Ana Sayfa Ekonomi Ağır Endüstrilerin Tedarik Zinciri, Talep ve Çevre Üzerindeki Etkisi

Ağır Endüstrilerin Tedarik Zinciri, Talep ve Çevre Üzerindeki Etkisi

0
Ağır Endüstrilerin Tedarik Zinciri, Talep ve Çevre Üzerindeki Etkisi

Ağır sanayinin tanımı

Ağır sanayi makine türlerini üretmek için büyük sermaye gerektiren işletmeler ifade eder. Bu makine türleri genellikle çok büyüktür ve çelik, demir, kömür ve gemi gibi hammaddeler üretir. Otomotiv, gemi ve benzeri imalatlarda da ağır sanayilerle karşılaşabiliriz. Giriş engelleri yüksek ve taşınabilirlikleri azdır. Ayrıca genellikle geniş arazilere ve büyük ölçekli girişimlere ihtiyaç duyarlar. Bu endüstri, çevreyi bozduğu için kirliliğe ve küresel ısınmaya neden olan işletmelerle bağlantılı olabilir.

Ağır sanayinin ise tam tersi, üretimin küçük ölçekte bile mümkün olduğu hafif sanayidir. Küçük fabrikalar ve tesisler gibi yerlerde bile üretim mümkündür. Yüksek bir maliyete ve yüksek giriş engellerine ihtiyaç duymaz.

Ağır endüstriler ve çevre

Ağır endüstriler döngüler halinde tekrar eder ve uzun süre devam edecek projelere yatırım yaptıklarında ekonomiye bir şekilde fayda sağlarlar. Binalar, havacılık ve savunma ürünleri yapıyorlar. Bununla birlikte, diğer projeler doğanın ve çevrenin tahribatına büyük ölçüde katkıda bulunur. Bu faaliyetler madencilik, ormansızlaşma ve kimyasal üretimleri içerir.

Ağır endüstrileri anlama

Ağır sanayiler, ulaşım, inşaat ve imalat malzemelerinde daha yaygındır. Hafif endüstriler ise doğrudan tüketicilere satış yaparken, endüstriyel müşterilere iyi satış yaparlar. 

Ağır sanayiler, büyük miktarlarda hammadde ve diğer malzemeleri ürettiklerinden, başka bir ürün yaratmak için tedarik zincirinin bir parçası haline geldiler. Bu nedenle, ekonomik bir canlanmanın ilk unsurudurlar, bu nedenle talep artışlarından her zaman olmasa da çoğunlukla fayda sağlarlar. Ekonomide talep dediğimizde, tüketicilerin ve müşterilerin belirli mal ve hizmetleri satın alma arzusunu kastediyoruz.

Ağır sanayileri içeren en yaygın projeleri listeleyelim:

  • Uzay; Roket ve uydu gibi hava araçları ve ekipmanlarının üretimidir.
  • Gemi yapımı; Seyir ve ulaşım için gemi gibi yüzer araçların üretimidir. Modern ilerleme ve teknoloji nedeniyle, insanlar ahşap yerine gemi yaparken çeliğin potansiyelini fark eder etmez ağır sanayi çok yaygın hale geldi.
  • Ulaştırma; Otobüs, tren, uçak gibi araçların imalatıdır. Bu bölümde, hafif sektöre ait oldukları için arabaları dahil etmiyoruz. Neden? Çünkü biz satıcılar doğrudan tüketicilere satış yapıyoruz.
  • İnşaat; Ağır sanayi, bu kategorideki fabrikalar ve kuleler gibi devasa ticari veya hükümet binaları ve altyapıları oluşturur. Ağır endüstriler, gökdelenler ve barajlar gibi devasa yapılar inşa etmek için devasa sistemlere ihtiyaç duyar.
  • Madencilik; Ağır endüstriler, amacın altın, maden, değerli taşlar ve benzerlerini kazanmak olduğu ağır madencilik faaliyetlerini içerir.
  • Malzemeler; Daha önce de belirtildiği gibi ağır sanayiler çelik, demir, kömür vb. hammaddeler üretirler. Üreticiler ve üreticiler bu malzemeleri başka bir ürün türü oluşturmak için kullanırlar.
  • Kimyasallar; Kimyasal üretmek için büyük sermayeler koyan bazı işletmeleri de ağır sanayi olarak değerlendirebiliriz.
  • Enerji; Rüzgâr çiftlikleri gibi enerji üretmek için büyük ölçekli ekipmanlara ihtiyaç duyan işletmeler de ağır endüstrilerin bir parçasıdır.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz