Ana Sayfa Ekonomi Açık Piyasa Emirleri

Açık Piyasa Emirleri

0
Açık Piyasa Emirleri

Açık piyasa emri nedir?

MOO olarak da bilinen açık siparişlerde pazar, bir ticaretin açılış müzayedesinde kullanılan pazarlama siparişlerini ifade eder. Bu emirler fiyat değil, icra sözü verir, dolayısıyla piyasa emirleri niteliğindedir. Kısacası, MOO’ların yürütülmesi yalnızca günün ilk basılı fiyatı ile günün açılış fiyatında gerçekleşir.

MOO’lar limitsiz emirlerdir ve tüccarlar, fiyatın gün boyunca aniden değişebileceğini düşünürlerse bu emirleri verirler. İşlem günü tüm hızıyla gitmeden önce bir dengesizlik yarattığı için piyasayı etkilerler.

İşlem kapanış fiyatına yakın olduğundan, açık piyasa emirleri kapanışta piyasa emirlerinin tersidir. Tüccarlar, neredeyse veya piyasanın kapanışı sırasında MOC’leri gerçekleştirebilir. MOC’lerin birincil hedefi işlem gününün mevcut son fiyatı iken, MOO’larda hedef işlem gününün açılış fiyatıdır.

New York Menkul Kıymetler Borsası açık pazar siparişleri ve Nasdaq açık pazar siparişleri

Emirler MOO olarak kabul edilse de farklı mekanizmaları vardır. Örneğin, Nasdaq’ın MOO’ları, NYSE’nin MOO’larına kıyasla başka mekanizmalara sahiptir.

Tüccarlar, Nasdaq’ın MOO’ları ile hafta içi sabah 7:00’den Doğu Saati 9:28’e kadar girebilir, iptal edebilir ve hatta değiştirebilirler. New York Menkul Kıymetler Borsası MOO’ları ile ticaret yapan tüccarlar, Doğu Saati ile sabah 9:28’e kadar istedikleri zaman girebilir, iptal edebilir ve değişiklik yapabilirler. MOO’lar yeterince likit ise, o zaman kesinlikle bir icra olacaktır, ancak fiyatı belirlemeyecektir.

Açık piyasa siparişleri doğrultusunda piyasa yapıcılar

Tüccarlar, gece ve sabahın erken saatlerinde farklı fiyatlarla emir alıp satarlar. Piyasa açılmadan birkaç dakika önce, bir tüccar, icradan önce bir emir satın almalıdır. Bu birkaç dakika içinde, tüccarların ne tür emirler istediklerini belirtmeleri gerekir. Limit, piyasa, büyük veya küçük emirler veya alım veya satım emirleri olabilir. Piyasa yapıcılar, genellikle piyasanın bir tarafında bir dengesizlik olduğu için arz ve talepte bir denge oluştururlar.

Piyasa yapıcılar, açılış fiyatının ne olduğunu bilmek için her işlem gününde açık artırmaları kolaylaştırır. Piyasa yapıcılar oynaklıktan kaçınma ve likiditeyi artırma eğilimindedir; bu yüzden borsaların onlara ihtiyacı var. Borsalar, piyasa yapıcıları daha fazla denge elde etmek için alım satımları (açılış ve kapanış müzayedeleri) kolaylaştırmaya zorlayabilir. Bazen tüccarların sahip olmadığı ayrıcalıklara sahip olurlar, bu yüzden yaptıkları işte daha iyisini yaparlar.  

Tüccarlar neden açma ve kapamayı tercih ediyor? Bu zamanlar ticaretin zirvesidir. Önemli bir yatırım fonu emri veya ETF’den daha az oynaklık vardır ve ayrıca bu zamanlarda daha fazla likidite vardır. Bir tüccar toplu MOO’lar sipariş ederse, açılış fiyatı dünkü kapanış fiyatından daha fazla olmalıdır.

Tüccarlar genellikle ne zaman açık piyasa emirlerini kullanır?

Perakende tüccarlar, pazar etkisi yaratan siparişler için açık pazar siparişlerini kullanır veya bir açılış baskısı elde eder.

Piyasa etkisi için kullanırlarsa, küçük hisseler bile piyasayı büyük ölçüde etkileyebilir. Bu sebeple bu likidite avantajını kullanmak akıllıca olacaktır.

Bununla birlikte, bazı sistemler bunu gerektirebileceğinden, tüccarlar bir açılış baskısı elde etmek için açık pazar siparişlerini de kullanabilirler. MOO’lar, bu sistemlerle ticaret yaparken geriye dönük testlerle mükemmel uyum sağlar.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz