Ana Sayfa Ekonomi EĞİTİM Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir?

0
Bitcoin Nedir?

Kripto para trendi dünyayı fethetmeye devam ediyor ve hala Bitcoin (BTC) tarafından yönetiliyor. Muhtemelen duymuş, haberlerde görmüş ve faydaları, kusurları, fiyatı ve daha fazlası hakkında birçok makaleyle karşılaşmışsınızdır.

Kripto para topluluğu üyeleri genellikle herkesin bu şeyleri onlar kadar yakından bilmediğini unutur, bu da acemi iseniz genellikle kafa karışıklığına neden olabilir. Daha da kötüsü, Bitcoin ve kripto para biriminin temellerini anlamadan karmaşık metinlerle karşılaşmanız cesaretinizi kırabilir.

Bu yazıda temel bilgileri açıklamaya ve Bitcoin’in ne olduğunu anlamanıza yardımcı olacağım. Ne olduğunu, nasıl ve neden ortaya çıktığını, nasıl çalıştığını ve ne için kullanılabileceğini öğreneceksiniz.

Bitcoin nedir?

Muhtemelen şimdiye kadar duyduğunuz gibi Bitcoin bir kripto para birimidir. Ancak herhangi bir kripto para birimi değildir; şimdiye kadar yaratılmış ilk kripto para birimidir. Bu nedenle kripto devrimini başlatan kripto paradır ve ondan sonra gelen diğer tüm kripto paraların yaratılmasına ilham vermiştir.

Dijital para birimi konseptinin ilk yayınlandığı 2008 yılında icat edildi. Beyaz kağıt olarak adlandırılan bu kavram yalnızca Satoshi Nakamoto olarak bilinen gizemli bir varlık tarafından yazılmıştır.

Nakamoto, insanlara yeni bir para biçimi olan dijital bir para birimi sağlamayı amaçlayan bilinmeyen bir kişi veya grubun takma adıdır. Bu karar, bazı ABD bankalarının 2007/2008’de ekonomik krize yol açmasının ardından geldi. Mali krizle ilgili hikaye karmaşıktır ancak konunun özü, bankaların çok sayıda kredi vererek yeni müşteriler çekmek istemeleri ve bu da onları sonunda iflasa sürüklemiştir. Sonuç olarak dünyanın büyük bir bölümünün ekonomisini istikrarsızlaştırdılar ve birçok insan çok para kaybetti.

Daha sonra, 31 Ekim 2008’de Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in teknik incelemesini yayınladı ve dünyaya hiçbir gerçek dünya varlığını desteklemeyen dijital para konseptini sundu. Herhangi bir hükümet, kurum, banka veya grup tarafından kontrol edilmeyen para. Merkezi olmayan ve şeffaflık eksikliği gibi sorunlara karşı bağışık olan para.

Bu paraya yaratılan ilk kripto para birimi olan Bitcoin adı verildi.

Nakamoto daha sonra coini 3 Ocak 2009’da piyasaya sürdü ve böylece ilk BTC coinlerini dolaşıma soktu ve bu da bizi şu anda bulunduğumuz yere götürdü.

Bitcoin’in tarihi

Bu ilk coinler dolaşıma girdikten sonra, Bitcoin oldukça değersizdi. Gerçek para ya da onu destekleyecek ve ona değer verecek altın gibi diğer varlıklar olmadan coinlerinin her birinin fiyatı tam olarak 0 dolardı.

Bir dizi sorunu çözmeyi vaat eden yeni bir para biçimi olarak geldi ve hepsinden iyisi herhangi bir varlık tarafından kontrol edilmedi. Hiçbir merkezi otoritenin parayı donduramadığı veya süresiz olarak yeni birimler basamadığı merkeziyetçilik kavramıdır.

Hal böyle olunca Bitcoin dikkat çekmeye başladı ve değerlenmeye başladı. BTC on yıldan fazla bir süre sonra yeni kullanım örneklerinin ortaya çıkmasıyla insanlar ona daha fazla ilgi göstermeye başladı ve bu da fiyatının herkesin düşündüğünden daha yüksek seviyelere çıkmasını sağladı.

Daha fazla insanın ilgilenmesiyle Bitcoin’in fiyatı daha da artmaya başladı. Bitcoin her bir coin başına 20.000 dolarlık fiyata ulaştı, bu da insanların kar elde etmek için satmaya başladığı zamandı. Bitcoin’i fiyatı 1$ iken satın aldığınızı ve 1.000$ yatırım yaptığınızı hayal edin. Bu sizi 1000 Bitcoin’in sahibi yapar.

Her bir coinin fiyatı yıllar içinde 20.000$’a yükseldiğinde büyük getiriler elde etmiş olurdunuz. Birçok insan bu fırsatı kullanmaya başladı ve sonunda kripto paranın fiyatı düştü. Ne de olsa yalnızca insanların inandığı kadar değerlidir ve eğer birçok insan coinleri satmaya başlarsa, alıcıların geri kalanı bunun başlangıçta inandıkları kadar değerli olmadığını düşünmeye başlayabilir. Bu BTC’yi daha az değerli kılan satın almayı durdurmalarına ve fiyatının düşmesine neden olur.

BTC ilk ve en büyük kripto para olduğundan, tüm kripto piyasasının davranışını belirler. Bu nedenle 2018’deki BTC fiyat çöküşü tüm kripto pazarını içeriyordu ve diğer tüm coinler onunla birlikte çöktü, bu da kripto kışı olarak bilinen döneme yol açtı. Bununla birlikte 2019’un ilk yarısında fiyatlar toparlanmaya başladı ve Bitcoin fiyatı 10.000 doların üzerine çıkarak bir kez daha yüksek değer kazandı.

Hangi sorunları çözüyor?

Bitcoin’in tasarımı sayesinde birçok sorunu çözme potansiyeline sahip olduğundan bahsetmiştik. Örneğin, bankalara ve hükümetlere bağlı olmaması sayesinde enflasyon gibi sorunlara yenik düşemez. Hiç kimse bir hevesle daha fazla coin yaratmaya karar veremez ve var olabilecek maksimum BTC coin sayısı 21 milyon birimdir.

Geleneksel para söz konusu olduğunda bankaların daha fazla dolar basması kolaydır, bu da onların daha az değerli olmasına neden olur. Böyle bir şey Bitcoin’e olamaz.

Şimdilik, Bitcoin’in iki tür arzı olduğunu bilmelisiniz; var olabilecek maksimum coin sayısı olan toplam arz ve şu anda dolaşımda olan coin sayısı olan dolaşımdaki arz.

Madencilerin işlemleri işlemek için ödüller aldığı Bitcoin madenciliği süreci aracılığıyla yeni coinler dolaşıma giriyor. Bu ödüller, madenciler belirli bir miktarda BTC madenciliği yaptığında her seferinde yarıya inme sürecinden geçer. Yarıya indirme süreci, temel olarak madencilik ödüllerini yarıya indirir. Bu şekilde, madencilik ödülleri 1 BTC’nin altına düşse bile Bitcoin asla 21 milyonuncu madeni parasına ulaşamayacak.

Bitcoin’in çözebileceği bir diğer sorun ise işlemlerin güvenliğidir. Bitcoin, coinin altında yatan teknoloji olarak Satoshi Nakamoto tarafından da geliştirilen blok zincirinin üstünde çalışır. Blok zinciri değişmez, kırılamaz ve hiçbir üyenin diğerinden daha fazla hakka sahip olmadığı topluluk tarafından kontrol edilmesi gerçeği sayesinde daha fazla güvenlik sağlar.

Para birimlerine kıyasla Bitcoin’in Artıları ve Eksileri

Artıları

 • Merkezi değil
 • Son derece değerli
 • Daha güvenli
 • Bitcoin işlemleri çok daha ucuz
 • Bitcoin sınırsızdır, yani dünyadaki herkes tarafından kullanılabilir
 • Uluslararası işlemler, yerel işlemler kadar hızlı ve aynı ücretlerle işlenir
 • BTC’niz sizin BTC’nizdir başka kimse yönetemez
 • Bitcoin, geleneksel para birimlerinin yanı sıra başka herhangi bir madeni para ile değiştirilebilecek en büyük madeni paradır.
 • Bitcoin tüm kripto borsaları tarafından kabul edilir
 • BTC en iyi bilinen kripto para birimidir
 • BTC finansal düzenleyiciler tarafından onaylanan birkaç madeni paradan biridir.
 • BTC çok sayıda yatırımcı, hizmet ve şirket tarafından kabul edilmektedir.

Eksileri

 • Bitcoin’in fiyatı son derece değişken, genellikle binlerce dolar artıyor veya düşüyor
 • Yavaş teknoloji ve çok sayıda kullanıcı nedeniyle Bitcoin işlemlerinin işlenmesi çok zaman alabilir.
 • Bitcoin artık tamamen anonim değil
 • İşleminizin daha hızlı sonuçlanması için daha yüksek ücretler ödemeniz gerekir.
 • Bitcoin, dijital altın olarak görülmenin yanı sıra gerçek dünya kullanım durumları söz konusu olduğunda hala yoksundur.
 • Coinlerinizi güvence altına almak size kalmış eğer düzgün yapmazsanız hırsızlığa neden olabilir.

Bitcoin nasıl çalışır?

Unutulmaması gereken ilk şey Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin çalışması için blok zinciri teknolojisini kullanmasıdır. Temel olarak, birisine Bitcoin gönderdiğinizde bir işlem yapmış olursunuz. Bu işlemler blok adı verilen birimler halinde gruplandırılır. Başka bir deyişle her blok, işlenmesi ve doğru olarak onaylanması gereken bir kayıt listesidir. Bitcoin madencilerinin yaptığı budur.

Madenciler bilgisayarlarını blokları ‘çözmek’ için kullanırlar ve karşılığında daha önce dolaşımda olmayan yeni paralarla ödüllendirilirler. Madencilik süreci, daha sonra madenciler tarafından satılan veya kullanılan yeni Bitcoinler yaratmaktır. Aynı zamanda madenciler işlemleri doğrular ve zincirin geri kalanına ekler. Başka bir deyişle Bitcoin’in blok zinciri şimdiye kadar yapılmış tüm meşru Bitcoin işlemlerinin bir zaman çizelgesidir.

Madencilerin her birinin kendi bilgisayarlarında depolanan blok zincirinin kendi kopyası vardır ve yeni bir blok işlendiğinde ve topluluk tarafından doğru olduğu bildirildiğinde, blok zincirinin her bir kopyasına eklenir. Bu, blok zincirine güvenliğini veren şeydir, çünkü bir bilgisayardaki bir blok zincirini değiştirmek hepsini değiştirmez. Blok zincirinin bu belirli kopyası diğerlerinin çoğundan farklı olduğu için, yanlış olarak kabul edilir ve yeni değişiklikler basitçe yanlış olarak kabul edilebilir.

Başka bir deyişle, Bitcoin’in blok zincirini hacklemek için blok zinciri ağının parçası olan bilgisayarların çoğunu hacklemeniz ve hepsinde aynı anda değişiklik yapmanız gerekir. Bu dünya çapında binlerce bilgisayarı hacklemek anlamına gelir ki bu imkansız bir başarıdır. Bitcoin işlemlerini dahil olan herkes için güvenli kılan şey budur.

Böylece, işlem yapmak bloklar yaratır ve bloklar daha sonra işlenir ve zamanla büyümeye devam eden blok zincirine eklenir ve şimdiye kadar yapılmış ve doğrulanmış tüm işlemleri saklar. Temel olarak madenciler, geleneksel bankaların geleneksel ödemelerle yaptıklarını BTC ile yapıyor. Aradaki fark, bir bankanın tüm ödemelerinizi yapmasıdır. Bu, bir madencinin hepsini yapmasına eşdeğer olacaktır. Bir kişi/kuruluş tüm güce sahipse bu onlara istediklerini yapma yetkisi verir. Kararın gerçekleşmesi için tüm topluluğun kararı onaylaması gerektiğinden, artan güvenlik garanti edilir ve hiç kimse bankaların 2008’de yaptığı gibi işleri berbat edemez.

Bitcoin, piyasaya sürülmesinden bu yana kripto para birimi evrimine öncülük ediyor ve bu tek paranın finans endüstrisini sonsuza dek değiştirdiğine şüphe yok. Yeni fikirler getirdi ve hatta birçoğunu gerçeğe dönüştürdü, en önemlisi gücün sıradan kişiye geri verilmesiydi.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz