Ana Sayfa BORSA FİNANS Güney Kore, Kripto Paralardan Vergi Alıyor

Güney Kore, Kripto Paralardan Vergi Alıyor

0
Güney Kore, Kripto Paralardan Vergi Alıyor

Maliye bakanlığı pazartesi günü yaptığı açıklamada, Güney Kore’nin artan refah maliyetlerini karşılamak için taze gelir arayışında olduğu için kripto para yatırımcıları ve yüksek gelirlilerin vergi kaçakçılığına yönelik önlemleri sıkılaştırmaya çalışacağını söyledi.

Hükümet vergi kodlarını gözden geçirmeyi teklif ediyor, böylece vergi yetkilileri, kripto para birimleri dijital cüzdanlarda saklansa bile vergi kaçakçıları tarafından tutulan kripto varlıklara gelecek yıldan itibaren el koyabilecekler.

Mevcut düzenlemeler, yetkililerin dijital cüzdanlarda tutulan sanal varlıklara el koymasını zorlaştırıyor, ancak borsalar aracılığıyla erişilebilenlere gecikmiş vergileri ödemek için el konulabilir.

Başkan Moon Jae-in artan refah harcamalarını finanse etmek için vergi tabanını genişletmeye çalışırken, vergi kaçakçılarının peşine düşmek, Güney Kore’nin kara para aklama ve kripto para birimleri kullanarak diğer mali suçların kökünü kazımak için kripto piyasalarının gözetimini sıkılaştırmaya yönelik daha geniş soruşturmasının bir parçası.

Güney Kore, 2020’de herhangi bir yerde en düşük doğum oranına sahip dünyanın en hızlı yaşlanan toplumu haline gelirken, hükümet zengin vatandaşların yaşlanan nüfusun artan maliyetlerinin yükünü paylaşmalarını sağlamak için büyük gelirlilerden ve holdinglerden vergi alıyor.

Pazartesi günkü teklif, hükümetin toplam 16 vergi kanununu gözden geçirmeyi amaçlayan vergi sistemini yılda bir kez gözden geçirmesinin bir ayağını oluşturuyor.

Revizyonlar, yarı iletkenler, piller ve aşı sektörlerinde araştırma ve geliştirme için vergi indirimleri yüksek gelirlilerden beklenen herhangi bir ek geliri fazlasıyla dengelediğinden, şimdi ile 2026 arasında vergi gelirinde en az 1,5 trilyon won (1,30 milyar $) düşüşe yol açacak. Bakanlığa göre maaş alanlar.

Maliye bakanı Hong Nam-ki düzenlediği basın toplantısında, “Bu 1,5 trilyon vergi tarafsız olarak tanımlanamasa da vergi kodlarını revize ettiğimiz için o kadar büyük bir miktar ve gerekli bir şey değil.” Dedi.

Hükümet ayrıca, özellikle başkent Seul dışında işe alım yapan şirketlere vergi teşviklerinin genişletilmesini önerdi ve üretim kapasitelerini yeniden kullanan şirketler için kurumlar gelir vergilerini düşürmeyi teklif etti.

Açıklamada, teklifin uygulanabilir hale gelmesi için milletvekillerinin onayına ihtiyaç duyduğundan, bakanlığın vergi incelemesini 3 Eylül’e kadar meclise sunacağı belirtildi.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz