Ana Sayfa Ekonomi Bank of America, Wall Street’in Bir Sonraki CEO’sunu Merak Ediyor

Bank of America, Wall Street’in Bir Sonraki CEO’sunu Merak Ediyor

0
Bank of America, Wall Street’in Bir Sonraki CEO’sunu Merak Ediyor

Brian Moynihan, 2010 yılında Bank of America Corp’un (BAC.N) dizginlerini eline aldığında, ABD bankası sarsılmıştı.

Eski CEO’su, büyük bir satın almayla ilgili skandallar ve soruşturmalar ortaya çıktıkça aniden ayrıldı. Hisse senedi fiyatı düşüyordu ve küresel mali kriz hala güçlüydü.

O zamandan beri, 61 yaşındaki Moynihan sadece gemiyi düzeltmekle kalmadı, aynı zamanda Bank of America’yı da dönüştürdü ve analistleri, endüstri insanlarını ve bazı yatırımcıları sırada neyin ve kimin olacağını merak etmeye bıraktı.

Moynihan’ın ayrılmak için yakın bir planı yok, ancak görev süresi devam ettikçe, onun yerine kimin geçeceği gizemi de artıyor. Açıkça önde giden adaylar çok yaşlanırken, yakın zamanda Bank of America’nın yönetim komitesine terfi edenler çok taze yüzlü.

Bu, Moynihan’ı önümüzdeki birkaç yıl içinde yeni bir zorlukla karşı karşıya bırakıyor: onun yerine en iyi kimin geçeceğini belirlemek ve bu kişiyi diğer üst düzey yöneticileri yabancılaştırmadan dünyaya pazarlamak.

Dartmouth’s Tuck School of Business’ta profesör olan Sydney Finkelstein, “Kimin CEO olacağı önemsiz bir şey değil” dedi.

Finkelstein, Moynihan’ın selefi Ken Lewis’in aylarca süren ve milletvekilleri, düzenleyiciler ve yatırımcıların eleştirileriyle sonuçlanan kararlardan sonra ayrıldığını belirtti. Finkelstein, Moynihan’ın bankayı çok daha sağlam temellere sahip olmasına rağmen, seçmenlerin gelecek için bir yol haritası istemesi için yeterince uzun süredir orada olduğunu söyledi.

“Aynı karmaşa içinde bankayı terk etmeyeceksin,” dedi. “Tamam, peki, ne yapacaksın?”

Moynihan bir röportaj için müsait değildi, bu hikaye için yorum yapmayı reddeden bir sözcü söyledi.

SON AYAKTA KALAN

5-10 yıl içinde vekil yetiştirmek isteyen nispeten taze CEO’lara sahip şirketlerde liderlik boşlukları olması alışılmadık bir durum değil. Kaynaklara göre, CEO’ları uzun süredir görevde olan ve vizyonlarını etkin bir şekilde uygulayan şirketlerde durum daha az görülüyor.

En büyük altı ABD bankasından Bank of America, son yıllarda CEO’larını değiştirmeyen veya son zamanlarda nispeten net bir halef planı hazırlamayan tek banka. 

Her kurumda şartlar farklıdır. Analistler, Moynihan’ın Wall Street’te sırada kimin olduğuna dair net bir fikir sunmayan en uzun süredir görev yapan CEO olarak ayrıldığını söyledi.

Piper Sandler analisti Jeffery Harte, “Şimdiye kadar Brian Moynihan, öncülük ettiği değişiklikleri görmek istedi” dedi. “Ama şimdi bunu yaptı.”

Mükemmel halef şimdi yaklaşık 45-50 yaşında olacak, Bank of America’nın sekiz işletmesinin farklı bölümlerini yönetme deneyimine sahip olacak, düzenleyicilerle rahat olacak ve bankanın sosyal amaçlı gündemini anlayacak, dedi birkaç işe alım uzmanı.

Bu, onun yerini alacak bariz bir iç aday bırakmıyor.

Eski bir banka çalışanı, “Artık dört ya da beş yıllık pisti kaldığına göre, yatırımcılar haklı olarak ‘Hmmm’ demeli” dedi.

Yönetim kurulunun düşüncesine aşina olan farklı bir kişi, Bank of America’nın yönetim kurulunun halefiyet planlamasını ciddiye aldığını ve bu konunun gündeminde olduğunu söyledi. Kurul konuyu görüşmek üzere geçen yıl iki kez toplandı.

Her ikisi de gizli meseleleri tartışmak veya basına konuşmanın profesyonel sonuçlarından kaçınmak için anonimlik koşuluyla konuştu.

Headhunters, rakip olarak yedi Bank of America yöneticisinden bahsetti: Raul Anaya, Dean Athanasia, Cathy Bessant, Steve Boland, Alastair Borthwick, Jim DeMare ve Andy Seig. PNC en (PNC.N) Mike Lyons ve eski SunTrust yönetici Mark Chancy da olasılıklar vardır, dediler.

Moynihan’ın 2 No’lu oyuncusu Tom Montag, patronu hemen ayrılmak zorunda kalırsa, sorumluluğu üstlenebilirdi. Ancak 64 yaşında olan Montag, uzun vadeli bir CEO adayı olarak görülmüyor.

SORUMLULU BÜYÜME

Çok az kişi Bank of America’nın yakın zamanda ayrıntılı bir halef planı hazırlamasını bekliyor, ancak kaynaklara göre en iyi insanlar sabırsızlanıp ayrılabileceğinden uzun süreli bir araştırma riskli olabilir.

Moynihan kendi veraset savaşını kısmen hukuki uzmanlığından dolayı kazandı. 2014 yılında Adalet Bakanlığı ile 17 milyar dolarlık bir anlaşma da dahil olmak üzere, zorlu düzenleyici soruşturmaları ve davaları çözmek için yıllarını harcadı.

Ayrıca gözünü maliyet düşürmeye ve yirmi yıla yayılan anlaşmalardan Bank of America’yı yaratan bir dizi işletmeyi entegre etmeye dikti.

Moynihan’ın stratejisi, Bank of America’nın geçen yıl koronavirüs pandemisine rağmen, 2009’daki 6,8 milyar dolar ve %0,3 özsermaye getirisine kıyasla 16,5 milyar dolar kâr ve %6,8 özkaynak getirisi sağlamasına yardımcı oldu. Moynihan yönetimi devraldığında 16 dolar.

Küresel ekonomi COVID-19’dan kurtulurken ve iş dünyası hızlanırken, analistler bankanın daha da iyisini yapmasını bekliyor.

Warren Buffett gibi yatırımcılar Moynihan’ın “sorumlu büyüme” mantrasını benimsediler. Buffett, rakiplerine hisse satarken Bank of America hisselerinin yaklaşık %12’sini biriktirdi.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz