Ana Sayfa Forex Enerji OPEC Birlik Ham Petroldeki Oynaklığı Teşvik Ediyor?

OPEC Birlik Ham Petroldeki Oynaklığı Teşvik Ediyor?

0
OPEC Birlik Ham Petroldeki Oynaklığı Teşvik Ediyor?

Bir grup büyük üreticinin üretim seviyeleri birliğini koruyamamasının piyasaya ekstra oynaklık eklemesi nedeniyle salı günkü sert satışların ardından ham petrol fiyatları çarşamba günü yükseldi ve toparlandı.

ABD Benzinli RBOB Vadeli İşlemleri %0,5 artışla galon başına 2.2395$’a yükseldi.

OPEC+ olarak bilinen Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefikleri, bu haftanın başlarında üretimi artırmaya yönelik bir anlaşma üzerinde anlaşamadı ve Birleşik Arap Emirlikleri, küresel ekonomi toparlanırken artan talebe rağmen ihracatın büyük bir kısmını elinde tutuyor.

Fiyatlar için görünüşte olumlu görünse de daha geniş grupta üretim kesintileri üzerindeki birliğin bozulması, potansiyel olarak önümüzdeki aylarda ve yıllarda piyasaya günde milyonlarca ek varilin girmesine neden olabilir.

“Ağustos’tan itibaren çıktı seviyelerinde anlaşmaya varılamamasının, çıktının değişmeyeceği anlamına geleceğini düşünmek gerçekçi değil, özellikle de bir anlaşmazlığın olmasının nedeninin, anlaşmanın Nisan ayının ötesine uzatılması durumunda BAE’nin taban çizgisini artırmak istemesi olduğunu düşündüğünüzde,” dedi

OPEC+’ın önümüzdeki haftalarda neler yapabileceği konusunda hala çok fazla gürültü olması muhtemel ve bu da oynaklığın devam edeceği anlamına geliyor” dedi.

Wall Street Journal çarşamba günü erken saatlerde, konuya aşina olan yetkililere atıfta bulunarak, BAE’nin duruş değişikliğinin arkasındaki mantığın, talep kurumadan mümkün olduğunca fazla ham petrol satarak pazar payı kazanmak olduğunu bildirdi.

Eğer durum gerçekten böyleyse, kartelin diğer üyeleri daha uzun vadeyi kaçırmak istemeyeceklerinden daha geniş bir anlaşma yapmak zor olabilir.

Ancak çarşamba günü piyasaya yardımcı olan, Suudi Arabistan’ın başarısız görüşmelerin ardından ağustos ayı için tüm ham kaliteler için resmi satış fiyatlarını artırdığı haberi oldu.

Amerikan Petrol Enstitüsü sonradan Çarşamba ABD ham petrol stoklarının haftalık tahminini serbest planlanıyor, çünkü pazartesi günkü tatil günde geciktirdi. Geçen hafta stoklar 8.153 milyon varil düşerek, özellikle önemli sürüş sezonunda ABD ekonomisi yeniden açılırken talep arttıkça arzı boşaltmaya devam etti.

Ham petrol fiyatlarındaki yükselişe rağmen ABD kaya petrolü üreticileri arasında üretim disiplini devam ediyor, ancak bu, özellikle OPEC+ birliğinin çökmesiyle bir noktada tehdit altına girmeli.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz