Ana Sayfa Ekonomi EĞİTİM Kaçırılan İşlemleri En Aza İndirmenin 4 Yolu

Kaçırılan İşlemleri En Aza İndirmenin 4 Yolu

0
Kaçırılan İşlemleri En Aza İndirmenin 4 Yolu

Sürekli olarak kârlı olmak isteyen Forex yatırımcıları yaptıkları işlemlerin doğru ve yanlışlarını takip etmenin önemini bilirler.

Ne yazık ki yapmadıkları işlemlerin etkisi genellikle göz ardı edilir.

Yatırımcılar, iyi yatırım fırsatlarını kaçırmaya yabancı değiller. Önyargılarımıza ve stratejilerimize çok açık bir şekilde uymalarına rağmen almadığımız kurulumlarla bir noktada karşılaştık. Çoğu zaman, bu kaçırılan işlemler de kazanan olma eğilimindedir.

İyi tırtılları yakalayamamamızın birçok nedeni var.

Örneğin Arda, bir veya iki takas kaybettikten sonra kenarda kalmayı seçebilirdi.

Önyargıları arkadaşlarıyla uyuşmadığı için Selim atağa geçecek özgüvenden yoksunken Ali’nin dikkati başka bir takasla dağılmış olabilirdi.

Bu arada, Selma günlük kotasını doldurdu ve Elif’in başka bir yatırım için yeterli bakiyesi yokken yatırımı durdurdu.

Yatırım fırsatlarını kaçırmak için iyi nedenler olsa da geçerli kurulumları almamak uzun vadede size pahalıya mal olabilir.

İlk olarak, mükemmel şekilde iyi kurulumlar yapmayarak hesabınıza yavaş yavaş zarar veriyorsunuz. Fırsat maliyetleri artabilir ve bunları bir günlükte takip etmedikçe ne kadar potansiyel kâr kaybettiğinizi bile bilemezsiniz.

Mekanik yatırımcılar için tüm geçerli esnafları almamak, geriye dönük test edilmiş sonuçlarınız ile gerçek performansınız arasında tutarsızlıklar yaratacaktır. Tam potansiyeline ulaşması için bir şans bile vermeden sisteminize olan güveninizi kaybedebilirsiniz.

Kaçırılan işlemler yatırım psikolojinize de zarar verebilir. Kaybedilen bir galibiyet serisinden sonra takas almamanın sorun olmadığına kendinizi inandırırsanız o zaman yenilik yanlılığı tuzağına düşersiniz.

Kayıplar alım satımın bir parçasıdır ve önceki alım satımlarınızın sonuçları gelecekteki alım satımlarınız üzerinde karar verme becerilerinizi etkilememelidir.

Kaçırılan işlemlerin son ve muhtemelen en tehlikeli etkisi, yatırımcıları intikam işlemleri yapmaya yönlendirme eğilimidir.

İyi bir fırsatı kaçıran yatırımcılar, idealden daha az bir kurulum alarak ve fırsat varken muhtemelen daha agresif bir şekilde yatırım yaparak bu fırsatı telafi etmeye eğilimlidirler. Daha önce de belirttiğim gibi intikam alım satımları hesabınızı bir seferde bir alım satımı öldürebilir.

Peki kaçırdığınız işlemleri nasıl en aza indirebilirsiniz? İşte dört yol:

Günlük kaydı

Göremiyorsanız bir sorunu çözmek zordur. Kaçırdığınız alım satımlarınızı bir alım satım günlüğüne girmek, tetikleyicilerinizi belirlemenize ve gelecekte planınıza bağlı kalmanıza yardımcı olabilir.

Uyarıları ve siparişleri ayarlayın

Grafiklerinizi izlemek için zamanınız yoksa veya genellikle iyi fırsatlar ortaya çıktığında buralarda değilseniz, fiyat uyarıları ayarlamayı veya alım satımlarınız için giriş emirlerini kullanmayı düşünün. Hatta platformunuzda basit bir mekanik sistem tasarlayarak bunu hızlandırabilirsiniz.

Konum boyutlarınızı küçültün

İyi yatırım fikirlerinizin çoğunu onları alacak güveniniz olmadığı için kaçırıyorsanız, pozisyon boyutlarınızı küçültmek isteyebilirsiniz. Bu şekilde para için yatırım yapma baskısını azaltacaksınız.

Tabii ki, iyi risk yönetimi teknikleri uygulamak da güveninizi artırmada uzun bir yol kat edebilir.

Büyük resme bak

Kaybetmenin kazanmak kadar yatırımın bir parçası olduğunu kabul edin. Sisteminize güveniyorsanız ve büyük resme bakarsanız bir veya iki kayıp önemli olmaz.

Kâr yerine sürece odaklanmanın tek yolu kayıplara alışmaktır.

Yatırımcılar, etkisini görmedikleri için kaçırdıkları işlemleri görmezden gelirler. Kaybeden alım satımların aksine, kaçırılan alım satımlar genellikle bunları en aza indirmek amacıyla elektronik tablolara kaydedilmez. Ne yazık ki, göremediğiniz şeyi iyileştiremezsiniz.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz