurduğu ikinci çeyrekte% 33,3 düştü, ancak ekonomik iyileşme konusundaki iyimserliğin artmasıyla üçüncü çeyrekte% 33,4 toparlandı.

 Yeni COVID-19 dalgası ve ardından gelen zorlu kısıtlayıcı önlemler, toparlanmayı büyük ölçüde yavaşlatarak 2020’nin dördüncü çeyreğinde% 4’lük bir daralmaya neden oldu.

ABD imalat sektöründeki faaliyet, 2020’nin ortasında keskin bir şekilde yavaşladı ve on yıldan fazla bir süredir en düşük seviyelere geriledi, ancak yılın ikinci yarısında toparlanmayı başardı ve Aralık ayında altı yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

İmalat sektöründeki koşulların iyileştirilmesi, ikinci dalga koronavirüs ile ilgili yeni bir dizi önlemden güçlü bir şekilde etkilenen hizmetler sektöründen gelen daha olumsuz rakamlara karşı koyuyor.

Emek

ABD istihdamı, Covid-19 salgınının ABD işgücü sektörü üzerindeki benzeri görülmemiş etkisinden ciddi şekilde etkilendi, Mart ve Nisan 2020’deki iş kaybının büyüklüğü, II.Dünya Savaşı’nın sonundan beri görülmedi.

ABD’deki istihdam, 2007/2009 Büyük Durgunluk sırasındaki% 6,3 düşüşe kıyasla 2020’de% 14,5 oranında düşerken, işsizlik bir önceki kriz döneminde% 10 artarken, geçen yıl% 14,7’ye yükseldi.

ABD emek sektörü, krizin zirve yaptığı Mart ayındaki kilitlenme sırasında 20,6 milyon iş kaybetti ve ardından Mayıs ve Haziran aylarında hızlı bir toparlanma yaşadı, ancak ABD tarım dışı maaş bordrolarının düşük olduğu Temmuz-Aralık döneminde yenilenen bir zayıflık görüldü. istikrarlı bir düşüşle ve Aralık ayında -227K’nın ilk negatif sonucunu vurdu.

Ocak ayındaki ılımlı ve beklentilerin altında toparlanma, istihdamdaki artışın yeniden çekişe geçtiğini, ancak toparlanma hızının yavaş kaldığını, dolar üzerinde olumsuz etki yaratan ve toparlanmanın durmasına neden olan uzun bir toparlanma döneminin sinyalini verdi.

İşsizlik başvuruları, Mart ayındaki 6.8 milyon zirvesinden önemli ölçüde düştü, ancak hükümetin işsizlik yardımlarını dolduran Amerikalıların sayısı inatla yüksek olmaya devam ediyor ve 2007/2009 Büyük Durgunluğunun en yüksek seviyesinin üzerinde.

ABD işgücü sektöründe devam eden zayıflık, toparlanma sürecinin başlangıçta beklenenden daha uzun süreceğine ve beklenenden çok daha düşük bir hızda ilerleyeceğine işaret ediyor.

Mali teşvik

ABD hükümeti krizin başlangıcında ekonomiye 3 trilyon dolar civarında para pompaladı ve Aralık ayında 900 milyar dolar ekleniyor.

İlk paketten gelen yardım çoktan tükendi ve ekonomiyi ayakta tutmak için çok ihtiyaç duyulan 1,9 trilyon dolar değerindeki yeni paket hakkında uzun bir tartışma ABD Kongresi’nde devam ediyor.

ABD’nin koronavirüs kaynaklı kriz sona erene kadar mali desteği sürdürmemesi halinde tehlikeli bir iflas ve işsizlik dalgasıyla karşı karşıya olduğuna dair güçlü uyarılara rağmen, ABD milletvekilleri şu ana kadar paketin boyutu üzerinde bir anlaşmaya varamadılar.

2021 Görünümü


ABD doları için 2021 görünümü zayıf seyrederken, bu dönemde ekonomik toparlanmanın hızlanmayacağı beklentisiyle doların yılın ilk yarısında artan baskı altında kalması bekleniyor.

Her ne kadar koronavirüs aşısı ABD’de piyasaya sürülmüş ve aşılamaya başlanmış olsa da, şiddetli pandemiyi durdurmada ve yaşam ve ekonomik aktiviteyi pandemi öncesi seviyelere geri getirmede önemli sonuçlar vermeye başlayana kadar zaman alması bekleniyor.

Piyasadaki güçlü risk iştahı, ekonomik toparlanmayı artıracak yeni mali yardım paketi umutları ile ABD hisse senedi endekslerini yükseltmeye ve dolara baskı yapmaya devam ederken, S & P500, Dow Jones ve Nasdaq100 yeni rekor seviyelere ulaştı ve daha fazla ilerleme sinyali verdi.

Yüksek petrol fiyatları da ABD doları üzerinde baskı oluşturuyor. Ham petrol, petrol fiyatlarının bir noktada sıfır seviyesine ulaştığı Mart-Nisan 2020 döneminde yaşanan tarihi düşüşün ardından önemli ölçüde toparlandı.

Küresel petrol talebindeki toparlanmanın, kriz sırasında kesintiye uğradıktan sonra hızlanıp normale döneceğine dair artan beklentilere karşı artan duyarlılık, petrol fiyatlarını yükseltmeye ve risk duyarlılığını artırmaya devam ediyor.

Dolar endeksi, 90 $ / 88 $ bölgesinde kilit teknik desteklere baskı yapıyor ve bu seviyelerin kırılmasıyla daha güçlü düşüş ivmesi bekleniyor.

Piyasa gözlemcilerinin çoğu bu yıl doların önemli bir artışını beklemese de, ekonomik toparlanmanın artması halinde yılın ikinci yarısında dolar için bir miktar rahatlama beklenirken, zayıflığın önümüzdeki aylarda da devam etmesi bekleniyor.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz