Ana Sayfa Ekonomi Küresel enflasyon korkuları piyasayı batırır mı?

Küresel enflasyon korkuları piyasayı batırır mı?

0
Küresel enflasyon korkuları piyasayı batırır mı?

Enflasyon şu anda piyasanın ana konusu


Neredeyse her finans piyasası son aylarda enflasyon hayaletiyle boğuşuyor. Beliren bu endişe, diğer merkez bankalarının yanı sıra ABD Merkez Bankası’nın odak noktasını çekmiş ve kısa-orta ve uzun vadede endişelere yol açmıştır.

Dünyanın en büyük ekonomilerinin çoğu benzersiz bir sorunla karşı karşıyadır. Aynı anda ve hızlı bir şekilde yeniden açmak veya işe geri dönmek. Bu, özellikle emtia ve mallarla ilgili tüm meselelerde enflasyonda bir artışa neden olduğu için sorunludur.

Bu endişeler, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın konu hakkında uzun uzadıya konuştuğu son birkaç aydır tam olarak ortaya çıktı. Ancak bu, Avrupa pazarlarının da benzer endişeler yaşadığı bir ABD sorunu değildir.

Powell piyasaları sakinleştirmeye ve enflasyonun kabul edilebilir bir aralıkta olmasını sağlamaya çalışsa da piyasa yatırımcıları pek satılmıyor.

Bu, diğerlerinin yanı sıra hisse senedi, metaller ve emtia piyasaları da dahil olmak üzere, son zamanlarda küresel piyasalarda dolaşan bir dizi son elden çıkarma ve sarsıntıya dayanıyor.

Tahvil Getirisine Bakış

Küresel olarak tahvil getirileri ve 2021’de yükselişe geçerek, önceki yıldan beri görülmeyen en büyük tek günlük piyasa geri çekilmelerine yol açtı. Nitekim, özellikle 10 yıllık ABD tahvil getirilerindeki ani artışlar, son iki ayda piyasaların en güçlü itici güçlerinden biri olmuştur.

Bu getirilerdeki artış, yatırımcıları Federal rezervin şu anda tarihi düşüklerde olan faiz oranlarını yükseltmekten başka seçeneği olmayacağı konusunda endişelendiriyor.

Böyle bir hareket, ABD’deki hisse senedi piyasaları için büyük bir darbe olacaktır. Diğer ülkeler de benzer durumlarla karşı karşıyadır ve enflasyon, Covid dışında en endişe verici konulardan biri olarak geniş çapta dalgalanmıştır.

Ek olarak, ABD’deki Tüketici Fiyat Endeksi de yükseliyor ve bu endeks şehirli tüketiciler tarafından bir pazar sepeti için ödenen fiyatların zaman içindeki ortalama değişimini ölçüyor.

Analistler, son zamanlarda, yani küresel ekonomilerin esasen durma noktasına geldiği geçen Nisan ayına göre tartıldığında, daha yüksek bir yıllık artış tahmin ediyorlardı. Bununla birlikte, ABD’de son iki aydaki son TÜFE okumaları tahminlerin oldukça üzerinde gerçekleşti.

ABD’de Nisan ayında yapılan bu son okuma, uzun vadeli Hazine tahvilleri üzerinde açık ve anında bir etki yarattı. 10 yıllık Hazine bonosu faizleri, yakın zamandaki düşüşü tersine çevirerek %1,695’e yükseldi.

Yükselen Faiz Oranları Partiyi Durdurur mu?

Yatırımcılar bir süredir faiz oranlarının yükselmesinden endişe duyuyorlar. ABD endekslerindeki son piyasa gücünün çoğu, likidite artışına yol açan en düşük faiz oranlarına atfedildi.

Uzun vadeli Hazine getirileri, esas olarak hem enflasyona hem de Fed’in faiz oranlarını nasıl değiştirebileceğine ilişkin beklentilerden kaynaklanmaktadır.

Enflasyonun bir sonucu olarak tahvil getirileri çok yüksek bir seviyeye çıkarsa, bu sonuçta Fed’in para politikası önlemi almaya elini zorlayacaktır.

Son satışlar son zamanlarda S&P 500 ve diğer önemli endekslerde yaklaşık %2 veya daha az düşüş yaşadı. Ancak, bu hamleler artan verim korkusuna dayanıyordu. Herhangi bir fiili değişiklik veya daha kötüsü, Fed’in faizleri artırma yönündeki sürpriz kararı, yatırımcı güvenine büyük bir darbe olacaktır.

Belki de piyasalar için süregelen diğer endişelerden daha fazla, artan enflasyonist korkular en sorunlu olanıdır. ABD hisse senedi piyasaları, 2021 için şimdiden aşırı hızda ilerledi ve avanslardaki tek erteleme, artan getirilerle kontrol ediliyor gibi görünüyor.

Değerli metaller gibi geleneksel olarak enflasyondan faydalanan varlıklar bile, artan getirilerin yol açtığı piyasa katliamından kaçamadı.

Hem altın hem de gümüş , artan getirilerle tutarlı bir şekilde düştü. Bunun nedeni, artan faiz oranları ve daha yüksek bir ABD doları olasılığı, metaller için net bir negatiftir.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz