Ana Sayfa Kripto Çin’in Bitcoin Madencilik Endüstrisinin Ölümü

Çin’in Bitcoin Madencilik Endüstrisinin Ölümü

0
Çin’in Bitcoin Madencilik Endüstrisinin Ölümü

Çin, Bitcoin madenciliğini yasaklayarak hayatının hatasını mı yaptı yoksa gizli bir planları mı var? 

21 Mayıs’ta,”Başbakan Yardımcısı Liu He’nin başkanlık ettiği üst düzey bir ekonomik ve finansal politika oluşturma organı olan Devlet Konseyi’nin Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi toplantısında” Çin, Bitcoin madenciliğini yasaklamaya karar verdi. Bir aydan kısa bir süre sonra, 19 Haziran’da Sichuan hükümeti, “Ye’nin tesisinin ve eyaletteki diğer 25 kripto para madenciliği projesinin kapatılması emrini verdi.”

O hikâye şöyle başladı:

Ye, 2018’de internet kafe işinin çoğunu kapattığında, Anhui eyaleti, Anqing’deki dairesini ipotek ettiğinde, akrabalarından borç aldığında ve karısını ve kızlarını Sichuan’a taşınmak üzere terk ettiğinde Bitcoin madenciliği kervanına atlamaya karar verdi.

Ye’nin ilk elden deneyiminden ne öğrenebiliriz?

1.- 80.000 Bitcoin Madenci Operasyonunu Yönetmek Sadece 80 Çalışan Alır

Tesisin Bitcoin madencilik operasyonlarının zirvesinde, Ye 80 çalışandan ve toplam 80.000 madencilik makinesinden sorumluydu ve tüm projenin Sichuan nehirlerinin zirve yaptığı altı ayda 90 milyon Yuan’dan (14 milyon $) fazla kazandığı tahmin ediliyordu.

Rakamlar şaşırtıcı. Açıkça görülüyor ki, madencilik operasyonlarını büyütmek çok büyük bir avantaj sağlıyor. Özellikle elektriğin ucuz olduğu bölgelerde.

2.- Temiz Bir Yenilenebilir Enerji Sichuan’ı Kurtarmadı

Sichuan’daki kripto madenciliği için elektriğin temiz hidroelektrikten gelmesi, birçok kişinin eyaletin Bitcoin madencileri için güvenli bir sığınak olacağını düşündüğü anlamına geliyordu. Yerel yönetimler üzerinde karbon emisyonlarını azaltma baskısı arttıkça, madenciliğin esas olarak kömürle sağlandığı Sincan ve İç Moğolistan gibi eyalet düzeyindeki diğer bazı bölgelerde projeler başarıyla kapatıldı. 

Çin hükümetinin planı hakkında kesin olarak bildiğimiz tek şey şu: Çevre onların radarında değil. Bu madencilik faaliyetlerini tamamen başka nedenlerle kapatıyorlar. 

3.- Sorun Bitcoin’in Enerji Kullanımı Değil

Sichuan baskısının vurmak üzere olduğu gerçeği, herkesin bildiği şeyi doğruluyor: Bitcoin madencilerini çökertmek için “gerekçe”, sosyal aydınlar (Elon Musk gibi) tarafından bitcoin üzerindeki soğuk omuz ve ESG saçmalık bahanesinin kullanılması. Kripto “kirli”, her zaman kriptolar çok büyüdüklerinde düzenleyici bir baskı için yalnızca sosyal olarak kabul edilebilir bir sis perdesi olmuştur.

4.- Bireyler Çin’de Hala Bitcoin Madenciliği Yapabilir

Hükümetin katı yaklaşımına rağmen Ye devam etmeye kararlı: “Bu sektör son derece değişken. Yüksek duygular ve stres söz konusudur, ancak bu aynı zamanda çekiciliğidir. Şirketlerin Bitcoin madenciliği yapması yasak, ancak bireyler yasak değil” diyen Ye, eski ekipman satın alarak ve küçülterek operasyonunu tersine çevirmeyi planladığını da sözlerine ekledi.

Çin hükümeti yalnızca endüstriyel boyuttaki özel madencilik operasyonları konusunda endişeliydi.

5.- Bir Sahibi Günde 70 ile 80 Bitcoin Arasında Maden Çıkardı

Sahneye madenin sahibi olan başka bir karakter giriyor. Ona aynı zamanda bir takma ad olan Liu Weimin diyeceğiz. 

Liu’nun 10’dan fazla Bitcoin madencilik çiftliği vardı ve bu çiftlikler, sektördeki uzmanların eyaletteki tüm Bitcoin madenleri tarafından tüketilen toplam elektriğin sekizde birini oluşturduğunu tahmin ediyordu.

Liu, yoğun sezonlarda çiftliklerinin her gün 70 ila 80 Bitcoin çıkarabileceğini söyledi. Bir endüstri bilgi platformuna göre, dünya çapında her gün yaklaşık 900 Bitcoin basılıyor.

Toplam günlük ihracın neredeyse %10’u tek bir kişi için çok fazla gibi görünüyor. Bitcoin dünyası, Çin’in Bitcoin madenciliğini yasaklaması ile büyük bir kazanç elde etti. 

6.- Sanayi Boyu Bir Maden Bir Yılda Bile Kırılabilir

“Madencilik çiftlikleri bir şekilde geleneksel mahsul çiftliklerine benziyor. Bitcoin piyasası nasıl değişirse değişsin madencilik süreci devam ediyor. Liu, Caixin’e verdiği demeçte, bu tür tesislerin açılması nispeten istikrarlı bir yatırım ve genellikle bir yılda bile kırabilirim” dedi.

Dünyada size bu yatırım getirisini sağlayabilecek çok az işletme var. En azından yasal olanlar arasında. 

 

7.- Bitcoin Madenciliği Çin’de Saygın Bir İşti

Sichuan hükümetinin o zamanki madencilik dostu politikaları sayesinde, Liu’nun işi son üç yıldır gelişmeye devam etti. Kendisi için hızla bir isim yaptı ve yerel halkı yoksulluktan kurtarmaya yardımcı olan birçok model enerji tüketicisinden biri olarak tanındığı hükümet etkinliklerinde ve toplantılarında sık sık misafir oldu.

Saygın bir iş adamından sosyal bir paryaya. İşini eski haline getirme yolunda olmasaydı, Liu için üzülmek kolay olurdu.

Hükümetin 21 Mayıs’taki sıkı önlem duyurusunu takiben, Kuzey Amerika ve Kazakistan’da yeni yerler keşfetmek için çalışan ekipleri düzenledi. Haziran ortasında, şirketi Kanada’da Bitcoin madenciliği işi için potansiyel olarak yakıt sağlayabilecek bir petrol sahası satın aldı.

Peki, Çin neden Bitcoin madenciliğini yasakladı? Hiçbir fikrimiz yok. Ancak, sektör üzerindeki hâkimiyetlerinin zaten azalmakta olduğunu ve girişimcilerin küçük hidroelektrik santralleri sattığını biliyoruz.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz